paha mieli

Osaatteko tukea pulisoanne kun hänellä on vaikeaa. Minä en saa mieheltäni mitään tukea. Syytöksiä vain ja pahaa mieltä, niin etten oikein tahdo jaksaa. Rahasta on kysymys. Joopa. Ja vanhoista liikeveloista. Meillä kun ei tunnu enää olevan yhteistä päämäärää, joka tähtäisi selviytymiseen.... tämä asia meidät erottaa. Siltä tuntuu nyt. On kysymys vuodelta 1993 olevista asioista. Kumpa tää kurjuus joskus loppuisi. Pelkään alkavaa viikonloppua. Ymmärrän miestäni tiettyyn pisteeseen saakka.
5407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä tullee paha mieli lukia tämmöstä;( ota ja istuta ukkosi tuolille ja sanot että nyt äijä puhutaan asioista ja et mee minnekkään!Jos asiat ei selevitetä niin jompikumpi ottaa kamat ja kävelee ovesta ulos,minä ainaki kuuntelen aviopuolisoa ja hän minua,sillä puhumisela ratkastaan asiat ei mykällä ja semmosela joka syyttää koko ajan ei silä tee mitään,ota vain härkää sarvista ja pakota puhumaan,tai sillä on jottai salattavaa

Äänestä

Jos miehesi ei kuuntele sinua niin kirjoita hänelle kirje. Joskus se toimii. Joskus ei. Olen eronnut noin 20 vuotta sitten.

Jos ette pysty keskustelemaan niin kysy lähtisikö hän kanssasi avioliittoneuvolaan (perheneuvola) tai kesällä jollekin avioliittoleirille, missä opetetaan kommunikointia. Minun mieheni ei lähtenyt kun ei hänellä ollut mitään ongelmia. Sitten hän vain ihmetteli miksi jätin hänet. No se on vanha juttu ja paras elämäni on edessäpäin. Ihan hyvin minulla on kaikki nyt. Yritä jaksaa ja keksiä keinoja keskusteluun. Ei avioliitossa kumpikaan saa alistaa toista. Sellainen avioliitto ei toimi jossa ei kuunnella toista puolisoa.

Äänestä

miksi pelkäät tulevaa viikonloppua?

Onko miehesi oman ahistuksesa kanssa väkivaltainen, ja juoko hän?

Anteeksi kun kysyn, mutta kun tekisi mieli auttaa sinua jotenkin..

Äänestä

hän sinua syyttää?Syyttääkö ilman totuuden häivää?Jos,niin sitten otat sen miehesi puhutteluun.Kerro rehellisesti miltä sinusta tuntuu..

Äänestä

.. saada anteeksi. Nehän syntyivät Ahon-Viinasen hallituksen aikaan, jolloin pankit saivat valtiolta rahaa, kun laittoivat velalliset konkurssiin ja ikuiseen velkavankeuteen.

Sano sille miehellesi, että entiset velat on kaikki politiikan syytä, mihin johti Kekkosen ajoista asti valtioiden välinen kaupankäynti Neuvotoliiton kanssa ja sen aiheuttama romahdus yleisessä tilanteessa.

Älkää niitä enää surko. Keksikää jokin poispääsy arkisista murheista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuominen kirjoitti:

Osaatteko tukea pulisoanne kun hänellä on vaikeaa. Minä en saa mieheltäni mitään tukea. Syytöksiä vain ja pahaa mieltä, niin etten oikein tahdo jaksaa. Rahasta on kysymys. Joopa. Ja vanhoista liikeveloista. Meillä kun ei tunnu enää olevan yhteistä päämäärää, joka tähtäisi selviytymiseen.... tämä asia meidät erottaa. Siltä tuntuu nyt. On kysymys vuodelta 1993 olevista asioista. Kumpa tää kurjuus joskus loppuisi. Pelkään alkavaa viikonloppua. Ymmärrän miestäni tiettyyn pisteeseen saakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu