Terijoen huvilat

Karjalan kannakselta Terijoelta ja muista lähialueen
kunnista myytiin 1920-luvun alkupuolella noin 2000 huvilaa eripuolelle Suomea. Myyjänä toimivat kunnat, joitten alueella huvilat sijaitsivat. Olisin kiinnostunut tietämään onko tallella dokumentteja tai arkistoja kyseisistä tapahtumista? Myös muu asiaan liityvä tieto tai valokuvat kiinnostaa.
95726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mutta osin pilattuna.
Ota yhteys kaupungin kaavoitusosastoon.
Tietoa löytyy varmasti ...

Äänestä

Mikkelin Otavan kyläkirkko (löytyy netistäkin) on kasattu kahdesta terijokisesta huvilasta. Se ei siis ole alkuperäisen näköinen enää.

Mikkelin Hietasella, n. 8 km ko. kirkosta etelään, on Laurilan talon iso 2-kerroksinen päärakennus, joka on kotoisin Kivennavalta ja on tuotu rautateitse sieltä. Rakennuksen toi kauppias Puolakka, jonka perillinen, tuomari P. (jonka yhteystiedot löytyvät Mikkeliopas.com "asianajopalvelut"-sivulta) tietänee enemmän asiasta.

Luulen, että myös lähettyvillä oleva akateemikko Yrjö Ilvessalon perillisten huvila on myös tuotu Karjalasta.

Äänestä
  • Kyllä se Ilvessalojen Metsäranta Hietasen järven rannalla on myös Karjalasta tuotu.

    Äänestä

Ainakin yksi on Helsingin Tapanilassa. En muista oliko kadunnimi Simeonintie vai Saunatie (samansuuntaiset, vierekkäiset kadut), mutta loppupäässä oikealla. Ulkoakin hirsipintainen, joten tunnistaa helposti.

Äänestä
  • Muistelen kuulleeni, että Helsingin Puistolassa on myös yksi terijoen huvila.

    Äänestä

Moi,

Lempäälän Kuljussa on ainakin viisi Terijoelta tuotua huvilaa (tai ainakin on ollut). Yksi ainakin on vieläkin asuinkäytössä, saattaa olla useampikin. Kuljun historiaa käsittelevässä kirjassa on näistäkin juttua.

Juuso

Äänestä

Joensuussa on ainakin yksi, juuri tänään luin jutun Joensuun yliopiston ylioppilaslehdestä! Lehti taitaa olla toukokuulta.

Äänestä

Luumäellä Etelä-Karjalassa on asuinkäytössä Tillanderin suvun entinen kesähuvila joka on tuotu aikoinaan Terijoelta. Huvilaa on useaan otteeseen remontoitu/maalattu, mutta hirret ym. ovat edelleen samat. Joskus siinä on huhujen mukaan ollut myös torni, joka on myöhemmin purettu. Huvila mainitaan mm. Tillanderien suvusta kertovassa kirjassa Torppa ja Timantti.

Äänestä

20.9.2010 julkaistu laaja artikkeli Terijoen huviloista Pohjalainen -sanomalehdessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huvilan asukki kirjoitti:

Karjalan kannakselta Terijoelta ja muista lähialueen
kunnista myytiin 1920-luvun alkupuolella noin 2000 huvilaa eripuolelle Suomea. Myyjänä toimivat kunnat, joitten alueella huvilat sijaitsivat. Olisin kiinnostunut tietämään onko tallella dokumentteja tai arkistoja kyseisistä tapahtumista? Myös muu asiaan liityvä tieto tai valokuvat kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu