heippa

rallaa.....

Heips!
Nyt tarvitsee poropeukalo neuvoja...

Elikkä,
ostettiin miehen kanssa viime kesänä omakotitalo.
Ennen ei ole tarvinnut pihahommista huolehtia, joten aika "pihalla" olemme kaikesta pihaan liittyvistä hommista. Mutta kovasti tässä opetellaan suurella innolla kaikkea omakotitaloon liittyvää, niinkuin myös tätä puutarhan hoitoa ja laittamista =)

No, piha myllättiin oikein urakalla. Eli kaivinkone tasoitti loivan rinnetonttimme tasaisemmaki. Nyt sitten pitäis laittaa nurtsi kasvamaan. Eli löytyiskö täältä jotakuta ihanaa ihmistä joka neuvoisi miten tekisimme sen täysin oikein, jotta ei sittne ihan sutta tehtäisi.

Maa on vähän savista, joten multakuorma pitää tilata.
Mullasta kysymyys, millainen multa on parasta savimaalle? Ja mikä on noin niinkuin keskihinta kuutiolla multaa? netistä olen hintoja katsellut ja aikamoisen kallista näkyy olevan.

Sitten vaan nurmikon perustamis ohjeita....
Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon vielä? Toki olis kiva jos joku vielä hoito ohjeitakin laittaisi.

Kiitos jo etukäteen!!
Mukavaa kevään jatkoa kaikille!

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      multaa on oltava vähintään 5-6cm, mutta kymmenen on aika mahtavaa. Mullan hinta on aika kova, mutta silti siinä eniten tulee maksamaan sen tuonti tontillenne. Kannattaa siis miettiä josko ottaa perävaununkin koska se tulee samaan rahaan vai vain yhden lavan ja sitten sitä on nirkoisesti. Omalla kohdalla esim viime suvena kasetti ja lava oli yhteensä vähemmän kuin kuljetus vaikka multa ei kaukaa tullutkaan.

      Kysele seutusi mullantoimittajilta niin hinta on eri kuin netissä monella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe