Olettko huomanneet sitä, että aina verrataan edelliseen ja vain edelliseen testitulokseen uusien testien arvoja?
Katselin omia spirometriatuloksia ja niissä pef on parhaimmillaan ollut 142% (9.2.2006) avaavan jälkeen 119%.
Nyt viimeisin tulos oli 120% (29.3.2007) avaavan jälkeen 132%.
Koska tulosta verrataan vain edelliseen, joka on tehty altistusten jälkeen tulos onkin "ei merkittäviä muutoksia".
Jos verrattaisiin oikeaan tilanteeseen, ei kait tuo lause nyt kovin hyvin enää paikkaansa pitäisikään.
Katselin omia spirometriatuloksia ja niissä pef on parhaimmillaan ollut 142% (9.2.2006) avaavan jälkeen 119%.
Nyt viimeisin tulos oli 120% (29.3.2007) avaavan jälkeen 132%.
Koska tulosta verrataan vain edelliseen, joka on tehty altistusten jälkeen tulos onkin "ei merkittäviä muutoksia".
Jos verrattaisiin oikeaan tilanteeseen, ei kait tuo lause nyt kovin hyvin enää paikkaansa pitäisikään.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minulla BAL-tutkimus näytti arvoja jotka oli 3 ja 4, eli paljon ja melko paljon. Lausunnossa luki "normaali löydös".
Kaivoin papereita ja löysin vielä yhden spirometrian
pef on 149% (6.4.2006) avaavan jälkeen 149%.
Nyt viimeisin tulos oli 120% (29.3.2007) avaavan jälkeen 132%.
Nämä tulokset ovat molemmat Työterveyslaitoksella tehtyjä, joten pitäisi olla vertailukelpoisiakin. Mutta kun verrataan altistusten jälkeisiin niin muutosta ei ole... tässä sitä nyt kyllä mielestäni on.
En osaa niistä "heitoista" sanoa. On oltavaa joku prosentuaalinen ero. Niistä en tiedä.
Ymmärrän että olet huolissasi, koska tuolla vauhdilla olet jo kohta "terve", etkä saa enää tapaturmaeläkettä - jos käy huonosti.
Minä en ole saanut mistään rahaa nyt viime aikoina. Tiliotteessa ei tuloja huhtikuussa! En saa rahaa vakuutusyhtiöltä, enkä KELA:lta, vaikka minulla on ammattitauti...
"terve"! Sehän on ihan miten näitä tuloksia oikein tarkastellaan.
Minulla on ollut yli yli hyvä pef, joka laskee tosi paljon kun altistun. Kun se laskee se pysyy alhaalla, ei auta avaavat voi vain tukkia. Mutta mulla voi silloinkin olla pef parempi kuin jollakin on ikinä.
Kun minun arvojani verrataan noihin "Virtasen vertailu arvoihin" niin totta mooses olen terve, koska pudotusta saa tulla tosi paljon ennen kuin menee alle 100%. Ja tietysti me kaikki olemme täysin terveitä jos meillä on yli 100% arvot, tilastoarviot eivät valehtele.
Eihän nämä vertailuarvot kaikkien kohdalla ole reiluja, niitäkin pitäisi vähän miettiä potilaan eikä tilastojen valossa.
Mulla pitäisi olla ihan oma arvo mitä seurataan, ei jotain v...n Virtasen tilastollista arvioita.
keuhkoan omistani niin, että jäi pois tuo sun ääri hirveä tilanne. Et kylläkään ole yksin. Ystäväni soitti eilen, tapasimme tuolla Hoikassa ja ilman rahaa yrittää pärjäillä hänkin. Kaksi lasta ja velkainen koti, vain mies tienaa.
Eikä näy valoa tunnelin päässä. Töihin hänekin pitäisi mennä, yrittänyt vaikka kuinka monta kertaa ja jokaisen kerran jälkeen sairastuu. Ei pääse tutkimuksiin, ei ole apua mistään suunnalta tulossa hänellekään.
