Etujarru nytkyttää.

Jarrulevytkö?

Pyörä on vuoden 2000 Honda CBR 600F. Hitaissa vauhdeissa kun jarruttaa etujarrulla pyörä nytkyttää ikävän tuntuisesti... Jarrulevyt ei pitäisi olla kierot, mutta voiko tämä johtua muusta? Ihan hellästi kun jarruttelee nytkytystä ei niinkään tunne, mutta vähäsen voimakkaammin kun jarruttaa niin nytkytys alkaa.

Kiitokset vastauksista.

3

1812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bikerjerk

      niin sanotut kelluvat levyt???
      jos laikat ei ole kierot,niin kokeile tehdä muutama tosi voimakas jarrutus(älä lippaa:))
      saatta olla niitit jumissa,mulla kyseinen temppu jeesas(brembo)loppu nykytys.

    • zx12....

      Taitaa kys. CBR:ssä olla kelluvat levyt ja nypytys johtunee mitä tod. näköisimmin niittien jumittumisesta jolloin levy ei pääse elämään.

      Jotain CRC:stä tai vastaavaa niitteihin, kairaterä nopeussäädettävään porakoneeseen ja eikun niittejä pyörittelemään...

      Ota satulat irti niin et suotta sotke jarrupaloja CRC:hen ja levyjen puhdistus operaation jälkeen siihen soveltuvalla aineella.

      • salapoliisi.

        Jospa levyt lämmetessään menevät "kieroon" mutta oikenevat jäähtyessään...eli vaikka kuinka niitä tarkastellaan kylmänä sorvaamossa, ei kieroutta esiinny..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe