Kestoilijoille pari kysymystä??

Olen ajatellut vakavasti siirtymistä kestovaippoihin, syystä että noita kertiksiä kuluu ihan tuhottomasti. Joten haluaisin kysyä kokeneemmilta kestoilijoilta neuvoja aloitukseen.

Eli kuinka monta sellaista vaippahousua tarvitaan? Mitä sinne sisälle tulee? Pidättekö kestoja yölläkin? Kuinka usein pesette niitä päälihousuja?
Ja muutenkin haluaisin kuulla kokemuksia ja vertailuja kestot vs. kertikset!
7325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kestoilija en vielä todellakaan ole, muksulla ikää on kerta vasta reilu kuukausi :)

Meillä on käytössä taskuvaippoja, muutama aio sekä pari vaippa sisä kuorivaippasysteemiä. Itse tykkään kyllä eniten noista taskuvaipoista. Mutta jos noilla kuorivaipoilla aiotte olla, niin niitähän ei tarvitse pestä kuin niiden likaantuessa. Meillä ne kyllä pestään "varulta" aina muutaman käyttökerran jälkeen. Ja sitten jos tarkoitit noilla päälihousilla villahousuja, niin nekinhän pääasiassa vaan kuivatetaan.

Meillä yöllä käytetään vielä pääasiassa kertiksiä, koska muksu heräilee ihan riittävän usein yöllä syömään ja olen ajatetellut, että mahdollisesti heräisi vielä useammin kestovaippojen kastuessa. Mutta pikkuhiljaa olisi tarkoitus siirtyä kestoiluun myös yöllä. Vaippoja meillä on suunnilleen kaksikymmentä ja vielä kertaakaan eivät ole kesken loppuneet kun konetta pyörittää kerran päivässä tai kahdessa.

Mutta kannattaa todellakin tutustua noihin eri kestovaippatyyppeihin ja hankkia vaikkapa useampaa laatua kokeiluun niin sieltä se paras omalle muksulle löytyy :D

Itse ns. ympäristöihmisenä olen kauhistellut myös kertiksistä tulevaa jätettä (eikös sitä tule auton painon verran yhdeltä muksulta...) ja se onkin pääsyy kestovaippojen käyttöön. Lisäksi itsestä ainakaan kestovaippojen käyttö ei ole sen työläämpää kuin kertisten. Samassa ajassa nuo kestovaipat huuhtasee kun vie kertiksen roskiin.

Äänestä

Jotkut tykkäävät taskuvaipoista, joissa on ulkopuolella kosteuden pitävä kuori ja sisäpinnalla esim kuivaliinakangas tai fleece (tarra- tai nappikiinnitys). Sinne pistetään sitten haluamiasi sisäimuja (vaikka ihan vaan harso, mutta erilaisia imujahan myydään vaikka kuin paljon) sisään. Taskukuori pitää pestä joka käytön jälkeen, mutta on tosi helppo. Jos täyttää esim isukille valmiiksi niitä, niin ne on yhtä helppo laittaa päälle kuin kertiksetkin :)

Sitten yks vaihtoehto on käyttää irtokuoria (tarra- tai nappikiinnitys). Eli sisään yleensä sisävaippa (myydään vaikka minkälaisia). ja päälle sitten se kosteudenpitävä kuori. Noita kuoria ei tarvi pestä joka kerta, ellei oo kakassa tai haise hirveesti pissalle.

Sitten on villahousujen suosijat. Eli vaippakuorina käytetään villiksiä (hahtuvat, villakuoret). Sisälle laitetaan taas sisävaippa tms. Villahousut on mun mielestä hankalampi pukea kuin tarrakuoret. Villahousuja ei pestä joka kerta ellei taas oo tahriintuneet. Niiden pesuun pitää käyttää villanpesuainetta ja niitä täytyy aika ajoin liottaa villanhoitoaineessa (lanoliini). Eli niissä on enemmän hommaa kuin tavallisissa kuorissa. Toisaalta, ne hengittävät paremmin.

Vähänkään herkkäihoisemmilla vauvoilla (ja muillakin) kannattaa käyttää ihoa vasten vielä jotain kuivaliinaa (esim kuivaliinakankaisia, silkkisiä tai fleeceä). Pitää ihon kuivempana.

Niin ja kestovaippojen pesussa ei saa käyttää huuhteluainetta ja kannattaa käyttää mahdollisimman hellävaraista pesuainetta ja tavallista pyykkiä vähemmän. Huuhteluaineen sijasta voi käyttää etikkaa.

Likaiset vaipat voidaan säilyttää pesuun asti esim kannellisessa ämpärissä (joko vedessä tai ei). Hajuhaittojen vähentämiseksi voi käyttää etikkaa. Jotkut ruukaavat kuivata pesua odottelevat pissaharsot ja -liinat. Pikkuvauvan pissa ei yleensä haise niin pahalta, että kuivaamisesta tulisi kovia hajuhaittoja.

Minä käytän näitä kaikkia yhdistelmiä. Sisäimuina käytän esim vanhoista pyyhkeistä leikkaamia taitoksia, flanellitaitoksia, harsoja ja muutama kaupan sisäimu (hamppua). Minulla on myös paljon tee-se-itse sisävaippoja (tarrakiinnitys), joihin lisäimuksi pistän sitten aina jotain. Minä vaihdan/tarkistan vaipan ½-1 h:n välein (käydään potalla), joten vaippoja menee paljon. En siis osaa sanoa mikä ois "normaali" vaihtoväli.

En käytä kestovaippoja öisin, koska tyttö pissaa ai-van hirveästi ja on herkkä iho. Eli kertis pysyy kuivempana, vaikka sekin on niinku vedellä täytetty pussi yön jälkeen.

Pesen yleensäkin vaippapyykkiä jokatoinen päivä. Minulla on kertynyt tosi paljon vaippoja, joten voisin harvemminkin. Ällöttää vaan ajatus siitä, että pissaiset rätit lojuu monta päivää sankossa :)

Kestot:
pluspuolia
- ekovaihtoehto (riippuen pesukoneesta)
- mahdollisesti hengittävämmät
- voi tehdä itse jos on kätevä käsistänsä
miinuspuolia
- maksavat käytettyinäkin paljon
- jatkuvaa pyykinpesua
- pitää taitella ja täytellä
- iso paketti, vaatteet ei mahdu mahdollisesti vaikeampi liikkua

Kertsit:
pluspuolia
- hirveen helpot käyttää
- hirveen siisti hävittää
- pitää hyvin
- pitää kuivana hyvin
- pieni paketti
miinuspuolia
- ei hengitä pahemmin
- kauhea jätevuori jätehuoltomaksut (omakotitalo)
- tulee loppujen lopuksi kalliiksi (riippuen vaippatarpeen kestosta)

Äänestä
  • että jotta tuo kestoilu olisi mahdollisimman "eko"vaihtoehto, kannattaa omistaa energiaasäästävä pesukone ja vaipat kannattaa ehdottomasti ostaa vanhana (esim BabyIdean kirpputori tai Huuto.net).

    Minä en osaa ommella vaippoja itse, mutta käytettynä myydään paljon vallan toimivia tee-se-itse -vaippoja , jotka ovat aivan yhtä hyviä kuin kaupan versiot, mutta yleensä halvempia. Minä korostan kyllä tätä kierrätys -ideaa!

    Äänestä

  • Siis pitääkö niitä niin usein tarkistaa/vaihtaa, 1/2-1h? Miten jaksat... Minä yritin kestoilla pojan kanssa, muttei (muka..) löytynyt sopivaa systeemiä, nyt 1v, eikä huoli kestoja. Laiskuutta tämä taitaa olla... Harmittaa kyllä. Mutta ehkä seuraavan kanssa...

    Äänestä

  • laiskuus iski kirjoitti:

    Siis pitääkö niitä niin usein tarkistaa/vaihtaa, 1/2-1h? Miten jaksat... Minä yritin kestoilla pojan kanssa, muttei (muka..) löytynyt sopivaa systeemiä, nyt 1v, eikä huoli kestoja. Laiskuutta tämä taitaa olla... Harmittaa kyllä. Mutta ehkä seuraavan kanssa...

    me pottaillaan, siksi niin usein tarkistetaan/vaihdetaan (käydään aina siinä yhteydessä potalla)! Eli ei normaalisti tartte niin usein vaihtaa.

    Riippuu imujen imukyvystä ja määrästä sitten, että kuinka usein vaihtaa.

    Meillä lisäksi on niitä iho-ongelmia, että senkin takia on hyvä, että meillä vaihdetaan usein.

    Äänestä

Meillä on 1 vuotiaalla 20 sisävaippaa ja 7 kuorta. joka toinen päivä pestään vaipat. Kertakäyttövaippoja ei olla tällä nuorimmaisella käytetty kuin sairaalassa. Muutamien kokeilujen jälkeen on tultu siihen tulokseen, että nuo sisävaipat PUL kuoret ovat meillä se varmin vaippasysteemi.

Edellisen kanssa kokeiltiin kestovaippoja, ja käytettiin lähinnä yövaippopina, mutta jonkin verran myös päivällä. Ja meillä yöt rauhoittuivat hänen kanssaan kun siirryttiin kestovaippoihin.

Ja sitten plussat ja miinukset:
kestot:
Pomminvarmat
Ovat vaatteita
kauniita
iho pysyy hyvänä
paremmat yöunet
paljon erilaisia malleja, joten hyvät mahdollisuudet löytää se täydellisesti istuva vaippa
- teettää pikkuisen enemmän työtä kuin kertikset

kertikset:
Vähemmän työtä
- falskaavat helpommin
- Vähän erilaisia malleja, ja se parhaiten istuva malli ei välttämättä sovi lapsen iholle.
- ominaishaju

meillä käytettiin 6 vuotta kertakäyttövaippoja, ja nyt on täyskestoiltu reilu vuosi, ja paluuta kertiksiin ei ole.

Äänestä

kaikillle vastauksista, nyt vaan sukelletaan kestovaippojen ihmeelliseen maailmaan :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pimpu kirjoitti:

Olen ajatellut vakavasti siirtymistä kestovaippoihin, syystä että noita kertiksiä kuluu ihan tuhottomasti. Joten haluaisin kysyä kokeneemmilta kestoilijoilta neuvoja aloitukseen.

Eli kuinka monta sellaista vaippahousua tarvitaan? Mitä sinne sisälle tulee? Pidättekö kestoja yölläkin? Kuinka usein pesette niitä päälihousuja?
Ja muutenkin haluaisin kuulla kokemuksia ja vertailuja kestot vs. kertikset!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu