Tekeekö kukaan Turussa tai lähialueella Abloyn Exec -avaimia ilman tarvittavia "turvanumeroita".. ? Avain sellaisessa paikassa ettei kukaan varmasti sitä sieltä saa, enkä haluaisi sarjoituttaa koko rivarin ovia... maksaa niin h...tisti kuitenkin. Vai tietääkö joku mitä sarjoittaminen maksaa per ovi?
Abloy Exec -avaimet
10
2033
Vastaukset
- vielä nelisen vuotta
, niin aploin tuotesuoja lähtee, sitten niitä saa joka nyrkkipajasta....
- ei niitä tee
Kannattaa tilata omien ovien/oven sarjoitus. Mikäli kerros- tai rivitalo isännöitsijä tilaa, koska tarvitaan tietoja tilausta varten. Yhden lukon sarjoitus n. 200 euroa...
- ...
Eikös kotivakuutus korvaa? Ja piraatti-Execiä et saa, avaimet tehdään Joensuussa. Kyllä sen tietysti taitava kaveri tekee itsekin jos on sopivat työkalut tarjolla, mutta lukkosepät tuskin kikkailevat asian kanssa sillä voivat menettää Abloyn edustuksen. Ota huomioon, että yleensä sarjoitetaan myös yhteisten tilojen ovet samalla, joten sarjoitettavia lukkoja voi olla aika paljon.
- lukkomaisteri
Haluatko uuden avaimen, kun sinulle jäi nyt niitä liian vähän vai haluatko, että sinulla on palauttaa asunnon omistajalle vuokrasuhteen päätyttyä kaikki saamasi avaimet.
Jos haluat vain lisää avaimia, tilaa isännöitsijän kautta.
Jos taas olet huolissasi kadonneen avaimen aiheuttamista vastuukysymyksistä, tilanne on hivenen konstikkaampi. Avainta et saa kopioitua ilman kiinteistön tietoa, mikäli asunto on ns kiinteistön sarjassa. (niinkuin on, mikäli sama avain käy yleisiin tiloihin)
Mikäli asut vuokra-asunnossa, on omistajalla oikeus vaatia sinulta korvausta asunnon lukkojen sarjoituksesta, jos olet hukannut avaimen. Tämä tietysti edellyttää, että asunnon omistajalla on allekirjoituksesi avaimen luovuttamisesta käyttöösi. Nyt kuitenkin on hyvä tietää, että vastuusi rajoittuu tähän. Yleisten tilojen lukkojen osalta murhe on taloyhtiöllä ei sinulla.
Saat myös tilata työn itse valitsemaltasi lukkoliikkeeltä, toisin kuin joskus annetaan ymmärtää. Tosin käytännön syistä joudut kuitenkin valita ns Abloy-valtuutetun lukkoliikkeen, jotta sarjoitus voidaan tehdä edelleen kiinteistön sarjaan.- lukkomaisteri
Tarvitset. Tarvitset. TARVITSET!!
Saatanan näppäimistö. Ei se vika minussa ole! - ------
lukkomaisteri kirjoitti:
Tarvitset. Tarvitset. TARVITSET!!
Saatanan näppäimistö. Ei se vika minussa ole!Eikös yhteisten tilojen lukot sarjoiteta uudestaan jos asukas kadottaa avaimen? Avaimellahan pääsee sisään ulko-ovesta, kellareihin, pyöräsuojiin, saunatiloihin ym. jos näin ei toimita. Kai tuo on sitten isännöitsijästä ja hallituksesta kiinni kuinka menetellään.
- lukkomaisteri
------ kirjoitti:
Eikös yhteisten tilojen lukot sarjoiteta uudestaan jos asukas kadottaa avaimen? Avaimellahan pääsee sisään ulko-ovesta, kellareihin, pyöräsuojiin, saunatiloihin ym. jos näin ei toimita. Kai tuo on sitten isännöitsijästä ja hallituksesta kiinni kuinka menetellään.
Yleisiä tiloja ei sarjoiteta. Se on käytännössä teknisesti mahdotonta. Edellyttäisi vähintään muutaman muun asukkaan avainten uusintaa ja rajoittaisi erittäin paljon uusien sarjoitusten tekemistä.
- sammu
kyl varmaan joku tekee ei exec avaimeen mittään lupii enää tänä päivän tarvitse
- et koko yhtiön lukoista
Jos kerran avain on hukkunut sellaiseen paikkaan että kukaan ei voi käyttää sitä, niin silloinhan riittää että hankit isännöitsijältä uuden avaimen.
Oikeasti sinua ei voida pistää maksamaan koko yhtiön lukkojen sarjoitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1852617Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1381188- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808