Hörde inte ett enda ord svenska i eurovisionerna i går. Däremot var väldigt många länders representanter hyggliga och vänliga nog att yttra ett par ord på vårt oerhört vackra finska språk! Så ska det vara. Svenskan marginaliseras och blir ett allt mindre inslag i vårt enspråkiga land. Det händer med minoriteterna överallt i världen och är ett resultat av normal utveckling. Det är internationalism som gäller och där har ett futtigt minoritetsspråk inte plats i den mån att en stor majoritet skulle böra tvingas lära sig det. Vi ska vara riktigt stolta över Suomi igen. Detta är det bästa landet i världen. Och dessutom var vi bättre än Sverige igen.
Vårt enspråkiga fina land
5
669
Vastaukset
- Oswald Spengler
Det finns ingenting vi kan göra... Enspråkighet är Finlands framtid, om vi vill eller inte.
- lär med glädje
Jo det är nog helt riktigt ...men ännu är det långt dit och vilket språket blir den dagen är ovist (Engelska, Ryska Kinesiska eller) en sak är dock helt säker inte blir det något av våra två nuvarande pytte små minoritets språk.Så fram med bättre språk undervisning tänk på framtiden ..skjut upp det oundvikliga
- Pärlemor
Det var faktist ett fantastiskt evenemang. Man kunde känna sig riktigt stolt (åter igen en gång) över att vara finländare.
Att det talades finska är väl bara normalt i internationella sammanhang, det är väl inget konstigt med det, och det skulle inte falla en enda finlandssvensk in förvänta sig något annat.
Men visste du att den huvudansvarige för hela evenemanget (tapahtumavastaava) var Kjell Ekholm, en av oss.
Det var alltså en samproduktion ;)
"Svenskan marginaliseras och blir ett allt mindre inslag i vårt enspråkiga land."
Less is moore ;) and diamonds are forever. :P- en av oss
Ja att den huvudansvariga för evenemanget var en av oss är väl inget konstigt , inte kunde man ju riskera total fiasko genom att välja någon som inte vet att det finns andra språk och kulturer än finska.
- alexei
--
Det händer med minoriteterna överallt i världen och är ett resultat av normal utveckling. Det är internationalism som gäller och där har ett futtigt minoritetsspråk inte plats..(jada-jada)
--
Jag tycker i så fall att det icke-europeiska språket finska isåfall borde avskaffas i Europa.Vi har inte rum för ugriska språk i den vackra europeiska gemenskapen. Ryska, italienska, svenska, engelska mm. skulle vi dock hålla kvar. Som stora indo-europeiska språk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup336255Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su984699Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233502Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1172997- 482964
Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252825Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322201- 431825
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?291682Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731596