katseleeko kissasi tv:tä

Niin. Meidän kisu tykkää etenkin simpsoneista ja muista piirretyistä.

Ja jos on muuten tyhjä kuva ja siihen ilmestyyjoku yksinkertainen kappale, niin silloi kisu ottaa saalistus asennon ja innostuu.
Huvittavan ja suloisen näköistä kun se pää kenossa kattelee meiän kanssa iltaisin telkkua.

Olen miettinyt että miten kissa näkee ja ymmärtää televisiossa tapahtuvat asiat...
7334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meillä kissat katsovat joskus mm. luonto-ohjelmia. Isojen kissaeläinten kuten leijonien karjahdukset aiheuttavat lievää kauhua. Joskus on mietityttänyt jokin väkivaltainen ohjelma, sopiiko se kissalle, koska niissä huudetaan ja on muutenkin aggressiivinen tunnelma. Silloin olen ohjannut kissan muualle.

Äänestä

innostui yks kerta katsomaan Mr.Beanin alusta loppuun - kesti puolisen tuntia. Kyseisessä jaksossa Mr.Bean pelasi golfia ja kissa seurasi pallon liikkumista. Ihmetteli kovasti, mihin pallo katosi kun tuli putti :D

Äänestä

Meillä molemmat kissat kiinnostuu telkusta jos siellä on jotain mikä liikkuu nopeasti. Nyt jääkiekon mm-kisojen aikana kissat on yrittäneet pyydystää sekä kiekkoa että pelaajia ja välillä mennään telkun taakse ihmettelemään että mihin se kiekko katos. Samoin monta kertaa jos katsomme jotain leffaa ja tulee kaunista, useimmiten klassista musiikkia, niin jos vanhempi kissa on sohvalla nukkumassa niin höristää korviaan ja nostaa päätään ja herää katsomaan tv:tä.

Meillä on yks hauska kuva vanhemmasta kollista pentuna kun se makaa niinku pikkulapset sohvan rahilla vatsallaan, jalat oikoosena suoraan taaksepäin, pää pystyssä, kaukosäädin vieressä ja katsoo tv:stä animal planetia. :D Se ei ollut mitenkään lavastettu tilanne, meillä on tapana valokuvata kissoja paljon ja sattui sitten olemaan kamera hollilla hyvään aikaan. :)

Äänestä

Hei,
2-vuotias kissani on aina katsellut luonto-ohjelmia mielenkiinnolla. Se saattaa keskittyä jopa puolituntia ja katsella ohjelmaa, menee ehkä välillä tassullaan raapimaan tv-ruutua, palaa sitten taas sohvalle katselemaan. Linnut, erilaiset ötökät ja liikkuvat kalat tai vesieläimet kiinnostavat erityisesti. Kissa on aika hassun oloinen, kun se kääntelee päätään puolelta toisella, katselee ja näyttää tuumaavan, menee ruudun luo ja koettaa tassullaan "tavoittaa" ötökkää.

Äänestä

....

Äänestä
  • Vanha kissamme tulee mukaan kun mennään saunaan. Siellä se lauteella loikoilee ja hurisee. Vähän antaa lyödä löylyäkin. Sitten se lähtee pois ja hyvä kun mahtuu saunan oven alta menemään. Tykkää lämpimästä!

    Äänestä

Kolme kissaa, niistä yksi katselee satunnaisesti telkkaria. Muistan että ainakin 2 kauhuleffaa sai innostumaan. Innostuu aina kissanpennun äänistä (vaikka kolli) ja lintujen. Toiset kaksi kerran innostuivat, kun DVD oli pausella. Siinähän näkyy silloin ruudulla DVD-logo, joka pomppii edestakaisin. Sitä ne kaksi sitten tuijottelivat ja seurailivat katseellaan... :)
Tietokoneen ruutu herättää myös usein kiinnostusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maipppe kirjoitti:

Niin. Meidän kisu tykkää etenkin simpsoneista ja muista piirretyistä.

Ja jos on muuten tyhjä kuva ja siihen ilmestyyjoku yksinkertainen kappale, niin silloi kisu ottaa saalistus asennon ja innostuu.
Huvittavan ja suloisen näköistä kun se pää kenossa kattelee meiän kanssa iltaisin telkkua.

Olen miettinyt että miten kissa näkee ja ymmärtää televisiossa tapahtuvat asiat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu