Kun lukee koraania ja muutenkin tutustuu islamin uskoon niin alkaa eräs seikka ihmetyttää, miksi muslimit painottavat niin suuresti naisen elämän jonkinlaista rajoittamista.
Jopa naisen seksuaalisuus kontroloidaan.
Voisikohan joku muslimi selvittää nämä asiat minulle tarkoitukseni ei ole provosoida ketään,olen vain hieman tietämätön.
Kun "maallikkona"lueskelee islamin uskosta niin saa kyllä sen käsityksen,että naisen elämä on pelkkää kontrollin alaisuutta kehdosta hautaan.
Ensin vahtivat isä ja veljet ja seuraavaksi oma mies.
Minua kiinnostaa mihin tämä naisten elämän rajoittelu perustuu vai olenko minä käsittänyt kaiken väärin?
Jopa naisen seksuaalisuus kontroloidaan.
Voisikohan joku muslimi selvittää nämä asiat minulle tarkoitukseni ei ole provosoida ketään,olen vain hieman tietämätön.
Kun "maallikkona"lueskelee islamin uskosta niin saa kyllä sen käsityksen,että naisen elämä on pelkkää kontrollin alaisuutta kehdosta hautaan.
Ensin vahtivat isä ja veljet ja seuraavaksi oma mies.
Minua kiinnostaa mihin tämä naisten elämän rajoittelu perustuu vai olenko minä käsittänyt kaiken väärin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oletko tarkistanut että mitä on Raamatussa?
Raamattu, Ensimmäinen kirje korinttilaisille:
11: 7-10: "Miehen ei pidä peittää päätään, koska hän on Jumalan kuva ja heijastaa hänen kunniaansa. Nainen taas heijastaa miehen kunniaa. Miestä ei ole luotu naisesta vaan nainen miehestä, eikä miestä luotu
naisen takia vaan nainen miehen takia. Naisen tulee siis pitää päässään arvonsa merkkiä enkeleiden takia."
Koraani puhuu aina naiselle ja miehelle.. Mutta, Raamattu puhuu vain miehelle.
Kun luemme koko Raaamatun, naemme että naiset ovat puoli-orjaksi.. Koraanissa ei ole.
Islam on antanut naiselle vapaus..
Mutta kun sanomme naisten vapaus, se ei tarkoittaa alaston naiset!
Sinä katsot kulturiin ei Koraaniin.
polkee naisen oikeudet katuojaan!
Esimerkkejä:
- kunniamurhat (= lähiomainen murhaa naisen)
- naisten kivitysteloitukset
- happohoito naisten kasvoille
- nainen on omaisuutta; hänet voidaan myydä miehelle
- miehellä voi olla max. 4 vaimoa; tämän lisäksi oikeus polkea kaikkia palvelijoitaan niin paljon kuin lystää.
Tässä alkajaisiksi.
>- kunniamurhat (= lähiomainen murhaa naisen)
Missä se on Koraanissa?
Se on vanha kulturin tekema ja ei kuuluu uskontoon.
>- naisten kivitysteloitukset
Se on Vanha Testementissa ei ole Koraanissa.
Lue:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000000119182
>- happohoito naisten kasvoille
Se on sinun oma asia.
>- nainen on omaisuutta; hänet voidaan myydä miehelle
Sekin sinun oman kulturin tekema.
>- miehellä voi olla max. 4 vaimoa; tämän
>lisäksi oikeus polkea kaikkia
>palvelijoitaan niin paljon kuin lystää.
Koraanissa on raja 4. Koraani sanoo yksi
vaimo, mutta jos siella on naistenlukumäärä
on enemman, silloin mitä teet?Suomessa on
naistenlukumäärä on enemman.. Voit saada
2 vaimoa jos sinun ensimainen vaimosi sanoo 'kyllä'.
(vai rajoitetaanko sananvapauttani?)
Propagandaa - puolin ja toisin...=)
Meillä Suomessa vallitseva tasa-arvo (en uskaltaisi väittää, että täydellinen sellainen) on suurelta osin seurausta ns. sekulaarisesta kulttuurista.
Yakup taas napsi Raamatusta valikoiden...
Jos haluaa tehdä ko. asiasta uskontojen 'pyhien kirjojen' välisen kysymyksen, niin vertailua voi tehdä vaikkapa täällä:
http://www.icon.fi/~erkkik/koraani.html
Omana, vaatimattomana mielipiteenäni sanon, ettei mielestäni kumpikaan; islam tai kristinusko (juutalaisuudesta puhumattakaan) ole erityisen 'naisystävällinen' oppi.
Tosin olen myös sitä mieltä, että (evankeliumin) Jeesus oli lähestulkoon "ensimmäinen feministi" - mutta patriarkallinen valtavirta otti kuolemansa jälkeen taas vallan...
Kiva kun tuli noin hyviä vastauksia.
Hieman pistää ajattelemaan kun luin niitä vertailuja Raamatun ja Koraanin välillä.
hyvä.
Kuten on tullut mainittua, raamattu ja koraani ovat molemmat yksinomaan miesten kirjoittamia, miesten ajattelemia. Siksi minusta olisikin hyvä idea, että joku voisi mukauttaa jompaa kumpaa/molempia nykyaikaan. Eivät satoja vuosia vanhat tekstit voi päteä tässä ajassa. Onhan afrikkalaisille maalajillekin Jeesuksen kuvaaminen mustaihoisena aivan ymmärrettävää, miksei siis itse kirjan tarkastaminen? Tämähän ei olisi tarpeen, jos ihminen olisi viisas. Mutta kun suurin osa ihmisistä on tyhmiä, ja he uskovat sokeana siihen, mitä on kirjoitettu.
-Will Levy
Olisi todella mielenkiintoista tietää mistä nämä viisaat miehet aikoinaan saivat virikkeitä kirjoitellessaan näitä ajatuksiaan ja mihin perustuu tämä "pelko" naista kohtaan.
Olen myös ajatellut ihan samaa asiaa kuin sinä?
Tuntuu siltä että nainen on aina tavallaan ollut "vahvempi" kuin mies. Ja naista pitäisi kunnioittaa,sillä nainenhan se lapsenkin loppujenlopuksi maailmaan pyöräyttää ja hoitaa sen jälkeen. Loppujen lopuksi mies ei ole mitään ilman naista ja naisen aivoituksia. =)
Eiköhän jonkun olisi tosiaan aika laittaa raamattu,koraani ajantasalle..jolloin se kunnioittaisi myös naista.
Mutta mieti,Islami maaissa mies pyörittää koko
talous elämä ja joskus tai usein elättää koko perhe ja sukulaiset...eikö se liikakin?
Kas kun kyseessä ei ole uskonto vaan miesten kehittämä ismi vallanpidon välineeksi. Oletko nähnyt naispuolista "imaamia" vai mitä nämä islam papit on?? No et varmaan.
Käänny ihmeessä muslimiksi, pääset vapaa-ajan ongelmista. Itsekin olen miettinyt kääntymistä, sais pitää useeta eukkoa panopuuna ja pistää turpaan jos alkaa ryppyillä. Mutta omien muijien pilluista en antais leikellä levikkeitä pois,toksi vaatisin koraanin nimissä toisten naisilta sitä.
Pidä vaan kritiikki päällä... Olet käsittänyt aivan oikein. Muslimimaissa naisella ei ole minkäänlaista arvoa muutoin kuin vaihdannanvälineenä (isältä aviomiehelle, suvusta aviomiehen sukuun) sekä lasten, mieluummin tietysti poikien, synnytyskoneena.
Seikit ja imaamit perustelevat naisten alistamista nimenomaan Koraanin määräyksillä... Naisten kurittaminen, länsimaalaisittain pahoinpitely, on täysin Koraanin mukaista ja erittäin yleistä. Kannattaa ottaa tosiasiat huomioon kun on tekemisissa muslimien kanssa. Kyseessä on maailman takapajuisin uskonto jolta puuttuu perustavanlaatuinen usko ihmisoikeuksiin ja kyky moniarvoisuuteen, itsekritiikistä nyt edes puhumattakaan...