Kkeskustelin juuri erään ystäväni kanssa "perimmäisistä kysymyksistä".
Taannoin oli TV:ssa MOT-ohjelmassa
keskustelua aiheesta "Isä, poika ja pahahenki".
Mistähän johtunee, että meillä edelleen on tabuja
jopista ei tälläkään palstalla ole suotavaa keskustella ?
Taannoin oli TV:ssa MOT-ohjelmassa
keskustelua aiheesta "Isä, poika ja pahahenki".
Mistähän johtunee, että meillä edelleen on tabuja
jopista ei tälläkään palstalla ole suotavaa keskustella ?
Vastaukset 52
Vanhimmat
Se menee helposti asialinjasta sivuun silloin. Jopi on kova jätkä.
Niinpä niin.
Näin kertoo Jobin kirja:
Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. [1. Kun. 22:19-21 | 1. Aik. 21:1; Sak. 3:1] 6 Mutta kun eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat ja asettuivat Herran eteen, tuli myöskin saatana heidän joukossansa. 6 וַיְהִ֣י הַיֹּ֔ום וַיָּבֹ֙אוּ֙ בְּנֵ֣י הָאֱלֹהִ֔ים לְהִתְיַצֵּ֖ב עַל־יְהוָ֑ה וַיָּבֹ֥וא גַֽם־הַשָּׂטָ֖ן בְּתֹוכָֽם׃
7 Herra kysyi Saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Olen kuljeksinut pitkin ja poikin maita mantereita." [1. Piet. 5:8] 7 Niin Herra kysyi saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi Herralle ja sanoi: "Maata kiertämästä ja siellä kuljeksimasta". 7 וַיֹּ֧אמֶר יְהוָ֛ה אֶל־הַשָּׂטָ֖ן מֵאַ֣יִן תָּבֹ֑א וַיַּ֨עַן הַשָּׂטָ֤ן אֶת־יְהוָה֙ וַיֹּאמַ֔ר מִשּׁ֣וּט בָּאָ֔רֶץ וּמֵֽהִתְהַלֵּ֖ךְ בָּֽהּ׃
8 Herra kysyi: "Oletko pannut merkille palvelijani Jobin? Ei ole maan päällä toista hänen kaltaistaan, niin vilpitöntä ja nuhteetonta ja jumalaapelkäävää, ei ketään, joka niin karttaisi kaikkea pahaa."
Paha haluaa pakottaa ihmiset hyvään. Se on se pieni ero hyvän ja pahan välillä.
Totuus juutalaisten valheista oli otsikon
eräs keskustelun avainasioita.
Me olemme luterilaisia, mutta harva on tutustunut Lutherin teoksiin ihan omin silmin lukien.
Kumpi on oikein: Vapaa ratkaisuvalta vai Sidottu ratkaisuvalta?
Ylen harva sosialisti on tutustunut Karl Marxin Pääomaan. Vasta nyt tietoomme on tuotu "Kallen" väitöskirja tosin lyhennelmänä suomennettu.
Minusta mielenkiintoista luettavaa.
jopi on kova jätkä.
Lakien sisältö on erinomaisen tärkeää ihmisen vapaudelle. Vapaalle ratkaisuvallalle ja tahdon ilmaisun toimimiselle.
Matematiikka tosin taitaa hiukan toimia, ottaen huomioon, mikä on köyhtymisen meininki hyvinkin voivien yhteiskuntien kohdalla.
Moni sanoo lukevansa paljon, mutta miten lie ymmärryksen laita ?
Tässähän kerrottiin Jumalasta poikineen keskustelemassa ja siihen osallistui myös Saatana.
Miten me tunnustammekaan kirkossa ?
"Minä uskon...."
Olen samaa mieltä ettei ajattelusi ole vielä "kovin kehittynyttä" ajattelua !
Lutherin pääteos oli muuten nimenomaan "Sidottu ratkaisuvalta" ja hänen kiistakumppaninsa kirjoitti teoksen "Vapaa ratkaisuvalta".
Kirkkomme on KL:n mukaan sitoutunut tähän Sidottuun ratkaisuvaltaan
- ei Vapaaseen ratkaisuvaltaan,
opeissaan....
Joten äläs kuule ala siinä yhtään uhoomaan. Jopi rules!
7 וַיֹּ֧אמֶר יְהוָ֛ה אֶל־הַשָּׂטָ֖ן מֵאַ֣יִן תָּבֹ֑א וַיַּ֨עַן הַשָּׂטָ֤ן אֶת־יְהוָה֙ וַיֹּאמַ֔ר מִשּׁ֣וּט בָּאָ֔רֶץ וּמֵֽהִתְהַלֵּ֖ךְ בָּֽהּ׃
Mitä tuo tarkoittaa ?
