Kysymyksiä digikameroista..

Onko 2 megaa tarpeeksi "aloittelijalle"??
Kuinka nopeasti sellainen kamera menee "vanhaksi"?
Minkälaatuisia kuvista tulee?
Jos on 32 megan muistikortti, niin mikä vaikuttaa siihen, kuinka monta kuvaa siihen mahtuu? Jos (ja kun), on harrastelija, niin osaanko ottaa niin hienoja kuvia, että siihen mahtuu vain muutama kuva?
Mitä tarkoittaa digitaalinen zoom??
Onko olemassa muita SmartMedia-muistikortteja kuin Sandiscin?
Jos sanotaan, että virtalähde (patterit) kestää 30 min, niin tarkoittako se kerralla, vai, että yhdet patterit kestää 30 min?

KIITOS kaikille, jotka vaivautuvat auttamaan!!
51290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni 2 megaa on tarpeeksi aloittelijalle. Huomio kuitenkin että pixelit eivät ole kaikki kaikessa vaan myös optiikka vaikuttaa kuvanlaatuun.
Kannattaa ostaa sellanen kamera, jossa on myös manuaali säädöt, joten kamera ei mene heti "vanhaksi" jos kiinnostus herääkin enemmän kuvaukseen ja kamerasta loppuu ominaisuudet heti kesken. Tekniikka kehittyy kokoajan, joten mikä tahansa kamera, jonka nyt ostat on tietyn ajan päästä vanha.

Tiedosto kokoon vaikuttaa pixelien, yksityiskohtien ja pakkauksen määrä. Mitä enemmän kuvassa on pixeleitä(mitä suurempi resoluutio) ja mitä vähemmän kuvaa on pakattu, sitä isompi tiedostosta tulee. Yleensä kannattaa käyttää kameran parhaimpia asetuksia, sillä kuvaa on helppo pienentää jälkikäteen mutta tyhjästä siihen on mahdoton nyhjästä lisää informaatiota.
2 megapixelin kameran tuottamia kuvia 32Mt muistikortille mahtuu n. 30-40 kappaletta parhaalla laadulla.

Digitaalinen zoom tarkoittaa kuvan uudelleen rajausta, eli saman asian voit tehdä missä tahansa kuvankäsittelyohjelmassa. Tätä ominaisuutta ei siis mielestäni kannata käyttää.

On olemassa muitakin merkkejä SmartMedia muistikorteista kuin Sandisk.

Viimeistä kysymystäsi en oikein ymmärrä mutta sanoisin että digitaalikameroissa tavallisten patterien käyttö on lähes järjetöntä, kannattaa siis hankkia ladattavat NiMH-akut.

Äänestä

2 megaa riittää erittäin hyvin. Esimerkiksi netissäkään harvoin on sen luokan kuvakokoja katseltavissa ja siltikin on vielä muokkausvaraa.

Itse olen kotisivulleni kuvat pienentäny ja pakannu jotta ne ei ahtaisi kotisivutilaani heti täyteen. Tässä linkki jos haluat tarkastella kuviani. http://koti.mbnet.fi/rauno2/
Liitän sivustolleni jossain vaiheessa digikuvauksesta oman sivun.

32 megan kortti ehkä vielä liian pieni mutta 64Mb on jo mukavan kokonen ja kuvia sillä saa jo n. 80 kpl jos käyttää täyttä kuvalaatua.

Digitaali zoomi on tosiaankin turha kuten jo aikaisempi vastaaja ilmoitti joten jos kauppias kehuskelee sillä ominaisuudella niin vaihda liikettä. Lyhyesti sanottuna se mihin optinen zoomi loppuu niin digitaalinen zoomi jatkaa siitä. Mutta sen voi tehdä kuvankäsittelyohjelmallakin.

Patterit voit unohtaa heti alkuunsa eli kannattaa hommata kaksi sarjaa ladattavia akkuparistoja sekä pienikokoinen laturi niille.

Äläkä sorru ostaan kaikkia samasta paikasta sillä vaikka kamera saattais olla edullinen niin ilmaa hinnoissa onkin sitten muissa tarvikkeissa.

Äänestä

Eli kuinka monta kuvaa kortille mahtuu riippuu käytettävästä tarkkuudesta. Hieman vaikutusta on myös kuvattavalla kohteella siksi kuvien määrä on aina "noin" ilmoitettu.

Esim. Itselläni on 64mb muistikortti. Käyttämässäni 2 megapixelin kamerassa neljää eri tarkkuutta.
SHQ 1600x1200 noin 45 kuvaa
HQ 1600x1200 noin 132 kuvaa
SQ1 1024x768 noin 234 kuvaa
SQ2 640x480 noin 398 kuvaa

Äänestä

Jos on tarkoitus suurentaa kuvia kymppikuvaa suuremmaksi tai rajata osasta kuvaa kymppikuva, ei kaksi megapixeliä riitä. Monessa uudemmassa halvemmankin hintaluokan kamerassa alkaa jo olla 3 megapixeliä tai enemmän. Sen sijaan nettisivujen kuvitukseen 2 megapixeliä on täysin riittävä määrä.

Kahden megapixelin kuva vie noin megatavun verran muistia eli 32 Mb:n kortille mahtuu reilut 30 kuvaa. Jos tinkii kuvanlaadusta, vahtuu kuvia selvästi enemmän. Kuvanlaadusta vain ei kannata tinkiä, sitä kun on mahdoton parantaa jälkikäteen. Muistia pitää olla niin paljon, kuin yhdellä kuvauskerralla katsoo tarvitsevansa. Minusta 32 Mb on ehdoton minimi 2 megapixelin kameraan. Lomareissuilla sekään ei riitä, digikameralla, kun kuvia tulee helposti otettua selvästi enemmän kuin filmikameralla.

Jos olisin nyt ostamassa itselleni kohtuuhintaista digikameraa, olisi valintani Canon A70. Kolme megapixeliä, kolminkertainen zoom, helppokäyttöinen, mutta silti kamerasta löytyvät myös monipuoliset käsisäädöt, hyvä kuvanlaatu. Hintaa vähän yli 400 euroa, jossain oli tarjouksessa noin 460 euroa 128 Mb:n muistikortilla varustettuna.

Lisäksi pitää ehdottomasti hankkia ladattavat patterit ja laturi sekä jokin pussi tai laukku kameralle.

Äänestä

Joo.. Tota sain nyt sitten ostetuksi itselleni ihan kohtalaisen hyvän kameran (Fuji EX-20) tarpeeksi isolla muistilla.. =)

Kiitokset kaikille hyvistä vinkeistä!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sanzu kirjoitti:

Onko 2 megaa tarpeeksi "aloittelijalle"??
Kuinka nopeasti sellainen kamera menee "vanhaksi"?
Minkälaatuisia kuvista tulee?
Jos on 32 megan muistikortti, niin mikä vaikuttaa siihen, kuinka monta kuvaa siihen mahtuu? Jos (ja kun), on harrastelija, niin osaanko ottaa niin hienoja kuvia, että siihen mahtuu vain muutama kuva?
Mitä tarkoittaa digitaalinen zoom??
Onko olemassa muita SmartMedia-muistikortteja kuin Sandiscin?
Jos sanotaan, että virtalähde (patterit) kestää 30 min, niin tarkoittako se kerralla, vai, että yhdet patterit kestää 30 min?

KIITOS kaikille, jotka vaivautuvat auttamaan!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu