Smart talvella?

Uskaltaako Smartin antaa naisen ajoon talvella? Onko joku kokeillut talviajo-ominaisuuksia?
52817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uskaltaako mitään autoa antaa naisen ajoon talvella:) No joo, asiaan:

Pikku-Smartissa sekä moottori että kuljettaja ovat vetävien pyörien päällä painona, jolloin pitoa kyllä löytyy. Lisäksi Smartissa on niin herkkä ESP, että sitä on vaikea saada pyörähtämään, vaikka oikein yrittäisi.

Äänestä

Mulla oli viime talven alla smart Roadster, esp:n otin pois aika usein ja silloinkin pysyi tosi hyvin hanskassa (ja oli aivan hillittömän hauskaa takakoneisella puskea sivuttain mutkiin).

esp päällä jokainen smartti pysyy tiellä aivan loistavasti, ei lähde käsistä vaikka yrittäisi. Kaverille hain viime kesänä smart fortwon ja ei ole pahaa sanaa sanonut autosta.

Äänestä
  • Itse ajelin toissa talven diesel pikkukakkosella. Hyvin talvi sujui ei siinä mitään, mutta kojelauta vilkkui jatkuvasti ja kantakaupungissa jos halusi aurauksen jälkeen pois kadunvarsiparkista niin espi ja vetoluistonesto piti ottaa pois päältä. Pari kertaa pyörähti tahattomasti ja kymmeniä kertoja tahallisesti. =) Lyhyet joustovarat myös hankalia ainakin stadin röykkyisillä kaduilla. Varsinkin takapää pohjasi jatkuvasti.

    Plussia on pieni kulutus 4,5 litraa talvisessa nurkka-ajossa ja hyvä käynnistyvyys. Ei tullut kelejä vastaan, ettei olisi kadun varresta ilman lämppäreitä käyntiin lähtenyt. Dieseli on pihinä ainakin todella kylmä.

    Äänestä

  • jeps.. kirjoitti:

    Itse ajelin toissa talven diesel pikkukakkosella. Hyvin talvi sujui ei siinä mitään, mutta kojelauta vilkkui jatkuvasti ja kantakaupungissa jos halusi aurauksen jälkeen pois kadunvarsiparkista niin espi ja vetoluistonesto piti ottaa pois päältä. Pari kertaa pyörähti tahattomasti ja kymmeniä kertoja tahallisesti. =) Lyhyet joustovarat myös hankalia ainakin stadin röykkyisillä kaduilla. Varsinkin takapää pohjasi jatkuvasti.

    Plussia on pieni kulutus 4,5 litraa talvisessa nurkka-ajossa ja hyvä käynnistyvyys. Ei tullut kelejä vastaan, ettei olisi kadun varresta ilman lämppäreitä käyntiin lähtenyt. Dieseli on pihinä ainakin todella kylmä.

    Olen luullut, ettei ko. mallista pysty kytkemään espiä pois päältä.

    Äänestä

  • poiskin kirjoitti:

    Olen luullut, ettei ko. mallista pysty kytkemään espiä pois päältä.

    Tutustu http://www.setbb.com/smartforum/

    OBD:tä ronkkimalla onnistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäilyttää kirjoitti:

Uskaltaako Smartin antaa naisen ajoon talvella? Onko joku kokeillut talviajo-ominaisuuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu