Täällä rantamaisemissa ympäristönsuojelu teettää melkoisesti töitä esimerkiksi vesi- ja viemäröintiasioiden järjestämisessä. Koko Porin alueella, vanhaa merenpohjaa kun on, maaperä asettaa omia, usein kalliita vaatimuksiaan. Ahlaisten osalta voitettavanamme on lisäksi kivinen maa. Veden tulo ja -meno ei täällä ollenkaan ole itsestäänselvyys.
Etsikkoaika on menossa umpeen. Alkaa olla jo kiire järjestää kunnallistekniset ratkaisut sellaisten asumusten osalta, joissa mahdollisesti halutaan oleskella vaikkapa ympärivuotisesti.
Joko sinulla ovat nämä asia järjestyksessä?
Etsikkoaika on menossa umpeen. Alkaa olla jo kiire järjestää kunnallistekniset ratkaisut sellaisten asumusten osalta, joissa mahdollisesti halutaan oleskella vaikkapa ympärivuotisesti.
Joko sinulla ovat nämä asia järjestyksessä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
enää pitää vai onko pakko hankkia jokin kompostoiva laite?
Miksi muuten laitat tavuviivan meno-sanan edelle? Ei siihen kuulu mitään viivaa, kun veden tulokaan ei ole yhdyssana. Jos se olisi, niin pitäisi kirjoittaa "vedentulo ja -meno". Mutta kun ei ole, niin pitää kirjoittaa "veden tulo ja meno".
Kiitos oikaisusta. Lingvistiikka ei ole vahvimpia osaamisalueitani.
Saaristossa pitää olla jäteveden käsittely melko pitkälle vietynä ennen kuin siellä saa käyttäää tiskiainetta, puhumattakaan pyykinpesuaineiden käyttämisestä.
Ympäristökeskus neuvoo mielellään, jos olet aikeissa rakentaa saareen taikka yleensä merimaisemiin. Huussin osalta kompostointi lienee käyttökelpoinen ratkaisu. Siihenkin saa neuvoja Ympäristökeskuksesta.
Mitä hyödyttää kieltää tiskiaineitten yms. käyttö, ellei kieltoa kuitenkaan pystytä mitenkään valvomaan?
Elintarvikealalla on niin sanottu omavalvonta. Vähän saman tapaista kokoaikaista valvontaa joutuu jokainen suorittamaan itse. Valvonnan osalta lähdettäneen siitä, etteivät ihmiset sentään kollektiivina suunnittele toimivansa rikollisesti. Mökkikirjaan on kirjattava kuinka rannan asukas aikoo toimia ja toimii. Kirjaa käydään tarkastamassa silloin tällöin ja eiköhän naapuri hoida loput.
Ajattelin jo, että pidän vähän ommoo lommoo noista Penan perässä hiihtämisistä, mutta saipas äijä taas provosoitua.
Elintarvikealalla kyttää säännöllisesti terveystarkastajakin. Toivottavasti kukaan ei aina ota Penan kaikkia vastauksia kirjaimellisesti. Niihin voi olla kätkettynä huumoria.
Mökkikirja... Pöh, satelliittihan nykyisin mökkinaapureita väijyy. Uusi tekniikka aistii myös hajuhaitat ja ilmoittaa luvattoman kalastuksen sekä öisen virtsailun naapurin raja-aitaan - vaivattomasti tekstiviestinä. Laite näyttää lipputangon nupilta ja sehän se onkin. Osta sinäkin MÖKS NaviAgent, 9,90 latia.
Nimim Erkki on ihan mukava seuralainen, sellainen söpö pikku puudeli. Kuljen mieluusti palstoilla hänen edellään ja näytän tietä.
Häh-elämyksen hän on saanut siksi, ettei mahtanut mitään uteliaisuudelleen; Penan juttu oli pakko lukea niin kuin hyvät jutut yleensä aina on pakko lukea.
Sokea provokaatio vastaa likinäköisen aivastusta. Sitä vaan heittää luun umpimähkään keskusteluun eikä aikaakaan kun likinäköinen puudeli nuuhkii itsensä paikalle ja alkaa kaluta luuta.
Huumorintaju on minulle vihonviimeinen kauhistus! Perskutta, jos minun pitäisi nauraa! Hampaat siinä näkyvät, toisilla jopa ikenet.
Neovostoliiton naapurissa varttuneena minulla on ilmeettömät kasvot.
Sitten mökkikirjaan. Kuten edellisessä puheenvuorossani totesin, sitä valvotaan vaikkakaan tarkastajat eivät käy mökilläsi päivittäin. Niin. Ja jos toimit vastoin itse tekemääsi, viranomaisten hyväksymää suunnitelmaa, niin syyllistyt raskauttavien asianhaarojen vallitessa siihen tekoon, mistä sinut aikanaan tuomitaan.
Helluntailaisten mukaan ei tarvi muuta kuin ottaa Jeesus sydämeensä niin avot, kaikki synnit tulevat anteeksiannetuiksi ja kys. henkilö paratuksi.
"Helluntailaisten mukaan ei tarvi muuta kuin ottaa Jeesus sydämeensä niin avot, kaikki synnit tulevat anteeksiannetuiksi ja kys. henkilö paratuksi." Lähde Jumal´armahda tulenkatkua...
Kaikkea se mökkikirja saa ihmiset tekemään niin kuin inspiroimaan lainatun kirjoituksen.