Minulla on sellainen käsitys, että sinulla ei ole harmaansinistä aavistustakaan tästä Raamatun Jobista. Eivät edes kirkonmiehet taida tietää vaikka häneen viittaavat saarnoissaan.
Kakistele ulos tietosi, jotka ovat
"köykäisiksi havaitut..."
Niin pitkälle ei ole naapurin jopi sentään päässy, että siitä olis raamatussa kirjuutettu. On se muuten kova kyllä.
Sä et kuules ajospelle nyt tiedä enää mistään mitään. Niiiiiiiiiiiiiiiiin!
Hebreaa lienee tai sitten peräti arameaa
- tuskin kreikkaa tai latinaa...
UT kait kirjoitettiin kohta kreikaksi, mutta "munkkilatina" tuli myöhemmin Suomeenkin.
Mikael Agricola tosin kirjoitti aikanaan:
- Kyllä Hän ymmärtää suomen kielen,
joka ymmärtää kaikkein mielen....
"Se on punnittu ja köykäiseksi havaittu. Sosialistit vievät kepua kuin litran
mittaa, ja keskusta kiittelee torjuntavoittoja. ..."
www.eduskunta.fi/triphome/bin/akxhref.sh?{KEY}=PUH 54/2006 vp/1/9/9 · suomi
Yhdyn edelliseen puhujaan....
kuiskaan sinulle ihan hiljaa, ettei kukaan muu kuule: se on hepreaa, siis ihan kovalla p:llä.
Sinun S.
sinnu vieni kuni lranmitta/ yhy etelliseeeen puhyjana.
Minulle se oli ihan hebreaa
Minäkinnautin Verdin oopperassa nimenomaan Hebrealaisten (isolla H:lla)orjien kuorosta.
nuotisto3
1222 3000 00 0 str, kuoro Luck's Music Library. Verdi, 1046 513, Nabucco:
Hebrealaisten orjien kuoro 2222 4231 10 0 str (1046) 2222 4231 00 0 str (513) ...
www.sinfoniaorkesterit.fi/nuottikirjasto/wagner.htm · suomi
Piti sanoman, että
senttilitrassakin on puoli liikaa.
Raamatussa on kirje hebrealaisille ja se alkaa sanoilla: Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta, 2on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän on myös maailman luonut 3ja joka, ollen hänen kirkkautensa säteily ja hänen olemuksensa kuva ja kantaen kaikki voimansa sanalla, on, toimitettuaan puhdistuksen synneistä, istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa, 4tullen enekelitä niin paljon korkeammaksi, kuin hänen perimänsä nimi on jalompi kuin heidän (Hebr. 1: 1-4)
Päätössanat
...
Armo olkoon kaikkien teidän kanssanne (kirje hebrealaisille 13:25)
Kyllä se OTSIKKOKIN kirjoitetaan b-kirjaimella ja isoilla kirjaimilla: KIRJE HEBREALAISILLE
Pitää olla vapaus valita hyvän ja pahan väliltä.
Pitää valita hyvä minkään pakottamatta.
Mutta kaikkihan riippuu seurauksista, siis mitä valinnasta seuraa. Kuten tupakointi ja viina - syöpää aiheuttavina tekijöinä - kannattaa jättää totuttelematta niitä käyttämään.
Minä nyt viimeksikään kannattaisin ristiretkiä. Pakolla ei saa viedä aatteitaan eteenpäin.
Miten tämä liittyy nyt esille tulleeseen tarpeeseen tallentaa elektroniset tiedot poliisin mahdollisia tutkimustarpeita varten?
Ajoskielen oikaisutkin menee jo väärin, eli ajoskielelle..Perskeles, onko meitä taas huijattu?
Melkoisia pilkunnussijoita sitä näillä palstoilla liikkuu. Tuossakin viestissä oli virhe otsikossa, mutta tekstissä luki selkeästi:
"Piti sanoman, että
senttilitrassakin on puoli liikaa."
Joku "animattinen" hoilaa lapsista, jotka pelaavat toisten pihoilla. Häneltä ei oikeaa asiallista asiaa ole saanut milloinkaan lukea palstoilla.... Jer - muki on ollut tyhjä ei senttilitran vertaa ainakaan vieraalle tarjota...
Olisin todella mielissäni kun näkisin pihoilla pelaavia lapsia. Missä lienevät kun kaupunki laittaa kentät kuntoon, siivotaan joka aamu
mäyräkorvanjätteet ja muut roskat ....
Tulin maininneeksi jonkun nikin.
Edelölinen "keskustelu" alkoi otsikon sanoilla kuuluen näin:
"voi vihtu kun ottaa päähän sellaiset ihmiset jotka eivät voi pestä käsiään jos tekevät ruokaa.
