Minulla on ollut noin yhdeksän vuotta kummallisia oireita mm. pistelyä ja muurahaisen kävelytuntemuksia, kipua. Pari viikkoa sitten kävin neurologilla ja neurologi teki kliinisen tutkimuksen joka oli täysin ok ja sanoi että ei ole ms tauti. Kysymys kuuluukin: voiko kliininen tutkimus olla täysin ok vaikka olisikin ms tauti? Oireet olivat päällä tutkimuksen aikana ja oireet kestäneet vaihtelevasti noin yhdeksän vuotta. Mitä mieltä olette??
ms-tauti
3
1245
Vastaukset
- miettinyt onko mul
ms..mulla on sellasta kun meen nukkuun nii toises koives ihan kun hiiri kävelis iholla,,on kipui koivis ,,tasapaino häiriöö ,näkö heikentynyt äkisti,, mitä sanot,,oisko,)) ??
- voin sanoa
MS-taudin toteaminen voi olla pitkä ja rankka urakka. Itselläni oireet jatkuivat vuosia, mutta kun diagnoosin tekeminen vaatii niin sanotut kriteerit pahenemisvaiheita tietty määrä jne.. myös selkäydin näyte ja magneettikuvat usein tarvitaan.
- MSMSMS
Diagnoosista toistakymmentä vuotta.
Sitä ennen samoja oireita jo vuosia, -pistelyä,puutumista,elohiiriä,nykinöitä,kipuja.
Neurologin tarkastuksessa käyn vuosittain ja vain kerran hän on maininnut,että toisessa yläraajassa vilkkaammat refleksit.
Muuten neurologinen status ollut normaali,vaikka erilaisia tuntemuksia on ollut kaiken aikaa...
En kuitenkaan tarkoita,että sinun tulisi huolestua.
Älä ota turhia paineita.(Tiedän,helppo toisen sanoa..)Hyvää kevättä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078