Olen asuntoa vaihtamassa ja täällä etelässä kun on tavallisen köyhän ihmisen mahdotonta asua veden äärellä omakotitalossa niin kesämökkien halvemmat hinnat houkuttelevat, lupia vapaa-ajan asuntojen muuttamiseksi vakituisiksi asunnoiksi on ymmärtääkseni erittäin vaikea saada muuten kuin talousvaikeuksissa olevissa muuttotappiokunnissa, mutta miten on muuten vakituinen asuminen "kesämökillä"?
Mikään asetus tai lakipykälä ei kai kiellä asumasta ympärivuotisesti vapaa-ajan asunnoksi rekisteröidyllä kiinteistöllä? Myös rakennuslupia kesämökin laajentamiseen taitaa saada helposti?
Kyseessä on janakkalan kunta.
Mikään asetus tai lakipykälä ei kai kiellä asumasta ympärivuotisesti vapaa-ajan asunnoksi rekisteröidyllä kiinteistöllä? Myös rakennuslupia kesämökin laajentamiseen taitaa saada helposti?
Kyseessä on janakkalan kunta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kesämökille jos ei omista suomessa muuta asuntoa.
Kuntasi tekninen lautakunta oli 27.2.2007 kokouksessaan antanut hakijalle luvan muuttaa vapaa-ajan asunto vakituiseksi asunnoksi. Lautakunnan pöytäkirjat ovat kunnan nettisivuilla ja tämä pinon kolmanneksi päälimmäinen pöytäkirja oli noin kolmen minuutin haun takana - jatkon saat kotiläksyksi.
Käsittääkseni vapaa-ajan asunnossa ei saa olla kirjoilla laillisesti. Asumista ei kukaan kiellä.
Meillä on talo/mökki, jossa olemme asuneet kolmisen vuotta. Meille talo myytiin kesämökkinä, mutta oli toiminut asuntona noin viisi vuotta aiemmin. Riskillä ostimme ja onnistui. Viime talven asuimme eri asunnossa uuden työpaikkani vuoksi, asuminen oli tilapäistä ja nyt kesäksi muutamma takaisin. Olemme kuitenkin ostaneet asunnon, johon muutamme elokuussa. Pääsemmekö takaisin esim. kolmen vuoden päästä? Talo ei täytä nykyisiä vaatimuksia, kolminkertaiset lasit kaikissa ikkunoissa jne. Vai pitääkö muuttaa aina kesäisin takaisin? Terveydenhuolto jne on sitten vapaa-ajan kunnassa.