Pakko on uskoa ja toivoa, että ongelmiin puututaan paremmin ja apuakin tarvitsevat saavat. Ei tätä ilman uskoa parempaan, jaksa muutoin edes sivusta seurata.
Just niin! Minullakin on pituuteni ja ikääni nähden liian hyvät arvot, mikä johtuu perinnöllisistä syistä, laulamisesta, puheammatista ja uimisesta lapsesta asti.
Oma lääkärini vertailee kyllä laskut omiini arvoihini, mutta jotkut väittää että minun pitäisi tyytyä 450-arvoihin! Parhaimmillaan sairastumiseni jälkeen olen puhaltanut 580, silloin on 450 22% alle omia ihannearvoja. Se on jo aikamoinen muutos. Sitten kun minulla on arvoja 300 maissa olen ihan "loppu", koska lasku on prosenteissa laskettuna 48%. Jos vertailee 300:aa 450:een, lasku on vain 33%! Eli ei niin pahaa...
Jaa, tässä maassa on kyllä todennäköisempää että voittaa Lotossa, kuin että saa viranomaisilta homesairaana apua...
Tottakai on toivottava, mutta on myös oltava realistinen.
Sano kaverillesi että hän taistelee oikeuksistaan, jos kaikki taistelevat on tapahduttava jotain. Niin minä ainakin uskon.
kysyin TTL:n lääkäriltä miten tuota spirometriatulosta muutetaan potilasosaston pefmittauksia vastaaviksi. Hän kirjoitti hetimiten sähköpostilla vastauksen kertoen että näitä tuloksia ei voi verrata eikä laskea. Ja kuitenkin tuo hoitaja laski minulle arvon 510, joka vastasi potilasosaston puhallusarvoja kyllä.
Mutta siis, ei voi laskea ... outoa kun kuitenkin on laskettu ja saatu vielä oikea tuloskin.
Viitearvoista tuo lääkäri kirjoittaa, että ne katsotaan aina kulloisenkin tilanteen mukaan uudelleen, no eipä nuo viitearvot juurikaan muutu. Viitearvot ovat samat, vain mun pef arvoni muuttuu... mutta siis tarkastellaan aina yksittäistä tulosta. Aika fiksua jättää tarkastelematta vuosi sitten tehtyä tulosta ja tulosten muutoksia.
pef 149% (6.4.2006) avaavan jälkeen 149%.
pef 120% (29.3.2007) avaavan jälkeen 132%.
Mutta tarkastellaan siis vain yksittäistä tulosta noihin viitearvoihin, hitto miten hieno systeemi. Eipä paljon tarvise muutoksia huomioida, kun uusi on vain vähän heikompi kuin uusi tulos. Se että nyt vähän heikkenee, sehän on ihan normaalia ;-)
joten taas säästyy yhteiskunnan ja vakuutuslaitoksen varoja. Olisikin mukava tietää miten useat ovat näillä viitearvoilla? Suurin osa varmaankin, koska on määritelty niin alhaisiksi. Keuhkot ovat jo todella huonossa kunnossa kun viitearvot alittuvat uskoisin. Näillä viitearvoilla säästetään valtavasti rahaa.
on korjaantunut ja arvot normalisoituneet.
Vai haluatko olla sairas jotta saat tapaturmaeläkettä?
Vai onko niin että mieluummin sairastat kuin olet työssä?
En nyt oikein ymmärrä miksi pitäisi olla tyytyväinen saman laitteen ja saman paikan arvoihin jotka ovat laskeneet näin paljon?
pef 149% (6.4.2006) avaavan jälkeen 149%.
pef 120% (29.3.2007) avaavan jälkeen 132%.
?? mistään muusta ei nyt ole kyse. Jos arvot laskevat tätä vauhtia, ei enää hyvätkään peffit auta, vai mitä luulet?
peffin viitearvot hiukkasen ja vitaalikapasiteetti reippaasti. Olen kuitenkin näillä arvoilla nyt hyvässä kunnossa keuhkojen osalta, tavallista astmaa lukuunottamatta. Olen kuitenkin sairastanut astmaa pitkään ja luulenpa, että ihmisillä jotka ovat homealtistumiseen asti olleet tervekeuhkoisia, on monilla lähtötilanteessa paljon paremmat tulokset kautta linjan. Minulle on aina astmanhoidossa opetettu, että arvot ovat yksilöllisiä ja olen saanut lääkitysohjeet omien arvojeni mukaan. Joku toinen kärsii jo pahasta hengitysvaikeudesta peffillä 350, joka minulle on ihan hyvä.
Pefarvoilla ei sitä paitsi ole mitään tekemistä alveoliitin aiheuttamien hengitysvaikeuksien kanssa. Olen vieläkin tosi vihainen siitä kun että minulle väitettiin, että kuvittelen hengitysvaikeuteni koska pefarvoni olivat hyvät silloin kun sairastuin akuutisti homeesta.
niin sitä löydetään mitä halutaan ja sitä ei, mitä ei edes haluta löytää.
Mulla suurin heitto tulee FEV1 arvoon, se laski altistusten jälkeen 2,4 ja jämähti siihen. Nyt nousee joskus yli 3, mutta yleensä silloin taas vaikuttaakin peffiä alentavasti. 6kk seurannassakaan FEV1 arvo ei osastolla noussut juurikaan yli 3. Spirometriassa se yllättäen olikin sitten 3.5 luokkaa, joka yllätti kyllä kun tuon paperin nyt käsiini sain. Hoitajahan vielä tarkasti noita lukuja laskutoimituksin, kun olivat niin alahaiset. Mutta paperissa olikin sitten jo hyvä FEV1 luku ja väärä paino jostakin kumman syystä. Outoa on, että perustietoihin oli tullut muutoksia... mutta sattuuhan sitä paremmissakin perheissä ;-).
Noita huippuarvoja peffiä en enää saa kuin satunnaisesti. Tänään yksi puhallus meni yli 700, mutta sen jälkeen jämähti taas 574, 547, 547 ja avaavan jälkeen laski 547, 547, 540.
Jos muistan puhaltaa ihan heti tuon avaavan jälkeen siis 20 minuuttia ja silleen, laskee pef. Jos unohdan ja puhallan vasta myöhemmin on arvo sama tai vähän parempi.
Peffien osalta olen vielä tuplaa lääkkeesi tasossa. Olotila alkaa olla jo paljon parempi. Veriarvot olivat viimeksi nousseet jo 114:sta, eli eiköhän tästä taas selvitä.
Tosi mukava lähteä töihin. Työkaverit pyytelivät osallistumaan tapahtumiin jotka ovat työpaikkani ulkopuolella sairaslomani aikanakin, ei se minusta ollut sopivaa ollenkaan. Joten nyt on hienoa kun voin sitten tavata heitä siellä puhtaassa työhuoneessani.
Ongelmia teettää varmasti mapit ja ihmisten mukana tuleva homepöly. Varsinkin kun parhaat kaverit tekevät töitä niissä kerroksissa mihin mulla ei enää ole asiaa ja noin pääsääntöisesti voivat huonosti.
pef nousee avaavan jälkeen, ei laske. Esim minä saan rasitusastmaa tai yöllisiä astmaoireita ja pef saattaa nousta 100 pykälää yhdellä ventolineannoksella. Tämä on ymmärtääkseni se tavallinen astma, tosin nyt olen huomannut saavani myös homeesta viivästyneitä astmaoireita; homepaikassa kokous päivällä, yöllä astmakohtaus. Kohtauslääke on kyllä aina auttanut.
Mukavaa, että olet innostunut töihin lähdöstä ja puhtaasta työhuoneestasi :-) Todella innostavaltahan työnantajasi tarjous useista, valittavissa olevista tiloista tuntuukin, ottaen huomioon että kaikki tilat ovat samassa, vanhassa työhuoneessasi.
ettei edes ammattitaudin saanut saa rahaa mistään, miten sillä tavalla voi käydä? Itse olen aina kuvitellut, että tilanne olisi parempi jos voisi saada edes ammattitaudin ja olen miettinyt ammattitautitutkimuksiin menoa, jos homealtistuskokeet joskus lopetetaan. Ilmeisesti siitä ei sitten olisikaan mitään suurempaa hyötyä?
ja ottaen huomioon, että esimies joka on juristi lähetti ko. viestin useista valittavana olevista tiloista tt-lääkärille, luottamusmiehelle, työsuojelupäällikölle (joka niistä piti tietää), hallintojohtajalle ja minulle.
Työsuojelupäällikkö parka vaan ei tiennyt asiasta taas mitään. Mutta niin on ollut monen asian kohdalla, eihän se tiennyt edes mun ammattitaudista kun Työsuojelupiirin insinööriltä, joka jotakin selvitystä asiasta teki. Syyllinen oli kuulemma luottamusmies, joka ei ollut kertonut asioita eteenpäin.
Mutta tuo työhuone on sinänsä tosi kiva ja mulla on ihan uudet hyvät työvälineet. Jos ihan oikeasti homma toimii ja työhuone on puhdas, olisi viimein tämäkin homma jonkinlaisessa päätöksessä. Ja ohjeenahan on siten syödä kortisonia jos ei pärjää ja pitää sairaslomia tarpeen mukaan. Kyllä noilla ohjeilla hyvin pärjää.
En tullut ajatelleeksi, että spirometria tulostaa PEF:n l/s, kun mikrospiro tulostaa l/min eli kerroin on näin 60.
**
Sainkin uuden viestin ja ohjeen. Elikkäs nyt voi ehkä ainakin viitteellisesti laskea mitä spiromertian peftulos on mikrospiroon verrattuna.
En tullut ajatelleeksi, että spirometria tulostaa PEF:n l/s, kun mikrospiro tulostaa l/min eli kerroin on näin 60.
Eli tällä kertoimella mun tulos
149% joka oli 10.65 = 639
120% joka oli 8.55 = 513
Viljasen viitearvo mulla on
7.09 joka = 432
Tuo viite arvo ei juurikaan ole muuttunut, jossakin se on 7.12 tms. mutta oleellista muutosta siinä ei ole.
Piko1 mittarilla olen puhaltanut 780 tuloksia noin suunnilleen, ja Piko vastasi kyllä tuota osaston mittaria hyvin. Eli mun arvot saa kyllä laskea lähes puoleen, ennen kuin edes viitearvot tulee vastaan. Tosin en ole niin varma onko nuo yli 700 peffit hyviä vaiko huonoja...
Ennen altistuksia olotila oli hyvä peffeillä 560-580 ja niitä pidin omina arvoinani kyllä. Kun ne nousivat yli 700 olo oli tosi huono, mutta kaikkeen tottuu, eikä ne nyt enää usein nousekaan niin ylös.
peffistä 639 pef arvoon 513!
Miten tuo lasku tulkitaan E-lausunnossa normaaliksi?
Aluksi saat tapaturmaeläkettä. Se kestää vuoden, tai kaksi. Sen jälkeen olet "paranutnut". Jos olet edelleen (todetusti) homeisessa työpaikassa saat ehkä tapaturmaeläkettä, niin kauan kun sinne menet. Sairautesi pahenee koko ajan. Kuuden kuukauden sairasloman jälkeen katsotaan että olet taas "kunnossa". Jos et mene takaisin hometyöpaikkaan, niin saat muualta homealtistuksia, sen takia työnantajan vakuutus ei maksa, vaikka tietävät että olet niin sairas että sairastut jo ruokakauppakäynnin jälkeen. Mutta et ole kuitenkaan ollut työpaikallasi, ja sinullahan on ammattitauti! Että näin!
aikansa. Työnantaja nurisee ja valittaa työpanoksesta, joka ei ole täysimääräinen ammattitautiin sairastuneella. Työnantaja "unohtaa" sen, että on ITSE toimillaan aiheuttanut ammattitaudin työntekijälleen/työntekijöilleen.
