Onko kannattava vaihtoehto vaihtaa nastarenkaitten tilalle kitkarenkaat? Eli tekeekö noilla kitkapyörillä yhtään mitään vai pärjäävätkö ne yhtään pidon kanssa nastarenkaalle? Mitkä ovat kitkojen hyvät ja huonot puolet, ja missä ne pitävät hyvin ja missä huonosti?
Asiallisia mielepiteitä ja faktoja, kiitos!
Asiallisia mielepiteitä ja faktoja, kiitos!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pari talvea kitkoilla ja itselläni ei kuluneena talvena ollut ainuttakaan tilannetta, jossa olisin kaivannut nastoja lisäpidon takia. Toisaalta talvi oli ajokelien kannalta aika helppo.
Itselleni mukavuus&meluttomuus ovat suurimpia syitä pysyä kitkassa ja kun ei pidonkaan kanssa ongelmia ole, en keksi syytä palata nastarenkaisiin... Toisaalta - kiva, että nastoillakin ajetaan, raapivat sopivasti risteyksiin enemmän pitoa :) Totuus toki on, että ennakoinnin tärkeys korostuu.
Kilometrini ajan (vuodessa n. 40tkm) pääsääntöisesti linjan Vaasa - Jyväskylä eteläpuolella.