Paltamo poistaisi työttömyyden työllistämällä kaikki väkisin. Otsikoi Hs 9.5.2007.
PALTAMO. Paltamon kunta Kainuussa aikoo siirtyä täystyöllisyyteen ensi vuonna. Vastikkeeton tukien maksu kotiin lakkaa ja jokaiselle tarjotaan töitä. .....
PALTAMO. Paltamon kunta Kainuussa aikoo siirtyä täystyöllisyyteen ensi vuonna. Vastikkeeton tukien maksu kotiin lakkaa ja jokaiselle tarjotaan töitä. .....
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä, että joku kunta uskaltaa puutta jatkuvasti paisuvaan sosiaalisektoriin. Töihin kaikki, luulisi karsiutuvan ne sairaat, pimeää työtä tekevät ja mielenterveystapaukset oikeista työkykyisistä. Kortisto puhtaaksi ja kuten artikkelissa sanottiin, työehtosopimuksen mukainen palkka niin ei tarvita enää asumistukia ja muita sossutukia. Kunta säästää ja kansa saa työtä.
Ja turha sanoa että näin ei saa tehdä. Onhan jo vuosia kokeiltu ja todettu, että kaikki eivät omatoimisesti saa töitä, nyt uudet kujeet ja vastikkeetonta rahaa ei enää ole. Näin se on muissakin maissa, esim entisessä kotimaassani Hollannissa saat olla kotona 3vkoa tekemättä mitään työtä/opiskelua, sen jälkeen ei tule rahaa jos et ole työssä/liity alueesi työpalveluun.
Ensin vingutaan, että työkkäri ei ole koskaan osoittanut minulle mitään työtä ja sitten kun aloitetaan työllistäminen valitetaan, että nyt joutuu töihin.
tuossahan tarjotaan jokaiselle töitä kunnon palkalla. Mitä valittamista tuossa olisi?
Noihan työvoimatoimistojen pitäisi nykyäänkin tehdä - ohjata työttömät palkattuun työpaikkaan.
Nyt työvoimatoimistoilla ei ole tarjolla palkattuja työpaikkoja, mutta ovat kuitenkin koko budjetillaan levittämässä faktaa työttömien työhaluttomuudesta ja liian isoista tuista. Levittämänsä tiedon perusteella ovat saaneet aikaan orjalain, jolloin pääsevät haarusväli kosteana pakottamaan työttömät palkattomaan työhön. Kukaan ei ole koskaan peräänkuuluttanut työvoimatoimistoilta tulosta - kuinka työvoimatoimistot voivat pakottaa ihmisiä palkattomaan työhön kun "heillä olisi tarjoilla ihan palkattujakin töitä"? Miksi yhteiskunnan pitää maksaa veromarkoilla palkatonta työtä tekevien eläminen kun työvoimatoimisto voisi "pakottaa" heidät palkalliseen työhön?
Samalla voisi kaiken tukiviidakon siirtää yhdelle luukulle, yhdistää kelan ja työvoimatoimiston ja kunnan sosiaaliviraston.
Olisi ns. yhden luukun periaate. Säästyisi tuhansien lappujen edestakainen lähettely ja täyttäminen ja tukien väärinkäyttökin varmasti vähenisi kun yhdeltä ruudulta näkisi kokonaistilanteen.
Samoin työnantajilta pois nykyiset ilmaiset harjoittelijat ja tukityöläiset, se vain vääristää kilpailua. Kaikille samat ehdot ja sopimusten mukaiset palkat. Jos firma ei näin menesty, siirtäköön sitten toimintansa vaikka Kiinaan tai Puolaan, sille ei sitten voi mitään.
Homma ok, jos kokoaikatyö ja maksetaan TES:n mukainen palkka ja annetaan työsuhteeseen normaalisti kuuluvat edut (lomaedut, eläkekertymä). Tuskin kukaan työtön kieltäytyisi tuollaisesta tarjouksesta.
Vaan asiassa on mutta: jutussa todetaan, että osa jäisi yhteiskunnan kontolle. Tarkoittaisiko tuo sitä, että työskenneltäisiin edelleen tukien varassa (huom. vero vähintään 20 %)??? Se olisi sitä orjatyötä, josta pitäisi kieltäytyä. Paltamossakin.
Ja osa sitten menisi kai kuntoutuskartoituksiin palvelukeskuksiin, mikä käytännössä tarkoittaisi osan kyykyttämisen jatkumista.
Ja mistä ihmeestä löydetään järkevää työtä kunnassa, jossa työttömyysaste on 17 %. Eikä sitä löydä ympäryskunnistakaan, koska Kainuuhan on suhteessa asukaslukuun maan pahinta työttömyysaluetta.
Taitaa olla päättäjillä ketunhäntä kainalossa, niin kuin aina, kun on työttömien asioista kyse.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000026102458
kaikille työpaikka ja sellaista palkkaa ettei edes asumistukia tarvitse myöntää, joten palkka juoksee kaikille, vaikka järkevää työtä ei olisikaan tarjoilla.
Jos tosiaan palkat sellaisia ettei mitään tukia tarvii ja työkin "työtä" niin eikun perheen kans Paltamoon. Varmaan irtoaa omakotitalo ja muutama hehtaari metsää ja peltoa ihan pilkkahintaan... Voittaa tään kaupunkiluukussa ahtaasti asumisen mennen tullen.