Haluaisiko kukaan tilata kanssani Virosta edullisia puita ja pensaita?
Käy tutustumassa Nurga Puukool sivustoon netissä. Huomaa kielenvaihto oikealta ylhäältä englanniksi.
"We started to sell plants to the Europe (especially to the Baltic States and Scandinavia)."
www.nurgapuukool.ee
Tilausraja on 500 euroa. Kimppatilauksella varmaan päästäisiin tuon rajan yli.
Käy tutustumassa Nurga Puukool sivustoon netissä. Huomaa kielenvaihto oikealta ylhäältä englanniksi.
"We started to sell plants to the Europe (especially to the Baltic States and Scandinavia)."
www.nurgapuukool.ee
Tilausraja on 500 euroa. Kimppatilauksella varmaan päästäisiin tuon rajan yli.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Helppo on tilata ja maksaa, mutta mitä sanoo Tulli puskien ja pensaiden ilmestyessä sinne?
Onhan olemassa myös kasvitauteja koskevat säännökset, kai?
Ettei tule yllätyksiä, meinaan.
Luulitko tosiaan, että tässä ummikkona mennään!!!!!!
Ihan kaikkea ei älyvapaitten tarvitse lähteä kommentoimaan!!!
1. Jos olet sama henkilö, joka ketjun aloitti, niin en minä ainakaan uskaltaisi noin äksyn kanssa mitään tilata. Kysymyshän oli aika asiallinen.
2. Edelleen jos olet sama, niin miksi pitää vaihtaa englannille automaattisesti; itse ainakin olen vaivautunut opettelemaan eestin kieltä senverran, että esim. taksissa ja kaupassa ei tarvi suomea puhua. Saa kyllä ihan eri kohtelua.
Jos et ole sama henkilö, niin unohda kohta 1.
RAID tapab pudukad ni kodus ku aias
En ole sama henkilö.............tulin katsomaan onko ketään kiinnostuneita tilaamaan kimpassa. Näköjään tyypilliseen tapaan tänne ei saa asiallisia kommentteja.
", niin miksi pitää vaihtaa englannille automaattisesti; "?????
En ymmärrtänyt pointtiasi?
Tuo englanti oli suora lainaus Nurge Puukoolin sivuilta.
Siis tarkoitin, että ei kaikkien tarvitse automaattisesti vaihtaa englannille. (Halusin siis kerskua vähäisillä eestin taidoillani). No se siitä.
Kimppanouto varmaankin olisi viisaampaa, tosin noutoporukka tulisi olla entuudestaan tuttuja keskenään. Itse en lähtisi ventovieraiden kanssa pakettiautomatkalle Tallinnaan.
Eikö ole mitään puutarhakeskustelupalstaa, josta voisit ehkä löytää luotettavia vieraitakin kumppaneita hankkeellesi, täältä tuskin.
Olet aivan oikeassa.
Tämä on kyllä ehdottomasti huonoin paikka etsiä kimppatilaukseen väkeä. Kävitkö muuten katsomassa puitten hintoja sivulla? Ne puut joita itselle haaveilen eivät maksaneet juuri mitään. :)
No nyt vilkaisin hintojakin, vaikka en näistä puista ja pensaista paljoa tiedäkään, mutta näytti vähän siltä, että 500 eurolla sieltä saa metsällisen. Joten herää kysymys paljonko mahtaa olla minimitilauksen rahtiosuus, jonka erikseen laskuttavat, jos oikein ymmärsin. Voi olla, että hakumatka on halvempi (taipumuksista riippuen) ja tietysti pakettiauto pitäisi olla tai saada lainaksi kaverihintaan. Mutta edullisia kyllä varmasti ovat. (Ei saa sanoa halpoja, koska eestiksi halpa=huono)
Niin varmaan kannattaisi lainata pakettiauto ja käydä itse hakemassa sieltä. Rahti saattaa tulla kalliiksi kun multa painaa ja puut on isoja.
Taidan tuon kimppahomman jättää ja etsiä pakettiauton alle. :)
ps. Kyllähän tuo matkakin maksaa polttoainekuluineen. Miettimiseksi menee.........
Lähde pikku lomalle, josta tuot tuliaisina metsän. Niin tai näin, niin hauska matka.
Taidan itse hakea virosta, pääseepähän valkkaamaan puut. Ajattelin tuoda läjän hevoskastanjaa ja läjän mantsurian jalopähkinää.
Itse voi hakea ja valita mieleisensä. Yrtit, kukat ja hyötypuutarhan taimet on haettu jo vuosia, ei ole matka eikä mikään. En luottaisi tuollaiseen, 500 on iso raha. Varsinkin puut ovat riski, on vähän erilaiset talvet meillä kuin etelässä siellä, missä ne kasvatetaan. Parilla kympillä saa pakun täyteen yhden kesän tarpeiksi.
Moi
Mistä taimistosta olet hakenut?
Kyllä ne puut kestää talvet täälläkin kun tietää mitä ostaa.