Olen syönyt tetralysal-antibioottia 1.5kk, ja naama kukkii edelleen, tosin hieman lievemmin kuin ennen. Häviävätkö finnit kokonaan kuurin loppuun mennessä (3kk, 1 tabletti päivässä)? eikö niiden olisi pitänyt hävitä jo? Ihohuokoseni ovat edelleen avoimia, kun laittaa meikkivoidetta niin reikiä näkyy. Miten ne saisi supistumaan takaisin aknea edeltäneeseen tilaan? :( olin ennen varsinainen siloposki, akne pilasi ulkonäköni!! autattehan.
Tetralysal, kokemuksia?
ei auta???
52617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla tasan kolme viikkoa Tetralysalia ja Differin- geeliä takana. Tetralysalia on 3kk:n kuuri 2 tablettia/päivä ja Differiniä on vuodeksi. Differiniä käytin aluksi joka toinen yö, mutta nyt kärsii jo pikkuhiljaa laittaa sitä joka yöksi.
Ja hyvin on Tetralysal Differin auttanut. Nyt silloin tällöin saattaa iholle eksyä pienenpieni finni, joka kuitenkin nopeasti huomaa voimattomuutensa ja häviää.
Haittapuolena aluksi oli ihon järkyttävä kuivuus, hilseily ja pienoinen punoitus. Iho oli välillä kuin tulessa Differin-geelin vaikutuksesta, mutta se oli onneksi vain ihan alkupäivinä ja suihkun jälkeen. Vieläkin on tosin vähän kuivuutta ja hilseilyä, mutta ne pysyvät kurissa Humektanin ja Aqualan L:n avulla sekä käyttämällä hellävaraisia puhdistusaineita. Itseltäni löytyy Sebamedia sekä Favoran puhdistusgeeliä.
Kokemukset Tetralysalista ja Differinista ovat siis hyvät, jopa erinomaiset, kolmen viikon jälkeen. Ne toivottavasti ne tuovat minulle helpotuksen ainakin kesäksi. Vielä en tosin pessimistinä enkä muutenkaan uskalla tanssia voitontanssia, aknestahan olen kärsinyt jo vuosia. Taistelu jatkuu ainakin näiden arpien kanssa.
Jaksamisia ja kevättä!
Minua väsyttää koko ajan. Voisikohan johtua tetralysalista?
itse ehdin syödä kyseistä lääkettä viikon, kunnes oli pakko lopettaa sivuvaikutusten vuoksi. Huimasi, väsytti, heikotti. Oireet loppuivat samantien kun lopetin kuurin. Harmillista, olisi voinut aknen parantaa...
Itse olen nyt syönyt nyt 3kk tetralysalia kaksi tablettia päivässä. Vielä olisi yksi 100 tabun paketti haettavana ja sitten lääkäri sanoi että takaisin vaan, ja jatketaan antibiooteilla ensikevääseen. Aikas pitkä antibioottikuuri ja inhottaa ajatella syödä antibiootteja siihen saakka.
Kuurin aloittaessa ihoni parani oikein silmissä ja olin todella tyytyväinen. Sitten vain yhtäkkiä ihoni alkoi tuuppaamaan rasvaa ulos ihan hirveästi. :( Ihohuokoset ovat valtavia ja ihosta tulee likainen päivän mittaan. Finnejä ei sentään ole eikä tule. Olen silti todella maassa. Ennen kuurin aloittamista ihoni oli sentään elinvoimainen vaikka paiseita olikin. Eloinen sävy on kasvoista kadonnut. Tuntuu jo siltä että tahtoisin palata alkutilanteeseen, joilloin koko naama ei sentään ollut kamalan näköinen.
Söin sitö joku puolvuotta, ei auttanu mitää siirry suoraan roaan vaa