Lc tarinoista

Moi! Oon lukenut monia noita Lc tarinoita, monet on ihan sika hyviä.Joissain sanotaan että saatta vähän noissa säännöissä poiketa, niin sit jotkut valittaa, et pitäis ottaa se Lc pois. Mitä mieltä ootte asiasta?
8442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mielestäni kyse ei ole LC:stä, jos kaikkia sääntöjä ei noudateta.

Äänestä

Ei kai sillä niin väliä? Ei mun mielestä ainakaan!

Äänestä

Mun mielest ei se haittaa, et jos ei toteuta parii sääntöö, mut sit jos vaan yhtä toteuttaa niin se haittaa...

Äänestä

Mulla on muutama LC meneillään ja en todellakaan noudata orjallisesti kaikkia saanöjä, kun niitä on melkoisesti.
En myöskään laske pisteitä.
Mun mielesta jokeinen pelatkoon silleen miten parhaimmalta tuntuu.
Itse pelaan LC:tä niin että pelaan yhdellä perheellä sinne 10:teen sukupolveen asti. Pidän kiinni myös siitä säännöstä, ettei LC perheen simit saa mennä pelattavien/itse luotujen simien kanssa naimisiin, vaan ainoastaan niiden ei pelattavien kanssa joita on osa kaupunkilaisista ja sitten ne tarjoilijat, kokit, palomiehet jne.
Kaikista elämäntoivesita en yritä hankkia platinahautoja, koska osa elämäntoiveista on lähes mahdottomia toteuttaa.

Mutta kukin siis pelatkoon omalla tavallaa, lman että kukaan toine alkaa asiasta nipottamaan.

Äänestä

jos rikot kaikkia sääntöjä, kyseessä ei ole LC. mutta jos päätät alkaa sitä soveltamaan etkä kaikkia sääntöjä noudata, se on sun valintas. kyseessä ei periaatteessa ole silloinkaan LC, mutta so what? pelaamisen pitää olla hauskaa, eikä orjallista sääntöjen noudattamista.

Äänestä

Mielestäni sääntöjen noudattamisessa on vivahde-eroja ja määräkin ratkaisee. Jos suin päin hylkää kaikki säännöt ja nai pelattavia simejä ja huijaa, niin kyse ei ole legacystä. Miten se voisi olla? Muut pienet poikkeamat ei niin haittaa, se on sitä mukailtua legacya.

Äänestä

Mielestäni Legacy Challenge on kuitenkin HAASTE, et kaihan sitä sit pitäis pelata sääntöjen mukaan... Ei mielestäni sillä ole mitään väliä jos nyt pari kertaa sielt lipsahtaa hädän keskell moveobjects tai kaching. Mut sillon ku sielt "lipsahtelee" vähän liian usein, ni ei se kyllä sillon oo enää lc. Siit mä en kyll tykkää et lc:eihin otetaan mukaan itse tehtyjä simejä!

Ja sitäpaitsi kun jostain sääntö orjuudesta ja anti-hauskuudesta ilman koodeja ym. puhutaan, ni miks sillon ees alkaa pelaa lc:eetä? Ja jos vaan haluu laittaa tarinaas nettiin, ni eiks sillon vois vaan tehä ihan normin sims-tarinan, kun eihän sen aina tarvi olla lc!?

Äänestä
  • Mä en itseasiassa käytä juuri muita kuin maxmotivesia ja sitäkin sillon kun taloudessa on niin paljon simejä ettei millään ehdi kaikkien tarpeita täyttelemään.
    Raha koodeja en käytä ollenkaan, vaan simini saavat itse tienata rahansa.
    Rakentaessa käytän korkeintaan 45 asteen mahdollistavaa koodia, changeLotZoningia ja dormSpecificToolsia(yliopistoalueella), Set highestAllowedLevel(eli voin tehdä miten korkean talon tahansa) ja move objectsia käytän sekä rakentamisessa, että joskus, kun pitää liikuttaa jokin asia pois, mikä ei muuten onnistuisi tai jos ovet alkaa bugittaa.
    Sita testingCheatEnablea en tykkää käyttää, koska jos se jää päälle peli alkaa bugittaa ja haluaisin mielellään säilyttää simini.
    Mutta siis pelin aikana käytän toisinaan vain sitä maxmotivesia, mutta en rahakoodeja (kacthing/mothrlode/familyfunds) vaikka joskus mieli tekisikin.
    Mutta muuten noudatan sääntöjä, paitsi pisteiden laskussa ja joissain muissa pikkujutuissa.
    Itse tehtyjä simejä saatan ottaa perheeseen, mutta niitäkin vain silloin kun perijä on valittu ja menny naimisiin, niin että voi sen siskot/veljet naittaa omatekemien simien kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmentynyt kirjoitti:

Moi! Oon lukenut monia noita Lc tarinoita, monet on ihan sika hyviä.Joissain sanotaan että saatta vähän noissa säännöissä poiketa, niin sit jotkut valittaa, et pitäis ottaa se Lc pois. Mitä mieltä ootte asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu