kuoli edellispäivänä. sääli, se oli kaunis musta kala. nyt jäi vaalea puoliso jäljelle enää. onko muita yhtä vanhoja lehtikaloja ollut jollain?
7vuotias lehtikalamme
5
1151
Vastaukset
- fish KING
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=381 .. LEHTIKALAT VOI ELÄÄ JOPA VIISTOISTA VUOTIAIKSI. Mites kala kuoli?
Minkäkokosessa akvassa ja kalaseurassa se/ne on?
Vesiarvot/lämmötkin olis hyvä tietää...- jilla
se muuttui vanhan näköiseksikin jo pikkuhiljaa. akvaariomme on 540litrainen. vesiarvot ovat kunnossa. muut kalat eivät ole kuolleet.
lehtikala pariskunta on kutenut yhdessäoloaikanaan kymmeniä kertoja. mustalla on ollut puolisoja useitakin, on saatu toisilta yksinjääneitä ja ostettu liikkeestä uusia. ne kuolivat pikkuhiljaa pois, koska musta ei piitannut niistä. vasta vaalea kaunotar kolahti kunnolla ;) alunperin kun hankimme mustan, sillä oli puolisona musta naaras. se kuoli aikoinaan kudun kovettumiseen vatsaan.
lehtikala söi tiistaiaamuna normaalisti, ui ja oli ihan oma itsensä. sitten se oli illalla kuolleena suodattimen takana. ei mitään syytä: ei loukkaantumista, ei tauteja (silminhavaittavia yms). sen värikin muuttui pikkuhiljaa haaleammaksi, kuten iäkkäiden kalojen ja eläinten värit haalistuvat hiljaksiin.
akvaario siis 540l, veden vaihto joka toinen viikonloppu 2/3 vedestä vaihtuu. ulkosuodatin pestään tarvittaessa, sisäsuodatin kerran kuussa.
ruokinta kerran päivässä. 2x vikossa hyttysentoukkia, muutoin erilaista hiutaleruokaa, yms valmista ruokaa, ja toisinaan keitettyä kesäkurpitsaa, kalojemme herkkua. se vaan tahtoo sotkea akvan veden, joten se annetaan ennen veden vaihtoa yleensä.
vesiarvot: Ph 7, lämpötila 24 astetta.
asuinkavereina lehtikalanaaraan lisäksi on 30cm:n isomonni, pikkupleko, 2 tiikeribarbia, 2 teräkalaa, 4 leväbarbia, pusukala, kultarihmakala, 6 kongontetraa ja 2 kiinanmonnia. kalasto on kirjavaa, mutta ne ovat olleet yhdessä jo useita vuosia ja osa on saatu tuttavilta, ettei kaloja tarvitsisi turhaan lopettaa. siinä ei ole syy. hyvin ovat tulleet toimeen.
kyllä tuo vanhaksi oli tullut, ja muutkin alkavat kohta kupsahdella hiljaksiin pois. uusia kaloja emme enää osta, kun aika ei riitä, kun on koirakin. mutta nuo saavat elää elämänsä loppuun meillä, sitten akva (valitettavastI) myyntiin.
- Temoni
meillä oli 4 lehtikalaa, ja tää yks joka on elossa enää kasvo muita paljon isommaksi, ja ikäänkuin "tappo" kaikki kolme muuta! ei yhtään tullut toimeen niiden kanssa.. vaikka eikös lehtikala pitäisi olla parvikala!? mutta tää viihtyy kaikkein parhaiten yksin.. Pusukalojakin yrittää repiä!!(tekisi mieleni kuristaa koko kala!:))
- Rihma
Eivät ole parvikaloja vaan äksyjä reviirikaloja!
Ne muodostavat useimmiten pariskunnan, jotka lisääntyvät enemmän tai vähemmän.
Akvaarion koosta riippuu sitten kuinka paljon ja montako kaveria kala hyväksyy alueelleen. Liian pienessä altaassa tulee aina kinaa lajitovereiden kanssa.. Joskus puolisoakin retuutetaan.
Pusukalakin vaatii melkoisen altaan, sillä on parvikala!
Kuinkas paljon siinä altaassasi on litroja?
Hieno ikä se 7v Minunlla on lehtikaloja ihan nuoria 4v ja löytyy sitten ikä kalojakin jo ja niiden ikä on jotain tuossa 11 - 12 vuotiaita... lehtikala on pitkä ikäinen ilo ja ovat tunnetusti pitkä ikästä lajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie837285Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652228- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250