Kannattaako Kokemäelle muuttaa?

Juulia

Ja onko siellä asuntolainapolitiikka mitenkä tiukkaa? Tulot ei ole häävit, mutta itse ansaitut (yritys)mutta tällä hetkellä maksamme melkein tuplasti vuokraa isossa kaupungissa kuin mitä olisi lainanlyhennys 10v laina-ajalla...

Ja minkäslainen asuinpaikka on Kauvatsa? Siellä näyttäisi olevan tyhjiä taloja...

15

4191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta Tervetuloa Kokemäelle

      Asuntolainapolitiikasta en tiedä, mutta kyllä Kokemäelle sopii muuttaa, on tämä hyvä paikka mielestäni asua. Jos Kauvatsa kiinnostaa, katso tämä: http://kauvatsa.fi/ Muuten Kokemäestä sivulta: http://www.kokemaki.fi/. Tervetuloa!

    • sonnila

      Tarkoitan siis, jos vilinää ja melskettä elämääsi haluat, niin sitten ei Kokemäki ole ehkä paras paikka, mutta maaseudun rauhaa ja ilmaa haluavalle ihan oiva! Tervetuloa vaan! Kyllä tänne lisää porukkaa tarvitaan ja etenkin lapsiperheitä, kun kohta nuo suuret ikäluokatkin on palvelutaloissa ja vanhainkodeissa ( Kokemäki siis nykyisellään aika vanhuspainotteista ), joten kuolee muuten koko kylä "sukupuuttoon", jos ei saada nuorempaa ja vetreempää porukkaa.... *heh* Ja kun jostain syystä kovasti nyt on "muotia" tämä sana _sisäsiittoisuus_ tällä palstalla, niin se olis ihan hyväkin, että tähänkin "siitosketjuun" saatais uutta dna:ta... ;) *virnistys*
      Ja mitä Kauvatsaan tulee, niin se on n. 20km Kokemäen keskustasta, eli palvelut Kauvatsan "keskustassa" on sitten ns. sivupistetoiminnan tasoista. Eli jos jaksaa pidemmän päälle ajella tuota matkaa jonkun palvelun "pääkallopaikalle" keskustaan, niin sitten ei ole mitään hätää. Toisin sanoen siis aika "syrjäkylää" näin keskustalaisen silmällä katsottuna. ;) Vaikka eipä silti, jos sääksjärven rannalta talo löytyy, niin sinne vois muuttaa itsekin, vaikka en ole mikään "erakkotyyppi" ja Kauvatsa asuinpaikkana vähän hirvittääkin...

      • Juulia

        Kauvatsa asuinpaikkana hirvittää?? Syrjäistä sijaintiako?


      • sonnila
        Juulia kirjoitti:

        Kauvatsa asuinpaikkana hirvittää?? Syrjäistä sijaintiako?

        Mutta huom! Se on vain mun henk. koht. tuntemus, mutta jos tykkää asua syrjemmällä "kaukana" kaikesta, niin sitten se on ihan ok paikka. Ihan ok porukkaakin, vaikka ovatkin jääneet vähän jonnekin takavuosien tasolle... ;) Mutta kyllä hekin sieltä kovin koittaa pyristellä nykyaikaan mm. nettiyhteyksineen ( mikä vielä pari- kolme vuotta sitten oli aika tuntematon käsite )! Tsemppiä siis heille!


    • haet...

      Minä olen kaupungista kauvatsalle muuttanut ja takaisin en menisi. Kivoja íhmisiä, kaunis luonto ja alhainen hintataso. 40 min poriin 50 min tampereelle, 200 km hesaan ja 90 km turkuun; sitten kun niitä tarttee.

    • osoitteesta

      www.kauvatsa.fi

    • Kannata

      Kokemäellä on vain pitkätukkasia jätkiä nahkatakit päällä... Uhoavat kylällä eivätkä uskalla näyttää naamaansa muualla! Kerran kun on pois päässyt eikä koskaan takaisin ei edes käymään..

      • ittees

        harmittaa ku sulla ei ole nahkatakkia,eikä tukka kasva.. :)
        HEI HALOO!!! näitä on JOKA paikassa.


      • mäkeläinen

        asuin mäjellä 4 vuotta ja riitti.... muutin treelle, mutta taas täällä ollaan. kämppiä on, mutta jokainen kerrostalo koostuu juopoista, tai muuten vaan laitapuolen kulkijoista... älä muuta.. asuminen halpaa, mutta ei täällä mitään ole! töitä et varmaan saa ilman sukulaissuhteita.


      • Matomäki
        mäkeläinen kirjoitti:

        asuin mäjellä 4 vuotta ja riitti.... muutin treelle, mutta taas täällä ollaan. kämppiä on, mutta jokainen kerrostalo koostuu juopoista, tai muuten vaan laitapuolen kulkijoista... älä muuta.. asuminen halpaa, mutta ei täällä mitään ole! töitä et varmaan saa ilman sukulaissuhteita.

        Sillähän on oma valmis yritys, elikkä sellainen työllistää itse itsensä, JOS vain on tänne sopiva yritys. Tiedoksi sulle!!!


    • 0 €/kk

      Suosittelen muuttoa Kauvatsalle. Siellä on, kuten totesit, paljon tyhjiä asuntoja. Voit valita niistä mieleisesi ja asua vähintään vuoden yhteen menoon, ennen kuin omistaja tai kukaan muukaan tulee paikalle.
      Lämmität kämppää puilla, puu ei Kauvatsalta lopu, haet vettä kaivosta, se on pihalla, käyt lukemassa lehdet 2 km päässä naapurin postilaatikolla.
      Tulee asuminen halvaksi.

      • maalta itsekin

        Myös Kauvatsalla juoksee kunnan vesi ja lämmityksen osalta on moneenkin torppaan takkojen (jotka on luksusta) ohella laitettu muutakin lämmitysmuotoa. Kauvatsa on mukava ja kiva paikka asua. Ennakkoluuloista poiketen väki ei ole eläkeläisiä vaan mitä enenevässä määrin nuoria ja lapsiperheitä. Jos ei pelkää pitkää kauppamatkaa ja rakastaa luonnon rauhaa sekä rehellisiä ihmisiä ja mukavia naapureita niin tervetuloa viihtymään Kauvatsalle. Kurkatkaa sivut www.kauvatsa.fi


    • Maatalous tuo onnen

      Asukaslukutilastoa vuoden 2002 alusta vuoden 2007 huhtikuuhun:

      Huittinen 9169 (2002) -> 9018 (2007)
      Kokemäki 8605 (2002) -> 8257 (2007)

      Lähde: Väestörekisterikeskus.

      Hyvin pyyhkii.

    • paljasjalkainen Kokemäkeläinen

      Syntynyt oon Kokemäellä, pari vuotta opiskelujen aikaan asunut naapurissa. Nyt 5v asunut Kauvatsalla, enkä minnekään täältä muuttaisi!
      Ihania ihmisiä, naapurit on ystävällisiä ja avuliaita. Rauhallista ja kaunista maaseutua. Pankki ja apteekki on, huoltis myös josta saa perustarpeita jos sattuu vaikka maito tai makkara loppumaan. Keskustaan -20km.
      Suosittelen!

    • Kyseenalaistaja

      Itse olen muuttanut muutamia vuosia takaperin Kokemäelle, koska ukkokultani on täältä kotoisin, enkä enää tahdo muuttaa koskaan pois. Rakastuin heti Kokemäen rauhalliseen maalaiselämään, melko hyviin palveluihin, hyviin liikenneyhteyksiin sekä aivan ihanaan jokeen. Ihmisiä on tälläkin paikkakunnalla moneen junaan ja kaikkia ei voi miellyttää, mutta yleisesti ottaen ihmisetkin ovat olleet avoimia ja avuliaita. Vaikka työt veisivät minua tulevaisuudessa mihin tahansa, vakituinen koti pysyy Kokemäellä.

      Kauvatsa tuntuu hieman kaukaiselta paikalta, mutta vain pari kertaa piipahtaneelta viihtyisältä maalaiskylältä. Siellä ainakin on rauhaa ja luontoa ympärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe