Aikaerosta...

jet lag

Kuinka olette toipuneet aikaerosta matkustaessa toiselle puolen maapalloa? Joillakin kai oireet voivat olla melko voimakkaita.

3

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TKAL

      Itään päin lennettyäni olen ottanut parin kolmen tunnin nokoset ensimmäisenä iltapäivänä ja päässyt sitten hyvin paikalliseen rytmiin. Jos illalla ei ole nukuttanut, olen ottanut nukahtamistabletin (tai puolikkaan).

      Amerikassa kun taas alussa tuppasi heräämään aikaisin aamuyöstä, ei kun tabletin puolikas naamaan ja unia jatkamaan. (Kyse ei siis ole unilääkkeestä vaan nukahtamislääkkeestä.)

    • järjestä

      lentosi niin, että lähdet aamulla levänneenä ja saavut illalla paikallista aikaa. Voit sitten pian kömpiä sänkyyn taas.

      • just a girl

        mulla oli ausseihin menessä aivan kauheet jet lagit. taustalla oli myös lähtöä edeltänyt rankka työrupeama. parasta lääkettä on se, et pyrkii heti pääsee takas normaaliin päivä rytmiin eikä makaa montaa päivää. päikkärit voi kyl olla paikallaan,mut yrittää vaan ottaa rauhassa rytmistä kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      102
      9659
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4967
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      55
      4712
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      1
      3222
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2431
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1676
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1468
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      51
      1407
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      58
      1397
    10. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1306
    Aihe