Hannan kielitaito järjettömän...

Muuten Hanna on valmistautunut ihan OK - mutta tuo kaamea floppi lehdistötilaisuudessa. Hanna ei osannut vastata kysymyksiin (ei ymmärtänyt niitä), tirskuili ja heilutteli lippuja ja käsiään, kun ei muuta osannut tehdä.

Ellenin "välikysymys" ei juuri tilannetta muuttanut. Kaikki olivat jo käsittäneet, että Hanna oli opetellut oman laulunsa sanat englanniksi, mutta kielitaitoa ei ollut nimeksikään!

Kyllä hävetti.
232789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

www.myspace.com/matadori

Äänestä
  • ???

    Äänestä

se näytti tekevän sitä aina kun "onnistui" jossain vastauksessaan. aika hassua. :D olihan se hivenen noloa kun noin huonosti meni tuo tilaisuus, mutta toivotan kuitenkin onnea kisoihin.

Äänestä
  • Eikö "parhaat euroviisujärjestelyt ikinä" ottaneet tätä tilanetta ollenkaan huomioon!? Olisihan pressiin voinut valmistautua kunnolla ja antaa Hannalle kunnon ohjeistus.Tietenkin fiksun tulkin olisi pitänyt olla tuntosarvet ojossa ja pelastaa hädän hetkellä.

    Tuskin mistään maasta,ainakaan Suomesta,ei vaan löydy sitä Nokian maailmalla mainetta niittänyttä insinööriä joka aiemmassa elämässään oli seitsemän kielen tulkki ja standup esiintyjä ja mahtavalla lauluäänellään pääsee edustajaksi euroviisuihin.Vastaa pressissä sujuvasti kaikilla mahdollisilla kielillä!

    Haloo!! Vieritän tilanteesta vastuun kisajärjetäjille!

    Äänestä

  • eikö??? kirjoitti:

    Eikö "parhaat euroviisujärjestelyt ikinä" ottaneet tätä tilanetta ollenkaan huomioon!? Olisihan pressiin voinut valmistautua kunnolla ja antaa Hannalle kunnon ohjeistus.Tietenkin fiksun tulkin olisi pitänyt olla tuntosarvet ojossa ja pelastaa hädän hetkellä.

    Tuskin mistään maasta,ainakaan Suomesta,ei vaan löydy sitä Nokian maailmalla mainetta niittänyttä insinööriä joka aiemmassa elämässään oli seitsemän kielen tulkki ja standup esiintyjä ja mahtavalla lauluäänellään pääsee edustajaksi euroviisuihin.Vastaa pressissä sujuvasti kaikilla mahdollisilla kielillä!

    Haloo!! Vieritän tilanteesta vastuun kisajärjetäjille!

    Kaikki kysymykset ovat ennakoitavissa.
    Missit vastustavat haastatteluissa sotaa ja haluavat pelastaa kissat ja koirat...

    Hannalle olisi voinut panna sanat suuhun. Oppihan hän laulunkin sanat ihan hyvällä englannilla.

    Voi voi.

    Tänään oli TV:ssä Serbian laulaja haastateltavana, ja häneltä tuli englanti ihan sujuvasti (vain 22-vuotias).

    Äänestä

sillä lauluesityksellä ja show:lla. Voi helevetti sentää, miksei meitä oo informoitu, että Hanna ois pitäny laittaa enklannin kurssille. Suatana sentää että me ollaanki synnytty suomenkielisee maaha!
Mut paa Hanna parastas lavalla, kyl se meille takametsien kulkijoille riittää!Tsemppii.....

Äänestä
  • ..torit ja kadut täynnä kansainvälistä joukkoa. Kaikki puhuvat englantia.
    Kyseinen LEHDISTÖTILAISUUS oli kansainvälinen. Siellä ei suomella ja savolla pitkälle pötkitä.

    Maailma muuttuu, Eskoseni!

    Äänestä

  • .. kisakaupungissa... kirjoitti:

    ..torit ja kadut täynnä kansainvälistä joukkoa. Kaikki puhuvat englantia.
    Kyseinen LEHDISTÖTILAISUUS oli kansainvälinen. Siellä ei suomella ja savolla pitkälle pötkitä.

    Maailma muuttuu, Eskoseni!

    Ranskalaiset. Puhukoon muumaailma mitä mielii, me Raskan kanssa puhumme omallamme.

    Äänestä

suomalainen, 3 vuotta sitten vielä trukkikuskina työskennellyt henkilö olisi pystynyt edes tuohon suoritukseen?? Ymmärrän täysin sen kipsiin menemisen, kyllä kaiken tän riepottelun jälkeen tulee jossain raja vastaan!!

HYVÄ HANNA!!!!!!!

Äänestä

Mietitäänpäs hetki.... Muutama vuosi sitten vielä trukkia-ajava peruskoulun käynyt nuori nainen pölähtää yhtäkkiä megajulkkikseksi. Tietäähän sen millainen kielitaito peruskoulun käyneillä suomalais-nuorilla on.

Ei kait tässä ole mitään ihmeellistä.

Äänestä

edustamaan maata kansainväliselle areenalle!

Äänestä

Ei kaikkien tarvitse osata englantia,hyvä kun pärjää laulaessaan englanniksi .Minusta on muutenkin järkyttävää kun lehdet huutavat suurin otsikoin "Hanna ei voita, Hanna ei voita". Suorastaan törkeää , lyödään lyttyyn ihminen vaikka ei ole vielä esiintynytkään.Kannustaisivat mieluummin että Hannalla olisi edes motiivia mennä esiintymään

Äänestä

Että aika valtavamyötähäpeä vltasi minut kun tuota katsoin. En voinu katsoa loppuun saakka koska nolotti niin pirusti. Varmaan ollut kamala tunnelma Hannallakin mutta ehkei kantsis tunkea bisnekseen jos ei perussettiä handlaa..?

Äänestä

Sormella voi nyt osoittaa idols-kisojen järjestäjiä, levy-yhtiöitä..!

Mikä on vastuu, kun alatte rahastaa nuorella laulajalla? Koulunsa kesken jättäneet nuoret, trukin kopista lähteneet... Eikö teidän, bisneksen tekijöiden, vastuu käsitä myös laulajan kielitaidon kehittämisen?

Lauletaanhan valtaosa lauluista englanniksi! Eikö kokonaiskuvaan kuulu paitsi laulutaidon kehittäminen, stailaus... myös KIELITAITO.

PLIIIS PLIIIS, panostakaa kokonaisvaltaiseen osaamiseen!

Äänestä

Ei siinä ole varmaan pahemmin kieliä luettu,biisit oppii lontooksi harjoittelulla,ei kait se Hannan syy ole ettei pärjää lontoolla,jotkut äänestivät.

Äänestä

Kuka on tulkkina loppuhaastattelussa?

Äänestä

Ei kai perkele sahatyöläisen ole ennenkään enklantia tarvinnu osata?

Äänestä
  • Mutta syyttävä sormi osoittaa levy-yhtiöitä ja idols-järjestäjiä.

    Vastuu jatko-opinnoista! Koko pakettiin kuuluu laulu- ja esiintymistaidon lisäksi mahdollinen sadan miljoonan yleisö. Suomen viisi miljoonaa on aika pieni syrjäkylä kuulijoita.

    Sama koskee poliitikkoja. Ei heidän joukossa ole montaa, jotka uskaltavat ja osaavat avata suunsa vierailla kielillä. Surkeata ja epärealistista.

    Äänestä

So what..ei pärjää sellasetkaan enkulla jotka on lukenu yli 10 vuotta! ja näitä on!! Oli sitten käyny lukion ja enemmänkin tai 'vain' amiksen.

Äänestä

tietenkin, kun ollaan Suomessa ja haastateltava on suomalainen. Onhan siellä tulkit sitä varten.
Luin juuri Fraces Mayesin kirjan (amerikkalainen), jossa hän kovin ihmetteli matkustaessaan Kreikassa ja Portugalissa (ei turistipaikoissa), kuinka siellä ei puhuta englantia! Päivitteli monesti että onpa outoa kun ei ymmärrä ihmisten puhetta.

Äänestä

Eipä nuo presidentitkään kaikki tunnu osaavan (Manu ja Manun tankeros...)..ja kaikki ministeritkään osaa..mites Juha Miedon enkku??

Äänestä
  • Ministerit luettelivat melkein kaikki kielitaitolistaansa kun saivat pestin.

    Mutta entäs käytännössä: Kanerva vastaa FST:n uutisille vain suomeksi! Katainen myöntää, ettei osaa ruotsia. Liian monta täysin englantia osaamatonta.

    Karpela ei koskaan avannut suutaan muuta kuin suomeksi. Muista edellisen hallituksen ministereistä Rajamäkihän sai koko Euroopan naurut, kun ei osannut Brysselissä edes kysyä omaa paikkaansa...

    Kyllä tämän viikon katsojaluvut tulevat olemaan maailmanlaajuisesti niin valtavat, että ei siinä metsämiehen savo riitä!

    Äänestä

..todella järkyttävä,ei mene läpi annetut selitykset,Hannan vastauksethan olivat mitä olivat.

Kielitaito median mukaan kuitenkin loistava vuorokauden kuluttua,toivon Hannalle kuitenkin voittoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsittämätöntä kirjoitti:

Muuten Hanna on valmistautunut ihan OK - mutta tuo kaamea floppi lehdistötilaisuudessa. Hanna ei osannut vastata kysymyksiin (ei ymmärtänyt niitä), tirskuili ja heilutteli lippuja ja käsiään, kun ei muuta osannut tehdä.

Ellenin "välikysymys" ei juuri tilannetta muuttanut. Kaikki olivat jo käsittäneet, että Hanna oli opetellut oman laulunsa sanat englanniksi, mutta kielitaitoa ei ollut nimeksikään!

Kyllä hävetti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu