Olen ostattelemassa M 929 3.0, Kiinnostais kovasti mut kun ei oo japseista kokemusta, olen enempi saksalaisilla ajellut. Voisiko joku ystävällisesti vinkata ko mallin yleisimpiä murheita ja vikoja eli mihin tulisi kiinnittää huomiota ? Kiitti!
Mazda 929 ??
Jouko_50
4538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
929:in omistaneena 3.0v6 koneella, niin älä osta koko 929:iä! Todennäköisesti saat samalla rahalla mitsubishi sigman, jossa samankokoinen kone, paitsi tehokkaampi ja uudenaikaisempi. Ja auton ajettavuuskin 929:iin nähden aivan omaa luokkaansa. Käsitän tietysti automaattisesti että kyse on jostain 90-luvun alun autosta, itselläni oli 929 vm-91. Ei sillä etteikö 929kin olisi ihan hyvä peli, mutta itse tekisin noin.
Ja toinen vinkki on se että ruostuu ruostuu... ruostuu niin pirusti.
Jos kolmilitraisen haluat ja ajettavuutta niin peugeot 605 ennemmin.
No, kannattaa käydä kokeilemassa eri autoja ja päättää sen jälkeen...
Kiitti vinkistä. Kyllä, kyseessä käyttöauto vm -90. Täytyy vielä harkita...
Erittäin luotettava peli, ja kestävistä osista tehty. Itsellä kokemusta moisesta 4vuoden ajalta, ja edelleen toimii kuin kello. Pari kulutusosaa on joutunut vaihtamaan, mutta muuten kaikki on pelannut hyvin. Myös ilmastointi pelaa vaikka auto on vuodelta 88.
Kokonaisuutena kuitenkin erittäin hyvä auto, vain osa varaosista on kalliita ainakin 3-litraisen kohdalla. Mutta eihän köyhä muutenkaan valitsisi 3-litraista käyttöautokseen ;)