Voisin nukkua jatkuvasti. Aloitettunani efexor depot lääkkeen masennukseen olen ollut entistäkin väsyneempi. Työpäivän jälkeen en jaksa mitään vaikka mieli tekisi. Nukun päiväunet töiden jälkeen tai sitten jos sinnittelen hereillä ja menen todella aikaisin nukkumaan nukun 10-12 tuntia, viikonloppuisin jopa 14. Mistä saisin virkeyttä?
jatkuva väsymys
viivi-35
5691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lohduton tilanteesi siellä. Tuollainen ei ole ollut lääkärin tarkoitus kun on määrännyt lääkkeen. Todella: lääkärit ovat tällaisia kestämättömiä tilanteita varten!
se kun toisille toimii niin, vaikka sen toki pitäisi piristää...joten, psykiatrille ja lääke vaihtoon tai annoksen muutos!!
Kait sinulta on mitattu mm. Hb-arvo? Kilpirauhasarvot?
Etkö ollut tietoinen Efen väsyttävästä vaikutuksesta? Outoa jos psykiatrisi ei ole siitä maininnut..
10-12 tuntia unta saattaa olla liikaa ja siksi sinua nukuttaa edelleen,ehkä. Nukkuessa jokuin mielialahormoni vähenee ja siksipä masentuneilla onkin tapana nukkua paljon,joskin on toinen äärilaita,jotka eivät saa nukuttua lainkaan.
Itse kärsin unettomuudesta ja vain lääkkeillä pystyn nukkumaan edes muutaman tunnin putkeen,muuten heräilisin tunnin välein.Sekin alkaa pitemmän päälle v.......aan.
Näköjään on lukihärökin iskenyt unettomaan=)
Yritin syödä efexoria kolme kuukautta. Se todella makautti. Jaksoin vain syödä ja nukkua. Olin kuin zombi. Edes vatsa ei toiminut.