Harrastan vanhoja kilpamoottoripyöriä ( RR-pyöriä) ja niiden rumpujarruihin tarvitsin jonkun, joka liimaisi uudet jarrukenkät entisten tilalle. Sai vinkin firmasta Etelä- Suomessa, nimeltään KITKALIIMAUS . Soitin ko.firmaan ja he lupasivat liimata uudet jarrukengät entisten tilalle. Mitään neuvoja he eivät kyselleet/ tarvinneet, koska olivat kuulema tehneet näitä töitä kymmeniä vuosia. Jarrukengät tulivat aikaan takaisin postiennakolla ja koska kyseessä oli kilpapyörän jarrut, vein ne sorvarilleni, joka sovitti ne rumpuihin. Hihnat olivat aivan liian ohuet, emme saaneet jarruja pitämään juuri lainkaan ja lopuksi etujarrun aukaisija lukkiutui ääriasentoonsa kahvasta puristettaessa. Lähetin kengät takaisin ko.firmaan ja pyysin yst. uudellen liimausta ja selitin tällä kertaa tarkalleen mistä oli kysymys ja mitä halusin heidän tekevän toisin . He lupasivat tehdä työn uudelleen ja lähettää osat takaisin perjantaina. Tiistaina ei osia ollut vielä tullut ja soitin ko. firmaan. Siellä ääni oli varsin epäystävällinen, minun sanottiin VENKUILEVAN ja kaikki syy oli minussa. Osat tulivat takaisin keskiviikkona ja jouduin maksamaan täyden hinnan ko.palvelusta .Jokainen voi itse päätellä millaisia ajatuksia minulla on ko.firmasta !!
Jarrukengät ja KITKALIIMAUS
7
4508
Vastaukset
- -IK-
Olen kerran käyttänyt Kitkaliimauksen palvelua. Olisin halunnut normaalia paksummat hihnat koska rumpu oli sorvattava hieman ylikokoon. Tilatessa asia oli vastaanottajalle täysin selvä, mutta kun hain valmista työtä sainkin kengät joissa oli yhtä paksut pinnat kuin alkuperäisissä. Kun yritin selittää että en saanut mitä olin tilannut loppui jopa suomenkielen taito henkilökunnalta. En suosittele tätä firmaa kenellekään.
- keskipisteessä
Olin yhteydessä ko. KITKALIIMAUKSEEN tänään ja sama asenne siellä on edelleen ; kaikki vika on minussa !! Uudet hihnat sorvattiin tänään ja kerroin sorvarilleni KITKALIIMAUKSEN sanoneen, että " minun sorvari oli tuhonnut entiset hihnat ja nyt minä vaatisin uusia ilmaiseksi ". Hän vain hymyili asialle ja tuumasi, että meitähän on moneen lähtöön !! Luultavasti ko. firma osaa tehdä perustöitä , mutta kaikki vaativampi , joissa asiakkaan kanssa yhdessä päätettään työtavoista, ei heiltä näytä onnistuvan !
- Kra
Jos sinulla on näitä vastaavia töitä muitakin kannattais varmaankin rakentaa omat valmiudet jarruhihnojen vaihtotyölle.
Muistan kun 70-luvun alkupuolella kävin autopuolen ammattikoulua, silloin tuo hihnojen vaihtotyö jarrukenkiin oli normaalia rutiinihommaa.
Vanhat pinnat irtosi liimauksistaan 400:ssa asteessa uunissa ja uudet liimattiin 200:ssa asteessa. Liimauksen/uunituksen ajaksi jarrukengät laitettiin sellaisen pannan sisään ja kiristettiin vanttiruuvin tapaisella työkalulla puristukseen.
Nykyisin on varmasti parempiakin liimoja kuin silloin käytettiin.- Tavallisesti asioista hyvin...
Ei missään tapauksessa tällaisia saa itse tehdä. Helppohan tämä on hoitaa jos on työhön sopivat välineet ja aineet mutta silti se on kiellettyä. Parin jarrukengän takia tuskin kannattaa ruveta hommaa edes harjoittelemaan.
- Anonyymi
Tavallisesti asioista hyvin... kirjoitti:
Ei missään tapauksessa tällaisia saa itse tehdä. Helppohan tämä on hoitaa jos on työhön sopivat välineet ja aineet mutta silti se on kiellettyä. Parin jarrukengän takia tuskin kannattaa ruveta hommaa edes harjoittelemaan.
Höpöhöpö!
Hommahan on simppeli muuten, mutta sitä liimaa et mistään löydä. Minun aikanani oli mustaa liimaa ja punaista muovinauhan näköistä, jota tarvittiin myös. Niitä et mistään enää saa. Itse liimasin pappamopon vastaavat kitkapinnat epoksilla. Se vain saattaa irrota jos lämpenee liikaa...
- Huoltopäällikkö
Moro,
Itse olen aina saanut hyvää
ja ammattitaitoista palvelua. - Anonyymi
tästä on jo aikaa mutta liimautin pienkuorma-auton jarrukengät kysesisessä firmassa. sovomme puhelimessa hinna työlle ja tarvikkeille kun mitatkin olivat tiedossa.
lopullinen lasku olikin suuri yllätys kun hinta noin kaksinkertaistui, selitys oli että olivat suuremmat kun ennalta ajattelivat,
eli jos teettää siellä niin sitova työtarjous kannattaa ehdottomasti pyytää, vaikka sähköpostiin jos onnistuu.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981