Soutuvene merelle

ulkosaaristo

Pitäisi hankkia soutuvene saareen avomeren laidalle. Nimenomaan souteluun, ei moottorilla, satunnaiseen kalastukseen, lähiluotojen tutkimiseen.

Houkuttaisi joku pidempi ja kapeampi, kun ne ovat kertaluokkaa nopeampia soutaa kuin esim. Terhin kylpyammeet. Mutta miten käyttäytyy tuollainen saimaalaismallinen palko isommassa aallokossa? Pärjääkö suippoperäisellä merellä? Eikös toisaalta kapea runko pysy aallokossa paremmin pystyssä, kun leveä kallistuu aaltojen mukana?

5

2616

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123

      Kuulin vasta, että sellainen laatokka-malli olisi hyvä aallokkoon. Banaaninmallinen.
      En tiedä itse siitä enempää. Tsemppiä!

      • Pena_

      • rannikon asukki
        Pena_ kirjoitti:

        Soutu-paltaa.Liukuu mukamas hyvin.Kalamiehen unelma?Pah,kajakki sen olla pitää.

        http://www.termalin.fi/soutu_2.htm

        Suurin osa veneenkaatumis onnettomuuksia sattuu juuri näillä järvivesille tarkoitetuilla kapeilla ihmekiuluilla.

        Olen sellaisella josku pakosta järvellä soudellut, kun ei siellä sisämaassa muita juuri käytetä ja kokoajan sai varoa ettei vene kallistu ja hörppää vettä!

        Kyllä merellä pitää olla kunnon tukeva ja hyvä soudettava puinen ruuhi elikkäs esim. göteborgseka.
        Sen voi joko rikata tai sitten käyttä pelkkänä soutuveenenä. Ja on todella kevyt soutaa, eikä tarvitse kokoajan olla varuillaan kun vähän asentoa muuttaa, niinkuin näissä savolaiskiuluissa.


    • soutaja21
    • ajatuksia.

      Terhi ja Päijän ovat käytännössä yhtä vakaita kuin tavalliset pyöreäpohjaiset tasaperäveneet (esim. Terhi 385). Itse en epäröisi lähteä niillä merelle. Jos niin paha keli on, että vene kippaa, ei silloin soutamisesta muutenkaan tule mitään eli ei tule lähdettyä.

      Päijänin reunalla voi seistä ilman, että vesi tulee sisään, luultavasti Terhi Saimanilla sama juttu. Yksi mielenkiintoinen vaihtoehto on Veto 5, joka ainakin takavuosina oli Erä-lehdessä usein esillä. Kehuttiin kovasti, lisäksi siihen saa kaikkea tilpehööriä eli muuntuu käyttäjän tarpeisiin.

      Minusta pyöreäpohjainen vene käyttäytyy aallokossa tasapohjaista paremmin, koska vene mukautuu aallon muotoihin eikä kolistele kuten tasainen laatikko.
      Näin ainakin moottorilla ajettaessa. Jos on aallokkoa, on myös tuulta. Silloin korkealaitainen on kelju soutaa, koska menee tuulen mukana minne sattuu. Matala vene on mukavampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe