Karjalan kannakselta Terijoelta ja muista lähialueen
kunnista myytiin 1920-luvun alkupuolella noin 2000 huvilaa eripuolelle Suomea. Myyjänä toimivat kunnat, joitten alueella huvilat sijaitsivat. Olisin kiinnostunut tietämään onko tallella dokumentteja tai arkistoja kyseisistä tapahtumista? Myös muu asiaan liityvä tieto tai valokuvat kiinnostaa.
Terijoen huvilat
9
5685
Vastaukset
- Tietäjätekijä
Mutta osin pilattuna.
Ota yhteys kaupungin kaavoitusosastoon.
Tietoa löytyy varmasti ... - pienyrttäjiä
Mikkelin Otavan kyläkirkko (löytyy netistäkin) on kasattu kahdesta terijokisesta huvilasta. Se ei siis ole alkuperäisen näköinen enää.
Mikkelin Hietasella, n. 8 km ko. kirkosta etelään, on Laurilan talon iso 2-kerroksinen päärakennus, joka on kotoisin Kivennavalta ja on tuotu rautateitse sieltä. Rakennuksen toi kauppias Puolakka, jonka perillinen, tuomari P. (jonka yhteystiedot löytyvät Mikkeliopas.com "asianajopalvelut"-sivulta) tietänee enemmän asiasta.
Luulen, että myös lähettyvillä oleva akateemikko Yrjö Ilvessalon perillisten huvila on myös tuotu Karjalasta.- pienyrttäjiä
Kyllä se Ilvessalojen Metsäranta Hietasen järven rannalla on myös Karjalasta tuotu.
- Arkkitehti
Ainakin yksi on Helsingin Tapanilassa. En muista oliko kadunnimi Simeonintie vai Saunatie (samansuuntaiset, vierekkäiset kadut), mutta loppupäässä oikealla. Ulkoakin hirsipintainen, joten tunnistaa helposti.
- lisää huviloita
Muistelen kuulleeni, että Helsingin Puistolassa on myös yksi terijoen huvila.
- Juuso
Moi,
Lempäälän Kuljussa on ainakin viisi Terijoelta tuotua huvilaa (tai ainakin on ollut). Yksi ainakin on vieläkin asuinkäytössä, saattaa olla useampikin. Kuljun historiaa käsittelevässä kirjassa on näistäkin juttua.
Juuso - teea
Joensuussa on ainakin yksi, juuri tänään luin jutun Joensuun yliopiston ylioppilaslehdestä! Lehti taitaa olla toukokuulta.
- tietoa
Luumäellä Etelä-Karjalassa on asuinkäytössä Tillanderin suvun entinen kesähuvila joka on tuotu aikoinaan Terijoelta. Huvilaa on useaan otteeseen remontoitu/maalattu, mutta hirret ym. ovat edelleen samat. Joskus siinä on huhujen mukaan ollut myös torni, joka on myöhemmin purettu. Huvila mainitaan mm. Tillanderien suvusta kertovassa kirjassa Torppa ja Timantti.
- prilli
20.9.2010 julkaistu laaja artikkeli Terijoen huviloista Pohjalainen -sanomalehdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208