On nämä keskustelut täällä. Eipä nuo muut liittymässä olevat kunnat ole näin riitaista kun pyhäjärviset! Pyhäjärviset tuijottaa vaan omaan napaan ja mitään ei ikinä saa muuttaa...ja vielä ihmettelette että ei yrityksiä uusia tänne perusteta. Kattokaa peiliin millaisia kyräilijöitä olette!
Oma napa
Omituisia
251254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
pyhäjärviset on sen verran hereillä nyt kun vielä voidaan ja saa jotain sannoo. Kun liitto on vahvistettu, meijän mammat ja papat joutuvat hiljaiseen paitsioon ja moppe syö eväät.
olis ollu tulossa vaikka mitä mutta ei ole otettu vastaan. Inisty ettei ole tiloja, tontteja jne. Se mättääpi siinä se. Se siitä navasta sitä en tiiä kenen lienee...
Katsotaan eteenpäin ja ryhdytään toimiin. Eihän yrityksissäkään jakseta aina vaan toitottaa, että silloin kultaisella 70 luvulla meilläkin oli vielä 5 toimipistettä ja oli mahdollisuuksia tehdä sitä ja tätä.
Pysähdy, analysoi ja toimi.
tässä asiassa! Muiden kuntien asukkaat taitaa antaa viedä itseään kuin pässiä narussa! Ainoat aktiivit kansalaiset löytyy meiltä.
Kun seuraa keskusteluja tuntuu ettei mitään perusteltua pakollista syytä liittoon ole löytynyt. Ja nyt kun ei ole tavallisesta liitosta kyse, on kyse kuntaliitosta mistä ei ole paluuta vaikka kuinka kaduttaisi.
katteellisten ja riitelijöihen kotipesä on Pyhäjärvi.
Keksiivät valituksen vaikka mistä, jos eivät oo päättäjiin tykästyneet.
Valituksia on tehty kyllä aiheestakin. Valittaminen on perusoikeus, kun on toimittu valittajan mielestä väärin.
Kannattaisi miettiä, mihin se johtaa, jos valitusoikeutta ei olisi ja päättäjät tekisivät mielivaltaisesti mitä lystää!
että olisi kyse henkilökohtaisuuksista! Kyllä valittajat tekevät töitäkin näiden päättäjien kanssa hyvässä yhteisymmärryksessä! Kyse on siitä, että jossain kohti asiat riitelee ja periaatteet. Ei se merkitse, että valituksia tehtäisiin, koska joku henkilö ei miellytä! Melko omituinen väite! Toki jossain mielipiteen vaihto on voinut olla niin kiivasta, että on tullut väärä kuva sivullisille.
unohtanut,että ne päättäjät on kansa valinnut itseään edustamaan.
Tuosta valitusoikeudesta, että jos valittajat tekevät mielivaltaisesti mitä lystäävät joutumatta vastuuseen. Onko se oikein? Ja mihin se johtaa?
on tapahtunut myös näinkin, että valitut tai valittu, onkin osoittautunut "luopioksi", erehtyväisiä ihmisiähän myös valtakirjalla toimivat ovat!
äänestäjäkin on erehtynyt!
Mistä valituksesta nyt on kyse?
Sanat hämäävät. Ehkä ei kannata puhua päättäjistä, sillä hehän ovat suomalaisessa demokratiassa valtuutettuja. Lopullinen päätösvalta ei siis ole heilläkään. Valitustie on osa suomalaista oikeusjärjestelmää ja hyvä niin. Kannattaa tutustua oikeustieteeseen ja oikeuskäytäntöön. Myös oikeuskirjallisuus sanelee lakien ja säädösten sekä käytännön ohella.
jos virheitä tulee, ne lakaistaan maton alle ja entiset päättäjät vain jatkaa toimissaan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan!Ja ne virheet on suuria ja kalliita. Juuri näitä virheitä osa valittajista haluaa estää toimillaan.
olen tämän viestin kirjoittajan kanssa. Kateellisia kyräilijöitä ja lisäisin vielä turhan valittamisen pyhäkkäiden ominaisuuksiin.
Kovasti on muutamilla tunteet pelissä, kun ei uskalleta luottaa suomalaiseen oikeusjärjestelmään (ja huom. valitusoikeuteen). Asioista on onneksi ollut aina periaatteessa oikeus keskustella ja sanoa omat mielipiteensä. Sanelupolitiikkaa ja aivopesua ei Suomessa ole aikaisemmin näkyvästi harjoitettu, mutta pienten paikkakuntien ongelmana se on tainnut olla. Onneksi uudet tuulet puhaltavat ja vapautusta holhouksesta alkaa olla näkyvissä. Täällä ei ole taidettu uskaltautua eurooppalaiseen/suomalaiseen demokratiaan vielä mukaan, vaikka 90 vuotis itsenäiysyyttä vietetään.
vapautus tulee?
Oliskohan Suomi ollut itsenäinen tai puolueeton maa vain hetken silloin, kun Neuvostoliitto romahti ja ennenkuin liityimme EU:n jäseneksi.
kuuluu pyhäjärvisten riitellyyn.?
Suomen itsenäisyyskin on saatu nyt keskusteluun mukkaan.
Suomen itsenäisyys kuuluu sen verran asiaan, että jos oikeusjärjestelmää aletaan epäilemään ja valittamaan valitusoikeudesta, niin eikö tässä ole pelissä koko kansa ja sen oikeus omiin asioihinsa? Pienillä paikkakunnilla päätettävät asiat eivät ole yleensä koko maata kaatavia, mutta jokaisen yksilön elämään ne vaikuttavat. Ja jos puhutaan kuntaliitoksesta, niin mikä sen enempää vaikuttaisi kuin oman kunnan lakkauttaminen?
eihän Pyhäjärvikään ole ollut täällä ikuisesti. Perustettu 1800-luvun loppupuolella.
Nyt eletään 2000-luvulla.
Mitä oli ennen kunnan perustamista ja mitä tulevaisuus tuo tullessaan? Miksi lukkiutua paikoilleen?
Näin on, mutta nyt onkin kysymys siitä, että vakavaraisesta (elinkeinostrategiasta lainattu), toimivasta ja innovatiivista maalaiskaupungista ollaan tekemässä kaupunginosaa kaupungille, joka ei täytä oikean kaupungin tunnuslukuja. Hallinnollinen rakennelma ei ole oikea kaupunki eikä siitä saa kaupunkia muuten kuin tekemällä se eli yhtä kuntakeskusta kehittämällä. Mistä rahat siihen? Seuraus on väistämättä reunakuntien syrjäytyminen.
Hän on ytimessä, tämä nimimerkki uusi tuuli. Asiassa on niin pläkin selvä totuus, että ihan iho nousee kananlihalle hänen näkemyksiään lukiessa.Kiitos uusi tuuli! puhallan sinulle lisää ytyä, kirjoita vaan edelleen. johan on ihme, ellei lyhyessä ajassa IHMEEN NÄHNEET valtaa pitävät ja heidän puolustajansa, ala raottaa sitä kuuluisaa ahaa-silmää!!
Kiitos Ällikälle. Sanat, lauseet, iskulauseet ja niiden ympärille luodut mielikuvat ovat ennenkin hämänneet ihmiskuntaa, jopa todelliseen turmioon asti. Tällä hetkellä näitä sanoja ovat elinvoima, osaaminen, osaamiskeskus, vetovoima, kustannustehokkuus. Helposti sotkeudutaan siihen viidakkoon miettimättä edes mitä sanojen takana oikeasti on.
Ja mistä tulee keskus? Haapajärvestä tietenkin, ne ovat jo rakentamissuunnitelmat keskustalle tehneet. Me olemme pieni syrjäkylänpahanen sen jälkeen, täällä vain asutaan ja keskustassa, nykysellä Haapajärvellä on työpaikat. Ja mikään ei parane, matkat terveyskeskukseen pitenee, verotus nousee, terveyskeskusmaksut nousee. Jokainen kuntalainen maksaisi omaan kuntaansa veroja enemmän,paljon mieluummin kuin koko neliapilaan.
napanöyhtän kaivelu ei lopu. Jupina ei ota laantuakseen, pro-liike keittelee soppaansa eri mausteilla.
Kyllä kohta naapurit ovat kateellisia pyhäkkäille.
kiuruvetiset melkein tikahtuu nauruun. Ei vaitiskaan , he ovat kateellisia, että pyhäkkäistä tulloo kohta suuren kaupunnin kansalaisia, joille elämä hymyilee.
jupina kääntyä sittenkin pyhäkkäille eduksi. Alkaa vähitellen kiinnostaa ja kateus nostaa päätään naapureissa.
Yrittäjät naapurikunnista siirtävät vielä yrityksiään meille.