Harrastan vanhoja kilpamoottoripyöriä ( RR-pyöriä) ja niiden rumpujarruihin tarvitsin jonkun, joka liimaisi uudet jarrukenkät entisten tilalle. Sai vinkin firmasta Etelä- Suomessa, nimeltään KITKALIIMAUS . Soitin ko.firmaan ja he lupasivat liimata uudet jarrukengät entisten tilalle. Mitään neuvoja he eivät kyselleet/ tarvinneet, koska olivat kuulema tehneet näitä töitä kymmeniä vuosia. Jarrukengät tulivat aikaan takaisin postiennakolla ja koska kyseessä oli kilpapyörän jarrut, vein ne sorvarilleni, joka sovitti ne rumpuihin. Hihnat olivat aivan liian ohuet, emme saaneet jarruja pitämään juuri lainkaan ja lopuksi etujarrun aukaisija lukkiutui ääriasentoonsa kahvasta puristettaessa. Lähetin kengät takaisin ko.firmaan ja pyysin yst. uudellen liimausta ja selitin tällä kertaa tarkalleen mistä oli kysymys ja mitä halusin heidän tekevän toisin . He lupasivat tehdä työn uudelleen ja lähettää osat takaisin perjantaina. Tiistaina ei osia ollut vielä tullut ja soitin ko. firmaan. Siellä ääni oli varsin epäystävällinen, minun sanottiin VENKUILEVAN ja kaikki syy oli minussa. Osat tulivat takaisin keskiviikkona ja jouduin maksamaan täyden hinnan ko.palvelusta .Jokainen voi itse päätellä millaisia ajatuksia minulla on ko.firmasta !!
Jarrukengät ja KITKALIIMAUS
7
4433
Vastaukset
- -IK-
Olen kerran käyttänyt Kitkaliimauksen palvelua. Olisin halunnut normaalia paksummat hihnat koska rumpu oli sorvattava hieman ylikokoon. Tilatessa asia oli vastaanottajalle täysin selvä, mutta kun hain valmista työtä sainkin kengät joissa oli yhtä paksut pinnat kuin alkuperäisissä. Kun yritin selittää että en saanut mitä olin tilannut loppui jopa suomenkielen taito henkilökunnalta. En suosittele tätä firmaa kenellekään.
- keskipisteessä
Olin yhteydessä ko. KITKALIIMAUKSEEN tänään ja sama asenne siellä on edelleen ; kaikki vika on minussa !! Uudet hihnat sorvattiin tänään ja kerroin sorvarilleni KITKALIIMAUKSEN sanoneen, että " minun sorvari oli tuhonnut entiset hihnat ja nyt minä vaatisin uusia ilmaiseksi ". Hän vain hymyili asialle ja tuumasi, että meitähän on moneen lähtöön !! Luultavasti ko. firma osaa tehdä perustöitä , mutta kaikki vaativampi , joissa asiakkaan kanssa yhdessä päätettään työtavoista, ei heiltä näytä onnistuvan !
- Kra
Jos sinulla on näitä vastaavia töitä muitakin kannattais varmaankin rakentaa omat valmiudet jarruhihnojen vaihtotyölle.
Muistan kun 70-luvun alkupuolella kävin autopuolen ammattikoulua, silloin tuo hihnojen vaihtotyö jarrukenkiin oli normaalia rutiinihommaa.
Vanhat pinnat irtosi liimauksistaan 400:ssa asteessa uunissa ja uudet liimattiin 200:ssa asteessa. Liimauksen/uunituksen ajaksi jarrukengät laitettiin sellaisen pannan sisään ja kiristettiin vanttiruuvin tapaisella työkalulla puristukseen.
Nykyisin on varmasti parempiakin liimoja kuin silloin käytettiin.- Tavallisesti asioista hyvin...
Ei missään tapauksessa tällaisia saa itse tehdä. Helppohan tämä on hoitaa jos on työhön sopivat välineet ja aineet mutta silti se on kiellettyä. Parin jarrukengän takia tuskin kannattaa ruveta hommaa edes harjoittelemaan.
- Anonyymi
Tavallisesti asioista hyvin... kirjoitti:
Ei missään tapauksessa tällaisia saa itse tehdä. Helppohan tämä on hoitaa jos on työhön sopivat välineet ja aineet mutta silti se on kiellettyä. Parin jarrukengän takia tuskin kannattaa ruveta hommaa edes harjoittelemaan.
Höpöhöpö!
Hommahan on simppeli muuten, mutta sitä liimaa et mistään löydä. Minun aikanani oli mustaa liimaa ja punaista muovinauhan näköistä, jota tarvittiin myös. Niitä et mistään enää saa. Itse liimasin pappamopon vastaavat kitkapinnat epoksilla. Se vain saattaa irrota jos lämpenee liikaa...
- Huoltopäällikkö
Moro,
Itse olen aina saanut hyvää
ja ammattitaitoista palvelua. - Anonyymi
tästä on jo aikaa mutta liimautin pienkuorma-auton jarrukengät kysesisessä firmassa. sovomme puhelimessa hinna työlle ja tarvikkeille kun mitatkin olivat tiedossa.
lopullinen lasku olikin suuri yllätys kun hinta noin kaksinkertaistui, selitys oli että olivat suuremmat kun ennalta ajattelivat,
eli jos teettää siellä niin sitova työtarjous kannattaa ehdottomasti pyytää, vaikka sähköpostiin jos onnistuu.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 942850
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on792369- 231911
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221480Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291450Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää131302- 87872
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62806Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2719