olen kahvin lipittäjä ja minulla on usein vedenkeitin mukana matkoilla ,a suodatan hyvät kahvit huoneessani, jos maassa on pahanmakuinen kahvi. MIllaista se on soussessa? Saako siihen maitoa, mitä maksaa kopillinen? Ei kannata raahata keitintä, jos siellä saa kunnon kahvia.Saako hotellihuoneeseen viedä hedelmiä, juomia ym.? Mitkä hedelmät ovat parhaimmillaan kesäkuun alussa vai onko mitään paikallisia
vielä silloin Vastauksia odotellaan innolla.
KAHVI N juoja
5
1012
Vastaukset
- Suhina67
Soussessa on pari paikkaa, josta saa saksalaista suodatinkahvia, joka on aika lailla lahella meikalaista kahvia. Muutoin se on cafe au lait tai capuccino- linjalla.
Hedelmista talla hetkella tarjolla mansikoita, aprikooseja seka persikoita, nam! - palmu
Kahvi on yleensä tummapahhtoisempaa kuin suomessa, eli aika lailla etelä-eurooppalaista. Jos pitää laihasta kahvista kannattaa keitellä itse tai ostaa nescafe purkki.
Cappucino maksaa n. 0,200d-2d (0,12-1,20€)
Hotellista riippuen voi huoneeseen viedä ruokia. Yleensä ei saa viedä, joten kannattaa ottaa jokin kangaskassi missä voi kuljettaa huoneeseen(ei siis muovipussissa).
Kesäkuun alussa alkaa olla ainakin persikoita, melooneja, aprikooseja, viinirypäleitä voi olla vielä jäljellä mansikoita ja appelsiineja.
Ja kaikki hedelmät tuoreita, sillä tunisiaan ei tuoda muualta hedelmiä tai vihanniksia, vain banaaneja pääosin talvella... :) - cafeteria
Kahvi oli mielestäni useimmissa paikoissa hyvää, en itse pidä suomalaisesta suodatinkahvista. Kahvi on siis espressopohjaista. Jos juot suodatinkahvia, kannattanee ottaa oma keitin.
Vain huoneistohotelleihin saa virallisesti viedä omia ruokia ja juomia joten suosittelen myös aiemman kirjoittajan ehdotusta viedä kangaskassissa. En usko että puuttuvat kuitenkaan hirveän helposti asiaan, Tunisiassa on rento meininki eikä kaikenmaailman sääntöjä ole tarkoitus seurata tarkasti (kuten Suomessa).- palmu
Jos olet hotellissa ruuat kannattaa tosiaan viedä kassissa ja hieman huomaamattomasti huoneesee. Säännöstä ollaan todella tiukkoja tietyissä hotlleissa ennen ei ole oltu joten kai se on uusi "trendi". Monesti hotellin oven edessä on kieltolappu ettei ruokia saa kuljettaa hotelliin. Eivät siivoojat kuitenkaan välitä, kun saat respan läpi kuljetettua niin reitti on selvä ;)
- sde5
Keskustelu jatkuu twitterissä https://twitter.com/kenian_kahvi
ja facebookissa http://www.facebook.com/kenianKahvi
voit myös kysyä suoraan kahviaiheisia kysymyksiä http://ask.fm/keniankahvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869