Nolo vika Applen Ibookeissa

Tanskassa yhtiön Ibook G4 -kannettavista on löytynyt suunnitteluvirhe, minkä takia koneiden virta sammuu noin vuoden käytön jälkeen.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30413
http://www.prosessori.fi/

Mitenhän Repe nyt kommentoi, kun aina kehuu Applea?
14906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kiusaa Repeä, ainoita fiksuja täällä.

Tuo iBookin vika voi olla nolo, mutta muilla laitteilla on nolot huollot. Applella timanttia.

Äänestä

Mutta voithan ostaa sitten toki uuden MacBookin, niistähän ei tuossa jutussa mainittu yhtään mitään!
PS. Onko sulla edes käsitystä mitä saat, jos nyt menet kauppaan ostamaan Applen kannettavan tietokoneen?

Äänestä
  • Eikös vaan? Applelin tekeleitä ei saa soimata julkisesti.

    Äänestä

  • ~mustanaamari~ kirjoitti:

    Eikös vaan? Applelin tekeleitä ei saa soimata julkisesti.

    Kyllä Apple on erittäinkin korvausvelvollinen asiassa.

    Kyse on vain kaksoisstandardeista. Jos HP:n tai Acerin Mallisarjassa X on jokin tyyppivika, niin siitä tuskin uutisoidaan. Kun kyseessä on Apple niin siitä tehdään melkein etusivun otsikko. Ja "varoituksia" saa lukea tällä palstalla välittömästi, vaikka ko. konetta ei olisi valmistettu enää vuoteen.

    Jos kyseessä olisi joku PC-valmistajista, ei kukaan postittaisi tänne mitään "varoituksia". Jo ihan siitä syystä, ettei niistä uutisoida.

    Siinä on ero.

    Apple on vastuussa valmistamistaan tuotteista ja kun kyseessä näyttää olevan tyyppivika, niin aivan varmasti myös saa myös korjata viat. Itse en ainakaan tyytyisi muuhun.

    Äänestä

Onkohan viestin tarkoitus "varoittaa" potentiaalisia ostajia? Ko. konetta ei ole kyllä tehty enää vuoteen.

Äänestä

Mäkeissä ei ole vikoja. Ne on ominaisuuksia :-D. hyymor :-).

Äänestä

että kun vastaavaa tavataan Acer Aspiressa tai Fujitsu Amilossa, kukaan ei uutisoi. Eihän niiltä mitään laatua edes odoteta, ei ainakaan iBookin/MacBookin hintaluokassa. Applelta odotetaan. Mietipä miksi. Juuri siksi. Ja hyvä niin.

Äänestä
  • Valitettavasti puhut palturia. Näinhän se on.

    Äänestä

  • En ole Acer taikka Fujitsu miehiä mutta mihinnkäs tuon väitteesi perustat ettei uutisoida? Näissä ei ole mitään systemaattista vikaa niinkuin Applen vehkeissä. Systemaattiset viat kielivät huonosta suunnittelusta ja puutteellisesta luotettavuustestauksesta. Random viat taas ovat normaaleja suurten volumien MTBF haarukkaan osuvia statistiikkavikoja.
    Kannattaisi, kun noin asiantuntija uskot olevan ja superjuseri, pysyä kuitenkin totuudessa. Se kummasti lisäisi uskottavuuttasi Mac-linnakkeesi(norsunluutornisi) puolustajana

    Äänestä

  • XP User kirjoitti:

    En ole Acer taikka Fujitsu miehiä mutta mihinnkäs tuon väitteesi perustat ettei uutisoida? Näissä ei ole mitään systemaattista vikaa niinkuin Applen vehkeissä. Systemaattiset viat kielivät huonosta suunnittelusta ja puutteellisesta luotettavuustestauksesta. Random viat taas ovat normaaleja suurten volumien MTBF haarukkaan osuvia statistiikkavikoja.
    Kannattaisi, kun noin asiantuntija uskot olevan ja superjuseri, pysyä kuitenkin totuudessa. Se kummasti lisäisi uskottavuuttasi Mac-linnakkeesi(norsunluutornisi) puolustajana

    Applen koneista on helpompi löytää tyyppiviat, kun esim. läppäreitä on 3 erilaista ja jokainen pysyy tuotannossa ~18kk.

    PC valmistajilla saattaa olla 30 eri läppärimallia yhtä aikaa ja yhden mallin valmistusaika voi niinkin alhainen kuin vuosineljännes, jonka jälkeen mallinimestä vaihdetaan yksi numero. Mitä se ikinä sitten tarkoittaakaan.

    Ota tosta sitten selvää, että mikä on yksittäinen vika ja mikä tyyppivika. Ykskään valmistaja maailmassa ei rupee isoon ääneen kuuluttaan laitteiden tyyppivioista, paitsi takaisin kutsutuista Sonyn akuista. Niistä oli pakko ja viulut maksoi Sony.

    Äänestä

Näyttääpi kyse olevan kamalasta ongelmasta kun applen osake kiipesi eilen kaikkienaikojen kovimpaan arvoon ja lisää nousua odotellaan ties minne ja helvetin korkeelle. Ei näytä siltä että tää firma tuottaisi juurikaan ongelmalaatua vaan paremminkin tavaraa mistä ihmiset tykkää ihan simona. Aina ei applellakaan mene nappiin mutta melkein aina menee....

Äänestä

vikaa ollut muiden kuin tanskalaisten koneissa? Jos se kerran on tyyppivika, eikä kyseessä ole "maanantai kappaleista" pitäisi tuon testin mukaan kaikkien koneiden mennä rikki vuoden kuluttua (jos tanskalaisia on uskominen) Onkos tuosta viasta ollut tietoa muiden maiden käyttäjillä?

Äänestä
  • jotain mätää Tanskan maalla.

    Äänestä

  • Tottakai se on tyyppivika. Meidänkin pojan iBook hajosi heti takuun loppumisen jälkeen, vain kolmen ja puolenvuoden lähes jatkuvan käytön jälkeen. Pitääkin liittyä tuohon tanskalaisten kimppaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei applea kirjoitti:

Tanskassa yhtiön Ibook G4 -kannettavista on löytynyt suunnitteluvirhe, minkä takia koneiden virta sammuu noin vuoden käytön jälkeen.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30413
http://www.prosessori.fi/

Mitenhän Repe nyt kommentoi, kun aina kehuu Applea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu