kaurisnainen?

luulenpa

erään olevan sellainen. Kunnianhimoinen, ehkä hieman ujohko, arkakin vähän mutta tulinen temperamentti suuttuessaan, pystyy ilkeyteen halutessaan, onkohan kostonhimoinen mutta jokin hassuus paistaa alta, onkohan oikeissa käsissä hyvä kumppani kuitenkin? valehtelu liitetty usein kaurisnaisiin, onko totta?

8

3636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauris

      Kaurisnainen harvemmin suuttuu. Puolustaa kyllä viimeiseen asti omiaan ja läheisiään ja tärkeäksi kokemiaan asioita, joissa aina yhteys oikeudenmukaisuuteen ja läheisten hyvinvointiin.
      Kaurisnainen ei valehtele. Kaurisnainen jättää kertomatta, on hiljaa, se on aivan eri juttu kuin valehteleminen.
      Jos pääset "kauriinpiiriin", ole luottamuksen arvoinen ja luota siihen, että hän menee vaikka peppu edellä kuorittuun mäntyyn puolestasi. Oman edun tavoittelu, "kaikki minulle ja muille ei mitään" ja ihmisten hyväksikäyttö ovat asioita jotka saavat kauriin nousemaan "takakavioilleen" ja potkimaan tarvittaessa.
      Reiluus ja oikeudenmukaisuus kauriille ominaista. Antaa mieluummin kuin saa : ))
      Terveisin: Kauris-nainen

      • myönteisiä

        puolia ei voi yleistää.


    • joulukuun kaurisN

      Ujo, arka, ei kunnianhimoinen, työnsä tekee tarkasti, ei laumasielu, ja temperamenttia löytyy suuttuessa, ja pystyy ilkeyteen halutessaan eli jos suututetaan pahasti, ei muuten, eli siis osaa kostaa.
      Se hassuus, sitä löytyy, huumonrintajua..osaa pitää hauskaa, ja osaa nauraa myös itselleen..niin ja kauriilla on ainakin ihan omanlaisensa huumori.
      Ei valehtele.
      Ja kauris säilyy nuorekkaana pitkään. Ja lapsenomaisena.
      Ja kauris on hoivaaja..kaurisnainen rakastuu usein renttuihin. ;)

      • k-nainen

        Onpa osuvasti kirjoitettu! Nuorekkuus, iättömyys tai millä sanalla vois vielä kuvata kauriin lapsellisuutta osui oikeaan. Löysin luonnekuvaukseni.


      • joulukuun kaurisN
        k-nainen kirjoitti:

        Onpa osuvasti kirjoitettu! Nuorekkuus, iättömyys tai millä sanalla vois vielä kuvata kauriin lapsellisuutta osui oikeaan. Löysin luonnekuvaukseni.

        Aivan, nuorekkuus - vaikka ikää on jo vuosikymmeniä niin pukeudun nuorekkaasti, tätilookiin minua ei saa!
        Ja tavallaan lapsellinenkin. Vai johtuisko siitä että on ollut paljon lapsien kanssa?
        Käytös on välillä kuin teinillä..musamaku jne. :)
        Mutta sen olen huomannut että joulukuun ja tammikuun kauriilla on eroa, joulukuun ovat herkempiä, arempia, 'kiltimpiä'..tammikuun kauriista löytyy usein v-mäisiä ihmisiä..


    • kWoman

      valehtelu?

      Olenko valehdellut?

    • olen suora

      En tykkää epärehellisyydestä haluan aina selvittää asiat ja uskallan "nostaa kissan" pöydälle.
      Mikä mun vikani on tiedän olevani sydänten särkijä, minua on vaikea kahlita. Olen hyvännäköinen, osaan flirttailla ja rakastan seksiä. Palvon sen aikaa kumppania kuin jaksan mutta kyllästyn helposti, ikävä kyllä.

    • kauris tyttönen

      Mie ite oon kauris ja oon huomannu itessäni sen, että sanon asiat melko suoraan... Tietysti on käynyt niin, että jätän asioita kertomatta ja en ota aina osaa mielipide kysymyksiin, vaikka olen melko kärkäs osallistumaan sellaisiin keskusteluihin. Itse olen syntynyt 7.1 enkä tunne olevani tahallani v-mäinen.Tottahan toki kauris voi yleensä tuntua v-mäiseltä toisista ihmisistä, siksi jos tämä sanoo asiat suoraan eikä pelkää seistä sanojensas takana. Itse olen kärkäs puolustamaan lähimmäisiäni ja aatteitani. Toki kanssani saa olla eri mieltä, mutta kauriilla on tapana vaatia pitäviä perusteluita. Hatariin faktoihin pohjautuvat mielipiteet ja väitteet ei hetkauta kauriita pikemminkin ehkä vähän huvittavat tai ärsyttävät. Toki kauriilla on oma huumorintajunsa, josta moni ei aina ota selvää. Mustahuumori saattaa kukkia ja kuivissakin kommenteissa voi useasti piiletä vitsi tai huvittva heitto, mutta kauriin ns. tyyni ulkokuori saattaa hämätä. Lapsen omaisuutta löytyy, mutta se saattaakin tulla silloin esiin, kun muut ei eivät ole näkemässä. Itse olen melkoinen haaveilija voisin sanoa itseäni eskapistiksikin jopa. Realistinen ajattelu tapa saattaa hämätä, sillä toki kauriit osavat olla ja ajatella kuin mitkäkin veijarit... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe