Hei sinä joka rakennat/olet rakentanut avaimet käteen periaatteella pohjanmaan seutuvilla. Paljonko tuli mistäkin kustannuksia. Voitko eritellä talonrakennuksen eri vaiheita paljonko tuli maksaan muut talopaketin lisäksi. Mistä tuli lisäkustannuksia jne..
Maatyöt?
Perustukset?
Tontti?
Autotalli? Yms yms...
Kiitollisena ottaa vastaan kaikkia kommentteja mistä vaan voi olla hyötyä!!
Maatyöt?
Perustukset?
Tontti?
Autotalli? Yms yms...
Kiitollisena ottaa vastaan kaikkia kommentteja mistä vaan voi olla hyötyä!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
pakettiin jossa saat avaimet käteen. Ei siis tarvitse tietää mitä yksityiskohdat maksoi.
Loppuhinta oli 347 000 euroa.
Ei muuten kuulu kaikkiin talopaketteihin. Toisiin kuuluu mm. perustukset toisiin ei.. Ja ei kai autotallikaan ja varsinkaan tontti kuulu avaimet käteen pakettiin!
Tuo on aika mahdotn vastata koska jokainen tontti esim. on erilainen ja toiselle tontille voi maksaa pohjien teko moninkertaisesti toiseen verrattuna! kaikki riippuu kaikesta, -millainen talo, kuinka painava?, tontin maasto-olosuhteet jne. jne. Ei ole mitään mottoja mitkä pätisi joka kohtaan vaan joka tapaus pitää laskea erikseen. Perustukset voi kuulua joihinkin paketteihin kuten esim. Älvsbytaloihin mutta pohjat pitää tehdä itse. Tämäkin on jo merkittävä asia joka vaikuttaa paljon kaikkeen!