kirjoittajien vastuu
kirjoituksista
201052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Loukkaa sanan vapautta urpo....
Onhan se ehdotus sentään tuhat kertaa järkevämpi kuin tämä tapa, josta koko asia lähti liikkeelle.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000026159052
liittyvät sananvapauteen? Kusipäisyys ja oikeus sanoa sanottavansa ei kuulu mitenkään yhteen.
>Vai järkevä Loukkaa sanan vapautta urpo....<
-Kaltaisiltasi pitäisi ottaa muukin vapaus, kuin sananvapaus pois.
Nimimerkkikirjoituksilla ei ole mitään tekemistä sananvapauden kanssa. Vapaus edellyttää aina vastuuta, tällöin pitää olla säännöt siitä, mitä saa sanoa. Se ei riko sananvapautta. Keskustelupalstoilla pitäisi olla vastuu palstoilla julkaistuista nimimerkkikirjoituksista.
Keskustelupalstoilla pitäisi olla vastuu palstoilla julkaistuista nimimerkkikirjoituksista,
aivan sellainen ehdotus on jo julkisuudessa:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1367439
Yleensä se on joku kusipäinen pikku-hitler joka päättää, että mikä on kusipäistä.
Vähän "normaalimmat" ihmiset ajattelevat toisella tapaa muista ihmisistä.
loppuu tämä suomi24:n raaka rahastus näillä tuhansilla päivittäisillä turhilla viesteillä, taitaa loppua ruotsalaisten kiinnostus samalla hetkellä ylläpitoon. Jos herra ruotsalainen olisi kiinnostunut viestien tasosta, täällä olisi kirjautumispakko mutta silloin ei tulisi rahaakaan, eihän?
Ei sentään kirjautumisapakosta (rekisteröintiä tarkoittanet) ehdotuksessa mainittu mitään, ainoastaan kirjoitusten valvontaa ehdotettiin pakolliseksi, nythän valvonta on satunnaista vapaa ehtoisten seriffien hommaa.
Ota huomioon, kesä tulossa tiedostuvälineillä jutut vähissä, joten "ruoholahden leijonia" jutun aiheeksi täytyy kesäksi keksiä siksi hölmöimmätkin kaiken maailman ehdotukset saa suurta julkisuutta.
ei jutussa sitä ehdotetakaan, mutta yritin tähdentää että jos suomi24 ylläpito olisi kiinnostunut vähentämään asiattomuuksia, täällä olisi kirjautumispakko. Näin tekevät muut sellaiset keskustelupalstat jotka haluavat pitää palstansa siistinä, sinne ei hyväksytä rekisteröitymättömiä kirjoittajia.
>mutta yritin tähdentää että jos suomi24 ylläpito olisi kiinnostunut vähentämään asiattomuuksia, täällä olisi kirjautumispakko<
-Ei tämmöiselle mainosrahoitteiselle palstalle pysty laittamaan kirjautumispakkoa se vähentäisi rajusti palstalla kävijöiden määrää ja siten mainostuloja jotka ovat riippuvaisia sivustolla kävijöiden määrästä.
>Näin tekevät muut sellaiset keskustelupalstat jotka haluavat pitää palstansa siistinä, sinne ei hyväksytä rekisteröitymättömiä kirjoittajia.<
-Aivan,ne ovatkin puhtaasti keskustelupalstoja eikä pelkästään bisnestä tekeviä kuten esim.nämä suomi24 palstat, joissa kävijöiden määrä on tärkeämpää kuin kirjoitusten laatu.
näin se vaan on kuten jo aiemmin totesinkin.
Minusta olisi hyvä systeemi, että omalla nimellä kirjoitetut viestit, jotka on kirjoittanut rekisteröitynyt käyttäjä, julkaistaisiin heti, mutta nimimerkkiviestit tarkastettaisiin ennen julkaisua.
Rekisteröitymään pystyy millä nimellä tahansa.
helppoa ja tietenkään prepaid liittymä ei kelpaisi.
No totta kai rekisteröinti pitäisi varmistaa tavalla tai toisella ja eiköhän väärällä nimellä esiintyminen ole laitontakin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=22000000024952918
Ja Gestapo kaduille!
On se kiva että asioista päättävät henkilöt jotka eivät niistä mitään ymmärrä. Kukahan näille ylläpitäjille maksaisi palkkaa ja kuka lakia valvoisi (ja kuka maksaisi taas heidän palkkansa, no sehän on selvä)? Moni yksittäisen/muutaman henkilön ylläpitämä palsta kuolisi pois kun ei yksinkertaisesti ole resursseja.
Kuten joku hesarin puolella kommentoi:
"Perustetaan joku toimielin valvomaan ettei kuka tahansa idiootti julkaise "paljastuskirjoja" itsestään ja tee samalla itsestään pelleä kansan silmissä."
"Moni yksittäisen/muutaman henkilön ylläpitämä palsta kuolisi pois kun ei yksinkertaisesti ole resursseja."
Mitä sitten? Minun mielestäni sellaisten palstojen, joiden ylläpitäjillä ei ole resusseja hoitaa niitä pitääkin kuolla.
Nykyään kaiken pitäisi olla niin helppoa. Jos palstan ylläpitämiseen tosiaan on halua, niin kyllä niitä resurssejakin löytyy ja jos ei löydy, palstan pitäjät eivät ole asiansa takana.