Myydäänkö missään uroskoirille hormoneita, jotka vähän tasaisi noita "haluja"? Jostain olen kuullut että semmoisiakin on olemassa. Tietääkö kukaan, että jos sellaisia on niin minkä nimisiä ja mistä niitä saisi? Leikkausta en haluaisi harkita, kun kyseessä on kuitenkin vielä nuori koira ja tuossa iässä vietit on kovimmillaan. Olisiko siis mahdollista edes vähän "hillitä" tuota toivottavasti vain pelkkää vaihetta?
Uroksen vietit.
seuraava koira on narttu.
2214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on yksi vaihtoehto. Se on hormoni, joka hillitsee uroksen seksuaalista käytöstä. Eläinlääkäriltä saat lisäätietoa kyseisestä piikistä. Tehon pitäisi kestää puolisen vuotta.
siis hormonipiikki. Koiralleni laitettiin maaliskuussa ja tehoste vielä huhtikuussa. Kokonaista kolme päivää koira oli niin kuin koiran kuuluu ollakin. Sitten taas alkoi vetämään vimmatusti narttujen perässä. Nuoli kaikki pissat (kerkesi pari kolme kertaa aina lipaista). Pahinta on se, kun koira menee hieman hajun ohi ja sitten huomaakin. Kääntyy yhtä äkkiä takaisin. Se on kuin salaman leimahdus. Minähän siinä joudun kärsimään. Vasen polvi on ihan tuhan nuuskana, kun äkkiliike tulee taaksepäin. Myös oikea olkapää on ihan kipeä. Se on joskus mennyt sijoiltaan ja on nyt aika herkkä. Olen vaikka mitä yrittänyt, ei mitään tulosta. Nyt kyllä tänä kesänä lähtee pallit pois. Koira on yli 3- vuotias.