Olen huomannut ukossani tälläisiä piirteitä. Kiva yrittää syödä salaattia jonka hän on tehnut. YÖK.... "
Muistelen tutkitun, että suomalaisten "ylihygieenyys" on mennyt jo liiallisuuksiin. Sitähän osoittaa kun jossain
etelänmatkoilla saadaan oitis ripulit ja muut...
Mistähän johtunee,että usein ollaan pienokaisten kanssalekurin vastaanotolla kun on tarhassa
riehuva "epidemia" tarttunut ...
vapaa oikeus valita hyvänjapahan välillä.
Sitten kun onvalittava kahdesta hyvästä se parempi niin voi käydä kuin....
...aasille, joka kuoli nälkään kun ei osannut tehdä valintaa kahden maittavan ruohotukon välillä....
Pitää tätä filosofointia rajata oikean ja väärän puitteisiin. Ei noista heinätupoista tule pulaa.
Toista ei saa pakottaa mihinkään, mutta on oikein, että lakien mukaan elävillä on enemmän oikeuksia kuin laittomia tekoja tekevillä.
Ihmisen aliarviointi on syynä köyhyyteen ja avuttomuuteen. Robin Hoodeja ei tarvita jakamaan, eikä yhteistä hyvää tarvitse kerryttää. Jakajat kun ovat muuttuneet loisiksi kerta kerran jälkeen niin idässä kuin lännessäkin.
Pienemmät yksiköt voivat olla vastuussa toimentulostaan ja pärjätä paremmin. Eli perheet. Yhteiskuntien ei pidä riistää perheitä. Eikä perheitä kannata perustaa köyhyyteen.
Pers Kyntäjähän se täällä edelleen ja Jermuxi kans!! Ai että saa hyvät naurut !! :DDDDDDDDDDDD
Te vain jaksatte kisailla täällä kuukaudesta toiseen. Ihailtavaa energisyyttä!!!!!!!!!
Keskustelimme äskettäin ennustamisesta javähän muustakin siihen liittyvästä.
Lukiessamme horoskooppeja tms. meille jää piilotajuntaan asioita ja pyrimme vaistonomaisesti toimimaan niitten mukaan.
Tähän perustuu myös mainonta, joka on kehittynyt.
Erään tutkijaystäväni merkittäviä aiheita on saarnan ja polittisen puheen suostuttelu.
Viime vaalien keskusteluja katsoin ja kuuntelin itsekin "sillä silmällä".
En voi niitäkään katsella niin, että kokoomus onaina oikeassa ja demari väärässä tai oma ehdokkaani (edustajani) olisi erinomaisempi kuin joku "rannalle jäänyt".
Mitä oikeuksia "lakien mukaan elävällä" on enemmän kuin toisilla ellei niitä lisätä heille ja riistetä toisilta?
Eiarkielämä ole milloinkaan vain"mustavalkoiasta".
Sitä vaan, että joutuu olosuhteisiin, missä oikeuksia ei paljon ole ja on toisten armoilla.
kuin kärpäsesi jotka ympärilläs pyörivät. Ja tiedoksesi, minä olen ihminen.
sinä olet siteeraamaan mun sanomisia pitkin palstoja. Piäs nyt kuule suus supussa.
Tuoreita jätöksiähän sittisontiaiset etsivät.
Huomasin jälleen asian kun kysyttiin:
- Mikä on totuus ?
ja kirjoitti nikkinsäkin jo Pers G. Silloin meikäläistäkin hymyilytti ääneen. Parasta antia on edelleen käännöskoulun tuotokset. Niissä se silmä lepää.
Sotavangeillekin kuuluu ihmisoikeudet.
Tutustukaapa vaikkapa kansainväliseen ihmisoikeuksien julistukseen.
Sen pitäisi oivaltaa kaikkien myös näissä palstakeskusteluissa...
Niinhän se lienee edelleen:
- Vahingonilo on vilpittömintä iloa.
- Joka toiselle kuoppaa kaivaa...
Mistä luulet että se on tabu aihe täällä. Keskustele vain jos sinua huvittaa.Mutta älä odota että monikaan ottaa puheitasi vakavasti.
Jopa meidän kirkkommekin oli sitä mieltä, että on ihan oikein "kaasuttaa" kuusi miljoonaa ihmistä. Emme osaa edelleenkään ottaa "vakavasti"
monia tapahtumia maailmalla.
Otamme kuitenkin kantaa silloinkin kun vaikenemme.
Eikö sinustakin asia ole näin?
En usko Isään, Poikaan enkä Pahaan Henkeen (Saatana?) enkä Kolmiyhteytenkään!
Ihmisen pahuuden otan vakavasti ja monestikin mietin syytä siihen. Raamatusta en kuitenkaan hae
vastausta.
Raamattua kannattaa lukea kokonaisuutena. Noissa antamissasi kohdissa on ihan kummallisia asioita. Mistä kohdasta Jobin kirjaa löysit tuon ? Laitatko täsmätietoja. Voisitko kääntää suomeksi myös nuo ???? kohdat, joista minä en ymmärrä (hebreaa? aramean kieltä?) tai laita kohdat Raamatusta, niin tarkistan. Minulle ei mene "jakeluun" mitkään yksittäiset Raamatun kohdat.
No jos yksittäisiä kohtia haluat, niin siellä Mooseksen kirjassa on myös kohta: "Joka Israelia siunaa sitä Jumala siunaa ja joka Israelia kiroaa, sen Jumala kiroaa"(Mooseksen kirja: etsi kohta ihan itse). Minä ainakin haluan siunauksen ja kirjoitankin:"Herra siunatkoon sinua Israel, ja varjelkoon sinua Israel, Herra valistakoon kasvonsa sinulle Israel ja olkoon sinulle armollinen Israel, Herra kääntäköön kasvonsa sinun puoleesi Israel ja antakoon sinulle rauhan. Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Aamen
Vielä niistä yksittäisistä kohdista Raamatussa sinulle ja kaikille lukijoille ja koko maapallollemme tuo: "Herran Jeesuksen Kristuksen armo, Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne". (2.Kor.13:13)
Yksi pappi kerran sanoi, että kerro mielikohtasi Raamatusta, niin minä kerron millainen Jumalasuhde sinulla on. "Jumala on rakkaus" on minun lempikohtani Raamatussa (kolmas yksittäinen kohta, kun niitä etsit)
Minusta tuntuu, että Raamattu on sinulle hyvin outo kirja nimenomaan kokonaisuutena.
Huomaan,että keskustelustakaan ei tule mitään kanssasi siitä syystä, että et ensinkään lue toisen kirjoittamia ajatuksia vaan haet omia jopa ihmeellisiä "lausahduksia".
Minä en ole milloinkaan kiistänyt etteikö Israelilla olisi omia jumaliaan.
Asiahan näkyy Raamatussakin kovin selkeästi.
Lukiessasi Raamattua kokonaisuutena niin sieltä
löytyy lukuisamäärä kohtia, jota osoittavat vallan muuta kuin rakkautta.
Lue vaikka käskyt - niistäkin on Mooseksen
kirjoissa kaksierilaista versiota - niin vedenpaisumuksestakin jaUT:n evankeliumeissa kovasti ristiriitoja....
Lue enemmän niin luulet vähemmän !
Näinhän puheenvuorossa sanottiin mm.:
"Näin kertoo Jobin kirja:
Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. [1. Kun. 22:19-21 | 1. Aik. 21:1; Sak. 3:1....."
Voit etsiä itse Raamatustasi Jobin kirjan ja lukea
haluamastasi käännöksestä ja tulkita kirjoituksia ihan haluamallasi tavalla....
että hänen yhden ainukaisen viestin perusteella taas pysyit nämäkin johtopäätöksesi tekemään hänen raamatun tuntemuksestaan ja jopa keskustelutaidostaan. Sun kantsis ruveta salapoliisiks tai poliisiks yleensä, sä saisit kaikki rosvot kiikkiin yhen lauseen perusteella!
Lukekaa Johanneksen Ilmestyskirja ja miettikää onko tervejärkisen kirjottamaa tekstiä.
Raamattuun se kuitenkin muinaisten kirkkoisien mukaan sopii.
Kun olen viime vuosina kuunnellut satakunta saarnaa, lukenut alan kirjallisuutta niin hämmennyn.
Rakkaus ja oikeudenmukaisuus oli John Vickströmin
erään artikkelin teemana, mutta ainuttakaan sitaattia tai viittausta ei ollut Jeesukseen eikä hänen ajatuksiinsa.
Minulle Jeesus oli ennenkaikkea Suuri Opettaja ja suuri rakastava....
Minulla viiraa välillä. Silloin tulee kirjoitettua mitä sattuu.
Huomaan, että joku on jälleen ottanut yleisesti käyttämäni rekkaamattoman Peer G. käyttöönsä
- milloinkahan rekannee sen ? En lainkaan ihmettelisi - ylläpitokaan ei puutu asiaan.
Oman nikkini "hyllytti" asiattomansisällön vuoksi. Kukaan ei ole milloinkaan kertonut, mitä se asiattomuus mahtoi olla muuta kuin torjuttujen mummojen katkeruutta....
Aloittaja oli oikeassa. Kaikki mitä kirjoitin, on sensuroitu.
Suomalaiset ovat toden totta "hyvin harrasta kansaa"...
En ole hyökännyt ketään vastaan henk.koht. - ollut vain eri mieltä.