tiptronic ja A6 2.4 V6

Miten nämä sopivat yhteen. Lisääkö paljon kulutusta ja kestääkö laatikko Mitä ovat ne puheet koneen suuresta öljynkulutuksesta? Onko 1999 mallisessa autossa niitä etupään ongelmia?
31065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..Oli tuossa taannoin Passatin 2.8 4-motion V6 Tiptronic koe-ajossa. Automaatti ihan jees jos automaatista pitää mutta tiptronic! Jos luulee, että pykälät vaihtuu sitä mukaan kun keppiä napsii eteenpäin niin turha luulo. Oikei voidaan sanoa, että sillä pystyy venyttäämään pitempään kiihdytyksessä So what! Siltikin laatikko vaihtaa pykälän kuin automaatti. No se ihan makuasia millaisia kiihdytyksiä haluaa. Sen takia tilasin kyseisen auton manuaalina.

Kulutus on hieman suurempi Tiptronicissa ja laatikko varmaan kestää normaalia ajoa mutta jos vedät paljon perässä raskasta kuormaa niin automaatin soveltuvuudesta siihen ei ehkä ole kaikista paras.

Jos jollakulla on hyvä esimerkki Tiptronicin käytännön erinomaisuudesta niin kuulisin mieluusti aiheesta.

Äänestä

sopivat. Papereissa ainakin tämä tiptronic aiheuttaa sekunnin heikomman kiihtyvyyden 0-100km/h ,mutta onko sillä enää väliä, kun kympin heikommalla puolella ollaan ;)

Ajossa äärettömän miellyttävä, ja tiptronic toimii paremmin kuin esimerkiksi 1.9 PDI Passatissa. Kun vielä olettaa auton olevan quattro, niin hymy on leveä :)

Öljynkulutuksesta on tosiaan puhuttu paljon, mutta tuntuu käytetty öljy vaikuttavan aika paljon asiaan, sillä mobilin 1 ja ei huolen häivää tähän asti, ajettu nyt 130tkm (98 malli).

Lisää toki polttoaineen kulutusta, mutta ei niin paljoa, että sillä pitäisi olla mitään väliä, kun kerta muutenkin on tuollaisista autoista kiinnostunut ;) ehkä 1L/100km?

Quattrossa en ole vielä etupään ongelmiin törmännyt :)

Äänestä

farmarin elämää.

Keulaa kopeloitu kovien pakkasten jälkeen, edelleen narisee... Muuten auto menee suoraan ja silleen. Öljyä syö, mutta eikö kaikki audit sitä nieleskele ja jotku muutkin merkit (ajettu 250tkm).

Viimeksi tehty joku ihme jarruremontti, about 2500 erkkiä, moniurahihnan kiristin kilahti joku viikko sitte tienpäälle, merkkihuollettu vempain muuten.

Tiptonicista en keksi muuta hyvää käytännön etua, kuin se, että väkivaltaisissa ohituksissa saat oikean vaihteen päälle, jo ennekuin survot kaasun pohjaan (taas toisaalta jos ei tehoalueella, putoaa vaihde pienemmälle itsestään), eli kickdown-jää pois. Varmaan ihan toimiva jutska urheiluautoissa, näissä en nää mitään suurempaa käyttöä.

Käyttöiästä ei tietoja

Eikais se huononpi auto ole, osta pois jos hyvin pidetty.

niin, ja kiesihän oli -99 mallinen 2,4i Avant

nimim. omakiesinionmustajaiso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiptronic kirjoitti:

Miten nämä sopivat yhteen. Lisääkö paljon kulutusta ja kestääkö laatikko Mitä ovat ne puheet koneen suuresta öljynkulutuksesta? Onko 1999 mallisessa autossa niitä etupään ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu