Olen aiemminkin kirjoittanut tänne samantapaisesta aiheesta. Suunnittelen tarinaa, jossa nuori nainen joutuu vangiksi kaupungin valtauksessa. Hänestä tulee todennäköisesti joksikin aikaa vangitsijansa "mielihyvän lähde". Olen joskus saanut kielteistä kritiikkiä fiktiossa kuvaamastani seksuaalisesta ahdistelusta, koska lukijalla itsellään on ollut ns. lääppimiskokemuksia.
Kysyisin mielipiteitänne seuraavasta asiasta: Missä määrin kirjoittajan tulisi ottaa huomioon tulevien lukijoidensa mahdolliset ahdistavat kokemukset, jos hän on kirjoittamassa tarinaa, jossa tapahtuu jotakin raiskaukseen tai muuhun rikokseen viittaavaa? Olen suunnattoman vaivautunut ajatuksesta, että tarinassani mies uhkaisi naista seksuaalisesti, ja antaisin kyseisen tarinan luettavaksi henkilölle, joka reagoisi tekstiin voimakkaasti, koska olisi itse ahdistelun tai raiskausyrityksen uhri. Enhän voi mitenkään tietää, kuinka moni lukijani on kokenut vastaavaa.
Miten muiden seksuaalista uhkailua tms. sisältäviin fiktioihin on suhtauduttu? Luin viime talvena romaanin, jossa henkilön kerrottiin tappaneen oman äitinsä, ja olin äärimmäisen järkyttynyt. Omassa tarinassani kuvaan myös ihmisuhrirituaaleja, ja toivon todella tulevien lukijoideni ymmärtävän, ettei "voittajan oikeuden" käyttämisestä ole syytä nostaa meteliä, jos kuvattuun kulttuuriin kuuluu ihmisten uhraaminen.
Ennen kuin ryhdytte kauhistelemaan veristä mielikuvitustani, huomautan, että kyse on asteekkikulttuuriin sijoittuvasta fiktiosta.
Lukijoiden ikävät kokemukset
7
723
Vastaukset
- Veliveikkonen
Älä säästele lukijaa!
- ewdit
Kirjoittajan on mahdotonta tietää kuka hänen tekstejään lukee, joten kirjoita ihan mitä haluat.
Sitä paitsi ihmisoikeudet taisivat olla hieman nykyisestä poikkeavia atsteekkien aikoina?
- jos pääset
julkaisuun asti, lukijat lukevat.
Olen lukenut paljon inkoja käsitteleviä kirjoja, heidän kulttuurinsa on niin erillainen, kuin meidän ja jokainen (aikuinen) varmasti sen tajuaa ja jos ei pysty lukemaan loppuun kirjaasi, niin se ei ole sinun ongelmasi.
Kyllä täälläkin osataan.
Nimekkään Suomalaisen mieskirjailijan kirja (rakkausromaani), oli niin raaka, että ensinnäkin ihmettelin sen läpipääsyä kustantamossa ja toisekseen sitä, että kenelle se oli tarkoitettu.
Kirjoita teoksesi, sittenhän näet, kuinka sille käy!- Susienne-munmo
Anna nyt palaa vain. :) Jos esikuvamme olisivat säästelleet sanojaan, lukisimme laameaa shaissea jos lukisimme lainkaan. Sitä paitsi lukijat rakastavat tekstiä, joka säväyttää tavalla tai toisella! Jotkut rakastetuimmista kirjailijoistamme jopa haukkuvat lukijat kirjojensa rivien väleissä tai suoraan - ja lukijat ovat innoissaan.
Anna mennä! Lukija päättää itse mitä lukee. Joku vetää herneen nenäänsä aina, joten älä välitä. Kirjoita.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171279
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221153Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä471050- 1381013
- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592