Plaque off

hammaskiveen

onko joku antanut?Pitäisi auttaa hammaskiveen ja pahanhajuiseen hengitykseen.Googlesta tuolla plaque off nimellä löytyy tietoa ja ajattelin kysyä kokemuksista jos jollain on?

13

12851

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa

      Meillä Plague off ainakin toimii myös serkkuni koiralla on toiminut hyvin.Hammaskivi lähtee tosi hyvin kynnellä rapsuttamalla pois eikä sitä muodostu enää niin helposti kuin ennen Plague off lisäämistä ruokaan.Eikä henkikään haise.

      Hintakin on edullinen n.10e purkki.Purkissa mukana ohjeet ja annostelulusikka.Koiran koosta riippuen kestää kuukausista vuoteen.Meillä pieni koira n.5kg, purkki kestää n.vuoden.

      Puhdas luonnon tuote ja muistaakseni jostain luin vai sanoiko sen joku? että myöskin ainoa ja ensimmäinen eläimille tarkoitettu "lääke" joka on ensin testattu ihmisellä.Tästä en kylläkään mene takuuseen.Suosittelen todella.

      • tästä

        tuotteestahan on myös ihmisille tarkoitettu versio, ei tosin myydä suomessa.

        Mutta meillä on auttanut kahdella koiralla, toisella paremmin kuin toisella. Niin hammaskiveen kuin hengitykseen.

        Meillä jauhe annetaan jonkun makupalan sisässä.

        Nyt olen ruvennut antamaan sitä myös kissoille, mutta saa nähdä auttaako.

        Samaa vaikuttavaa ainetta löytyy myös muistaakseni jostain koirienruuasta.


    • fanja84

      Ainakin tehokkaammin kuin mitkään dentastixit.
      Käytössä ollut "varmuudenvuoksi" n. 4 kk, ihan tehokas aine, ainakin riittoisa.

      Kehitettiin ruotsissa ensin ihmisille, sitten koirille.

    • Tea...

      Meillä on ollut käytössä n. 4 kuukautta. Sitä ennen koiran henki haiskahteli ja ikenet punoittivat välillä. Käytiin pari kertaa poistamassa hammaskiveäkin.

      Tämän kevään aikana hengitys ei ole haissut ja ikenetkin ovat pysyneet terveen näköisinä. Hammaskiven tulo on vähentynyt (tosin myös harjaamme hampaita).

      Mutta mistä saa ainetta 10€/purkki? Täälläpäin se pienin purkki maksaa n. 20-22€. On kyllä onneksi riittoisaa ainetta.

      • virhettä

        ei se tosiaankaan maksa 10e/purkki, harmi=). tarkoitukseni oli laittaa n.20e. Muistaakseni se purkki maksoi 17,60e.


    • tätä

      saakositä muualta kuin netin kautta verkkokaupasta?
      Kiitoksia vastanneille.Nyt voin itsekin kokeilla meidän 8v vanhalle koiralle.

      • tuutsa

        saa eläinkaupoista ja maksaa n.20e.


      • Anonyymi

        Ostin Seppälän Prismasta Jyväskylässä.


    • hupsupepsu

      Käytetään sitä vanhemmalla vajaa 6 v koiralla ja hyvin on toiminut. Ajattelin rueta käyttämään toisella koirallamme, mutta tuli mieleen varmistaa, saahan Plaque Offia käyttää myös pennuilla??

    • pikkuvihje

      Vinkkinä mainittakoon, että Plaque off on merileväjauhetta, tulee halvemmaksi ostaa silkkaa merilevää kuin maksaa tuotemerkistä.

      • maahan

        Toinen pikkuvihje:
        tavallinen merilevä ei auta. Eli kannattaa maksaa merkistä.


    • LenaP

      Meidän koiralla Plaque Off aiheutti virtsakiteitä :( En käyttänyt enää sen jälkeen, etteivät muuttuneet kiviksi asti.

    • näin meillä

      Meidän jo iäkkäillä pikkukoirilla on Plaque off jatkuvassa käytössä. Säännöllisessä käytössä siitä on kyllä ollut apua, ei ole hammaskiveä kertynyt enää eikä henki haise. Aikaisemmin kokeilin antaa kyseistä tuotetta ruuan seassa useamman viikon ajan koiralle, jolla oli jo suht reilusti hammaskiveä. Kun tuo levä oli viikkojen ajan "haudutellut" hammaskiveä, niin se lähti raspilla pois ihan levyinä hampaiden pinnalta! Eli kyllä se auttaa muutenkin kuin vaan ennaltaehkäisevästi mutta paras keino on poistattaa hammaskivet kunnolla ensin eläinlääkärillä ja sitten alkaa käyttää säännöllisesti Plaque offia. Tämän lisäksi meillä harjataan hampaat joka ilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      423
      5678
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      2537
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      163
      2009
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      84
      1585
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1357
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      175
      1091
    7. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      31
      1082
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      97
      1027
    9. Ihanaa aurinkoista

      Huomenta päivää tiistaina. 🌞☺️ Kesän kukkasia odotellessa 💛🌱
      Ikävä
      313
      974
    10. Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra

      Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai
      Maailman menoa
      146
      932
    Aihe