Koska ammattitauti ei parane, on työntekijä todella heikossa asemassa teki hän mitä vain.
Pahinta on vaihtaa työpaikaa tai ottaa lopputili. Silloin olet heti täysin omillasi.
Ne jotka käyvät ammattitaudin aiheuttaneen työnantajansa palveluksessa saavat kuulla kunniansa tämän tästä. Kyllähän astmalääkkeet ja muut "etuisuudet" pitäisi riittää sairastuneelle.
Työnantajasta tulee kärsivä osapuoli, työntekijällä on vain etuisuuksia. Työnantaja irtisanoo vakuutusyhtiön terveeksi toteaman ammattitautiin sairastuneen, koska hän on liian sairas kyetäkseen tekemään töitä. Että tulikin palkattua noin herkkä ihminen, manaa työnantaja. Olisi ollut paljon muutakin työtä, kun selvitellä näitä ammattitautiasioita kaiken maailman työsuojelujen kanssa.
nyt ainakaan. Lääkäri voi todeta ammattitaudin ja vakuutuslääkäri kumoaa sen. Taistele oikeudestasi. Ehkä voitat, ehkä et.
Työpaikalla useinkaan mikään ei muutu. Nyt luemme, että kortisoni tappaa meidän siinä kuin homeitiötkin.
Ihan sama oliko ammattitauti vai ei. Kela korvaa astmalääkkeistä suurimman osan, jos niitä tarvitset. Tapaturmaeläke on vain sana, ei todellisuutta.
Homesairas parantuu vakuutuslääkäreiden mielestä jossakin vaiheessa sairaudestaan täysin. Muut allergisoituneet eivät parane, sen tietävät kaikki. Homesairaat ovat siitä metkaa väkeä, että ne paranee. Jos olet allerginen pähkinälle, et voi syödä pähkinää ikinä. Jos sairastut homeille, olet ihan kohta ihan terve. Lääketiede on siitä monimuotoinen, että asioita voi aina katsoa siitä suunnasta mistä haluaa.
On tyhmiä lääkäreitä ja tutkivia lääkäreitä. Kumpi sinua hoitaa?
miksi pitäisi "tyytyä" huonoihin arvoihin, koska ne ovat tilastotiedettäkö? Ei kait nyt yksikään lääkäri noin ajattele? Kuka sinulle moista soopaa syötti?
Kuinka se voi olla noin? Kerro peruste, please!
että työnantajan on korjattava työtila. Kelassa ei tajuta, että koko rakennus voi olla vaurioitunut, eikä vain yksi työtila. Kelan mukaan et ole sairas, koska voit työskennellä puhtaissa tiloissa, vaan se rakennus on sairas. Mm. tällaisia selityksiä Kelasta.
koska olet sairastunut toisen työnantajan rakennuksessa, et saa edes ammattitaudin suomaa turvaa jos vaihdat työpaikkaa. Joten älä luule, että vaihtamalla paranee. Joutuu vain ojasta allikkoon. Monet luulivat, että sairaus paranee kunhan vain vaihtaa työpaikkaa. Jos olet pahasti sairastunut niin ei parane, etkä saa ammattitautisi korvauksia kun sen työnantajan palveluksessa missä sairastuitkin.
Kusessa kaulaa myöden ja vähän ylikin.
Kyllä E-lausunnon tulee kertoa tutkimuksen aikaiset muutokset terveyteen rehellisesti!