7vuotias lehtikalamme

jilla

kuoli edellispäivänä. sääli, se oli kaunis musta kala. nyt jäi vaalea puoliso jäljelle enää. onko muita yhtä vanhoja lehtikaloja ollut jollain?

5

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING
      • jilla

        se muuttui vanhan näköiseksikin jo pikkuhiljaa. akvaariomme on 540litrainen. vesiarvot ovat kunnossa. muut kalat eivät ole kuolleet.

        lehtikala pariskunta on kutenut yhdessäoloaikanaan kymmeniä kertoja. mustalla on ollut puolisoja useitakin, on saatu toisilta yksinjääneitä ja ostettu liikkeestä uusia. ne kuolivat pikkuhiljaa pois, koska musta ei piitannut niistä. vasta vaalea kaunotar kolahti kunnolla ;) alunperin kun hankimme mustan, sillä oli puolisona musta naaras. se kuoli aikoinaan kudun kovettumiseen vatsaan.

        lehtikala söi tiistaiaamuna normaalisti, ui ja oli ihan oma itsensä. sitten se oli illalla kuolleena suodattimen takana. ei mitään syytä: ei loukkaantumista, ei tauteja (silminhavaittavia yms). sen värikin muuttui pikkuhiljaa haaleammaksi, kuten iäkkäiden kalojen ja eläinten värit haalistuvat hiljaksiin.

        akvaario siis 540l, veden vaihto joka toinen viikonloppu 2/3 vedestä vaihtuu. ulkosuodatin pestään tarvittaessa, sisäsuodatin kerran kuussa.

        ruokinta kerran päivässä. 2x vikossa hyttysentoukkia, muutoin erilaista hiutaleruokaa, yms valmista ruokaa, ja toisinaan keitettyä kesäkurpitsaa, kalojemme herkkua. se vaan tahtoo sotkea akvan veden, joten se annetaan ennen veden vaihtoa yleensä.

        vesiarvot: Ph 7, lämpötila 24 astetta.

        asuinkavereina lehtikalanaaraan lisäksi on 30cm:n isomonni, pikkupleko, 2 tiikeribarbia, 2 teräkalaa, 4 leväbarbia, pusukala, kultarihmakala, 6 kongontetraa ja 2 kiinanmonnia. kalasto on kirjavaa, mutta ne ovat olleet yhdessä jo useita vuosia ja osa on saatu tuttavilta, ettei kaloja tarvitsisi turhaan lopettaa. siinä ei ole syy. hyvin ovat tulleet toimeen.

        kyllä tuo vanhaksi oli tullut, ja muutkin alkavat kohta kupsahdella hiljaksiin pois. uusia kaloja emme enää osta, kun aika ei riitä, kun on koirakin. mutta nuo saavat elää elämänsä loppuun meillä, sitten akva (valitettavastI) myyntiin.


    • Temoni

      meillä oli 4 lehtikalaa, ja tää yks joka on elossa enää kasvo muita paljon isommaksi, ja ikäänkuin "tappo" kaikki kolme muuta! ei yhtään tullut toimeen niiden kanssa.. vaikka eikös lehtikala pitäisi olla parvikala!? mutta tää viihtyy kaikkein parhaiten yksin.. Pusukalojakin yrittää repiä!!(tekisi mieleni kuristaa koko kala!:))

      • Rihma

        Eivät ole parvikaloja vaan äksyjä reviirikaloja!
        Ne muodostavat useimmiten pariskunnan, jotka lisääntyvät enemmän tai vähemmän.

        Akvaarion koosta riippuu sitten kuinka paljon ja montako kaveria kala hyväksyy alueelleen. Liian pienessä altaassa tulee aina kinaa lajitovereiden kanssa.. Joskus puolisoakin retuutetaan.
        Pusukalakin vaatii melkoisen altaan, sillä on parvikala!

        Kuinkas paljon siinä altaassasi on litroja?


    • Hieno ikä se 7v Minunlla on lehtikaloja ihan nuoria 4v ja löytyy sitten ikä kalojakin jo ja niiden ikä on jotain tuossa 11 - 12 vuotiaita... lehtikala on pitkä ikäinen ilo ja ovat tunnetusti pitkä ikästä lajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      83
      7285
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2228
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1542
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe