Mites on, olen sairauslomalla kesään asti ja sen jälkeen alkaa työkyvyttömyyseläke. Saan kesälomarahoja, joten vaikuttaako ne sairauslomarahaan tai työkyvyttömyyseläkkeeseen, siis vähennetäänkö ne jommasta kummasta pois ja tarviiko niitä ilmottaa mihinkään. Ja millon ne kannattaa nostaa, onko kokemuksia, kertokaa.
Kesälomarahat
ja sairausloma
93900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei vaikuta kumpaankaan rahaan yhtään mitään.
Mutta onko tietoa, miten lomakorvaukset vaikuttavat: jos on kuntoutustukea odotellessa ansio -tai työttömyyskorvauksella, kuntoutustuella esim? Katkeavat ne siksi aikaa, kun on lomalla?
Missä vaiheessa työnantaja voi "pakottaa" pitämään vanhoja, kertyneitä lomia pois? Olen sellaistakin kuullut!!
Työttömyyspäivärahaan vaikuttaa pitämättömien lomien rahana maksaminen. Lomakorvaus siis jaksotetaan ja
tämän ajan työtön elää lomakorvauksella.
Lomarahaa ei jaksoteta.
Mutta voiko työnantaja määrätä lomat pidettäviksi sairausloman aikana?
Eli hän totesi, että työnantaja ei voi määrätä vuosilomaa sellaisen
sairasloman ajalle, josta on työnantajalle ilmoitettu.
Eli olet sairaslomalla ja sillä sipuli.
Ansaitsemasi loma pitäisi siis maksaa rahana.
Olen myös sairaslomalla ja todnäk työkyvyttömyyseläke alkaa sen jälkeen. Minulla on kaksi talvilomaa ja tuleva kesäloma pitämättä ja sovittiin että se maksetaan rahana sitten kun haluan.
Soitin verohallinnon neuvontaan ja kysyin asiaa. Sanoivat ettei kuulu heille. Minua askarrutti se, että jos kaikki maksetaan kerralla, saattaa mennä suurempi prosentti. Ilmeisesti täytyisi maksaa parissa osassa.. Mietin myös sitä, että onko järkevää odottaa kunnes on eläkkeellä ja vero% pienempi. Osaisko joku vastailla?
Voit kysyä teidän palkanlaskijalta, kuinka paljon sinulle noita vuosilomarahoja (kesä&talvi) ollaan yhteensä maksamassa. Kun tiedät vuosilomakorvauksen (ml. lomarahat) määrän,
- alkuvuonna ansaitsemasi tulot,
- loppuvuoden tulot ja
- tähän mennessä tänä vuonna maksamasi verot,
voit marssia (tai soittaa) verotoimistoon ja pyytää loppuvuodeksi
sellaista pidätystodistusta, että se vastaa koko vuoden tulojasi.
Lopullisessa verotuksessa maksamiesi verojen määrä on sama, vaikka maksaisitkin nyt
tilapäisesti korkeampaa veroa - ellet siis hae uutta verokorttia. Hoituu nykyään tosi näppärästi.
Olen sairaslomalla 31.12.07 saakka. Kuntoutustukea hakenut, mutta en ole saanut. Olen tällä hetkellä ansiosidonnaisella päivärahalla.
Vaikuttaako se ansiosidonnaisen päivärahan maksuun, kun sain nyt pitämättömät lomat rahana vuosilta -05 ja -06. Pitääkö ilmoittaa liitolle? Katsotaanko se nyt saaduksi palkaksi ja keskeytyykö päivärahan maksu?
Vastauksista kiitollinen!
ansiosidonnaiseen, koska näissä asioissa maksun ajankohta on oleellisempi kuin maksuperusteen (eli lomien) ajankohta. Näin valitettavasti on. Noista lomakorvauksista taisi tulla sen verran iso mälli, että ylittyy ansiosidonnaisen yläraja normaalin päivärahajaksosi osalta. Tuolta ajalta et siis saisi ansiopäivärahaa lainkaan, koska kyseisen ajan "palkkasi" on niin korkea eli yli 90 % päivärahan perustana käytetystä kuukausipalkastasi.
Jos olisit sairaslomalla ja saisit sairauspäivärahaa, tilanne olisi toinen, sillä sairauspäivärahaan nuo saamasi lomakorvaukset eivät mielestäni vaikuta.
Joudut siis ilmoittamaan ko. tulosi kassallesi.
Toivon, että olen väärässä, mutta valitettavasti taidan olla oikeassa :(