460:n (2,0 i)kulutus on n.11 l/100 km! Ajosta suurin osa on lyhyttä matkaa, mutta mielestäni tuo ei ole ihan normaali kulutuslukema. Voiko ruiskutuspumppua mitenkään säätää, vaikka tehojenkin kustannuksella, tai onko muuta keinoa tiputtaa kulutusta?
Bensaa palaa
10
2796
Vastaukset
- Onnellinen Volvo-mies
Kyllä tuo voi kaupunkiajossa olla ihan normaali kulutus. Mun 440 syö 6,5-10 litraa, riippuen siitä, että missä ja miten ajaa.
Paljonko muiden nelisataset juovat?- _volle_
Normi kulutus 400:lle on noin 8 litraa, tossa vois olla jotain häikkää jossain oletko tarkistanut vikakoodit?
- minä poika juon
tykkään olla liikkeessä.
440 1.8 juo 7-8l/100km sekalaisessa ajossa. Kiva ajaa maantielläkin. Ikävän matalalla penkit ovat, hankala nousta autosta pois. - 440 2,0i -93
mulla menee sekalaisessa ajossa 7,5 litraa
sähkövikaa tuntuu siunaantuvan aikaslai tarpeeks,
jarruvalot polttaa sulaketta ja vilkut v...tuilee
mukava on kyllä ajella.
öljyä kans kuluu.
- beegy
Aika rajulta kuulostaa kulutus. Jos vika ei ole oikein tosi raskaassa kaasujalassa niin epäilisin, että tekniikassa ei ole kaikki kunnossa. Itselläni ei mene läheskään noin paljon menovettä, vaikka ajelen lähes pelkästään kaupungissa. Pelkäänpä, että ruiskukoneen säätömahdollisuudet ovat aika vähissä, mutta suosittelisin tarkistuttamaan vikakoodit seuraavassa huollossa. Omassa kärryssä ainakin lambda-anturin toimimattomuus nosti kulutusta melkoisesti.
- Kaikki kunnossa
460 mallille, kahden litran moottorilla, luvataan kaupunkikulutukseksi 10,4 litraa satasella, joten väittäisin että... tilanne normaali.
- kulunut kone varmaan
Ensinnäkin kannattaa olla tyytyväinen niin kauan kuin 400-sarjalainen polttaa sitä bensaa koneen sisäpuolella ;)
Toisekseen sitä boksia ei varsinaisesti säädetä mitenkään mutta noissa vanhoissakin elektroniikka käsittääkseni jotenkin itse kompensoi sylinterikohtaisesti koneen ja suuttimien kulumisesta aiheutuvia eroja ja tallettaa tietoja muistiinsa.
Boksin voi siis resetoida ottamalla akun navan vähäksi aikaa irti mutta ei se mitään auta jos kone ja suuttimet ovat kuluneet. Väljä kone syö bensaa enemmän kuin uutena. Suuttimia voi puhdistuttaa ultraäänellä jos ovat tukossa mutta kannattaako tuo vanhaan pikkuvolvoon onkin toinen asia. - 6,5 - 9 l/ 100 km
Volvo ON janoinen vekotin.
- vtp
...on ollut lambda-anturin liittimen (valk. muovia) meno sisältä oikosulkuun siten, että se maadoittaa anturin johdon, jolloin signaali katkeaa. Tapaus on sattunut omalle kohdalle ja olen lukenut muutamasta muustakin vastaavasta viasta. Tämä vaivaa ainakin uudempia malleja. Tietty tulpat, ilmanputsari, lämpöanturi ("ryyppy") ym. kannattaa tarkistaa.
- sie hyvä
ystävä vaiha se paska pian pois,ettei mätä tartu naapureihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14614443Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446042Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant215670SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685640Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124427HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.624259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot233934"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703