Asun kerrostalon ensimmäisessä kerroksessa ja nyt olen ilmeisesti saanut kämppäkaverin. Tänään jokin mustavalkoinen lintu (tai itse asiassa kaksi tai kolme) "leijaili" parvekkeeni edessä ja törmäili välillä lasitukseen. Nyt tuo kyseinen lintu, kaiketi västäräkki, tekee pesää parvekkeen alakulmassa olevaan "vedenpoistoränniin" tai mikä se nyt onkaan. Se on tunkenut sinne kaikenlaista luonnon ainetta. Pesää ei kai saa rikkoa tai poistaa, eli minun pitää siis elää sen kanssa syksyyn asti? Toivottavasti saan kuitenkin kuivattaa pyykkini kesällä parvekkeella ilman että tipu tekee niihin merkkailuja. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Kuulisin mielelläni.
Västäräkin pesä
8
1388
Vastaukset
- Leponex
Viime kesänä kärpäset teki pesän mun päähän. Ihan tajuton pörräys kuulu koko kesän pään sisältä. Sitte tuli talvi ja ne vaipu horrokseen. Nyt ne vissiin alkaa heräilemään talviuniltaan, kun silloin tällöin taas pörrää päässä.
- ...parvekkeella
Tänä aamuna näin kun Tipu (kyllä, se on saanut nimen!) vei nokassaan kuivaa heinää pesään. Se on väriltään ruskea ja sen nokka on kellertävä. Netistä löytämieni kuvien perusteella se on siis ilmeisesti mustarastasnaaras.
Mutta kysyisin vielä noista mustavalkoisista linnuista, miksi ne "leijailevat" lasin edessä? Onko niillä kevättä rinnassa vai luulevatko ne tosissaan pääsevänsä lasin läpi meille kylään?- kilpakosijan siinä
ruudussa omasta peilikuvastaan ja sitä pitää hiukan nokkasta.
- ponkari
No kyllä se västäräkki ja mustarastas pitäisi erottua "huonommallakin" bongarilla. Eli, kyllä västäräkki "katselee peilistä" ja mustarastas ei pesi parvekkeelle tai mainitsemaasi paikkaan. Tai tiedä näistä "urbaaneista." Katselepa vaikka netistä lintujen kuvia ja sen sellaista.
- Linturakas
Mökkini pienelle runsaan kahden neliön terassille teki västäräkki pesänsä. Minun piti laittaa kattoon sisälaudoitus, mutta se jäi kesken ja pesä oli siellä laudan päällä. Oli kuuma kesä ja ruokaa vähän. Poikaset tippuivat pesästä vuoron perään kun kurkoittelivat ruokaa ja jouduin nostelemaan niitä takaisin. Viimeiset poikaset pesässä kävivät aamupalalla mökissäni, kun huomasin ruuan olevan tosi vähissä ja luin, että västäräkki ruokkii poikasiaan hyöteisten lisäksi esim. mökkiläisten pullanmuruilla. Annoin veteen kastettua ranskista ja nostin takaisin. (omasin kokemusta lintujen hoidosta ennestään, en muuten olisi uskaltanut). En voinut saunoa oikein ja nauttia terassista iltaisin, mutta ne lähtivät jo vähän jälkeen juhannuksen, joten saat sinäkin todennäköisesti loppukesän vapaata. Varot vaan, etteivät pesi kahta kertaa kesän aikana. Seuraavana kesänä teki peukaloinen pyöreän pesänsäs västäräkin pesän päälle, mutta ruova ei kelpuuttanut pesää. (peukaloinen tekee 5 pesää rouvalleen valittavaksi).
- kasandra
Onko kenelläkään tietoa, onko tavallista, että västäräkki rakentaa yhtäaikaa kahta pesää?
- Skäri
Johan on rouva peukaloinen vaativaa sorttia! :)
- Kuuluu peukaloisen kulttuuriin
Skäri kirjoitti:
Johan on rouva peukaloinen vaativaa sorttia! :)
En minäkään sitä tiennyt, ennen uusia vuokralaisiani.Peukaloinen viihtyy risukasaympäristössä ja olin perannut runsaasti pajukkoa, joten kasoja oli useampia tontillani. Huomasin täysin ruskean isohkon perhosen ensin pihssani ja ajatuksisani en löytänyt sopivaa muistilokeroa ko. perhoselle. Kun se sitten vielä alkoi laulaa alkoi oikea olento hahmottua.
Luettuani vuokralaisistani lisää, totesin, että
peukaloisella on todella erikoiset pesimätavat. Uros nukkuu vuorotellen muissa pesissä. Se suojaa siten jälkeläisiään ja sitä oikeaa pesää, jossa on naaras, munat tai poikaset. En ollut paikalla pesää rakennettaessa, joten tulin yllätyksenä. Paikka ei ollut ihan niin rauhallinen kuin pariskunta oli kuvitellut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823646Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071802- 1061102
- 991085
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165855- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28745