Inhoan metodiopintoja!

vihaan vihaan vihaan

Ne tietotekniikan älyttömän helpot peruskurssit oli ok, kun ne teki itsenäisin tehtävin yhdessä illassa, mutta ne kaikki muut on niin perseestä...tai no ne ihan turhat tieteenfilosofiat lähinnä. Mitä niistä muka hyötyy kukaan muuten kuin yleissivistyksen tasolla?

5

1945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takana?

      Juu, ensimmäisenä vuonna on kovasti huttua, tai siltähän se tuntuu. Nuo metodiopinnot saattavat kyllä tulla puremaan sinua myöhemmin nilkkaan, kun pitää ruveta värkkäämään tutkimuksenalkua.

      Odotapas syventäviä. Riemua! ;)

    • eräs vain

      Mikä on yliopisto? Ei mikään ammattikoulu vaan TIEDEkoulu. Ja siellä on aivan olennaista ymmärtää, mitä tieteellisyys on. Kaikista TÄRKEINTÄ on juuri tuntea tieteellisyyteen liittyvät kysymykset: mitä on tiede, miten tiedettä on tehty, miten sitä tehdään tänään ja MIKSI, miten erottaa tiede ei-tieteestä jne.

      Tutkijat eivät VOI sivuuttaa näitä kysymyksiä. Tieteelliset käytännöt eivät ole itsestäänselvyyksiä, vaan niiden käytön perustelut täytyy tuntea. Ja jos ja kun teet gradunkin, niin teet tutkijan työtä ja sinun tulisi tuntea nämä asiat.

      Kertoo aika paljon asenteestasi, että tietotekniikan kurssit ovat OK, koska ne ovat "helppoja" ja "nopeita tehdä"... Toivon todella, ettet suhtaudu selviytymisasenteella pääaineesi opintoihinkin.

      • i..i_

        Urpo!


    • hall.yo.

      Meillä kun ei noita esitietovaatimuksia niin tuijoteltu, niin tein ensin oikeastaan kaikki pääaine- ja sivuaineopinnot ja nyt olen sitten tehnyt nuo pakolliset metodiopinnot tänä lukuvuonna.

      Kyllä niistä jotain apua kuitenkin on kandin ja gradun vääntämiseen. Tiedän, kun olen niitäkin nyt kirjoittelemassa.

    • Tieteilijä

      tieteenteon perusteita eikä ole niitä halukas oppimaan, niin herää kysymys, mitä tällainen henkilö yleensäkään tekee yliopistossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe