Suunnanvaihtokytkin

hei kertokaa mitä komponentteja/osia tarvitaan kolmivaihemoottorin suunnanvaihtokytkentään?
41905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

3v. moottorin pyörimissuunta muutetaan vaihtamalla kahden moottoriin menevän vaiheen johtimet ristiin.
Eli homma hoituu kuusinapaisella kytkimellä (jossa toisessa ääriasenossa kolme kosketinta kiinni, keskellä kaikki auki ja toisessa ääriasennossa toiset kolme kosketinta kiinni, joista kahteen on tuotu vaiheet ristiin toiseen puoleen verrattuna) tai kahdella kontaktorilla painokytkimineen yms.

Äänestä
  • Suomessa käytetään DINiä eikä NEMAa.

    Äänestä

Että irroitat kaksi vaihejohdinta, ja laitat niitten väliin seiskakytkimen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dilledong kirjoitti:

hei kertokaa mitä komponentteja/osia tarvitaan kolmivaihemoottorin suunnanvaihtokytkentään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu