KAHVI N juoja

toukokuu

olen kahvin lipittäjä ja minulla on usein vedenkeitin mukana matkoilla ,a suodatan hyvät kahvit huoneessani, jos maassa on pahanmakuinen kahvi. MIllaista se on soussessa? Saako siihen maitoa, mitä maksaa kopillinen? Ei kannata raahata keitintä, jos siellä saa kunnon kahvia.Saako hotellihuoneeseen viedä hedelmiä, juomia ym.? Mitkä hedelmät ovat parhaimmillaan kesäkuun alussa vai onko mitään paikallisia
vielä silloin Vastauksia odotellaan innolla.

5

1025

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhina67

      Soussessa on pari paikkaa, josta saa saksalaista suodatinkahvia, joka on aika lailla lahella meikalaista kahvia. Muutoin se on cafe au lait tai capuccino- linjalla.

      Hedelmista talla hetkella tarjolla mansikoita, aprikooseja seka persikoita, nam!

    • palmu

      Kahvi on yleensä tummapahhtoisempaa kuin suomessa, eli aika lailla etelä-eurooppalaista. Jos pitää laihasta kahvista kannattaa keitellä itse tai ostaa nescafe purkki.
      Cappucino maksaa n. 0,200d-2d (0,12-1,20€)

      Hotellista riippuen voi huoneeseen viedä ruokia. Yleensä ei saa viedä, joten kannattaa ottaa jokin kangaskassi missä voi kuljettaa huoneeseen(ei siis muovipussissa).

      Kesäkuun alussa alkaa olla ainakin persikoita, melooneja, aprikooseja, viinirypäleitä voi olla vielä jäljellä mansikoita ja appelsiineja.

      Ja kaikki hedelmät tuoreita, sillä tunisiaan ei tuoda muualta hedelmiä tai vihanniksia, vain banaaneja pääosin talvella... :)

    • cafeteria

      Kahvi oli mielestäni useimmissa paikoissa hyvää, en itse pidä suomalaisesta suodatinkahvista. Kahvi on siis espressopohjaista. Jos juot suodatinkahvia, kannattanee ottaa oma keitin.

      Vain huoneistohotelleihin saa virallisesti viedä omia ruokia ja juomia joten suosittelen myös aiemman kirjoittajan ehdotusta viedä kangaskassissa. En usko että puuttuvat kuitenkaan hirveän helposti asiaan, Tunisiassa on rento meininki eikä kaikenmaailman sääntöjä ole tarkoitus seurata tarkasti (kuten Suomessa).

      • palmu

        Jos olet hotellissa ruuat kannattaa tosiaan viedä kassissa ja hieman huomaamattomasti huoneesee. Säännöstä ollaan todella tiukkoja tietyissä hotlleissa ennen ei ole oltu joten kai se on uusi "trendi". Monesti hotellin oven edessä on kieltolappu ettei ruokia saa kuljettaa hotelliin. Eivät siivoojat kuitenkaan välitä, kun saat respan läpi kuljetettua niin reitti on selvä ;)


    • sde5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2238
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      895
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      681
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe