Pitääkö putkien olla metallisia, vai onko olemassa jotain taipuisaa kumiputkea josta voisi itse väsäillä putkiston? Metalli on vaikeaa ottaen huomioon taittokohdat yms. Eli onko olemassa tuommoista putkea mikä kestää kuumuuden? Mistä semmoista kannattaa metsästää?
Välijäähdyttimen putkista
joo93
63129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Silikoni letkuahan noissa ahtoputkissa käytetään. On tosin aika hintavaa mutta kestää. Saa valmiita kulmiakin.
Aika jäykkää letkua saa olla... muuten paineen nopea nousu hukkaantuu letkun pullistumiseen ja paineelle tulee viivettä.
Ei vaikuta letkujen minimaalinen paisuminen millään huomattavalla tavalla ahtopaineiden nousuun.Turbo työntää niin suuren määrän ilmaa ettei pienen pieni kumin jousto vaikuta mitään.Täysin teoreettinen haitta!
Aivan hemmetin kallista tuo silikoniletku. Onko mitään muun tyyppistä letkua joka tuota lämpöä kestäisi? Isomman turbon asennuksen jälkeen autoon pitäisi pistää jo olemassa oleva pieni välijäähy kiireesti ja sitten myöhemmin suunnitella iso cooleri. Eli ei nyt viitsisi ostaa tuon hintaista letkua kun myöhemmin joutuu suunnittelemaan letkutuksen uudestaan.
Kuinka lämmintä ilmaa tuosta turbon ahtopäästä yleensäkin lähtee?
Ostat kumitarvikeliikkeestä tavallista kudosvahvisteista kumiletkua.Itse käytin prätkässä tosin letkua vain mutkissa.Muun osan tein alumiiniputkesta.90-asteen mutkaletku ei ole ihan yhtä kallista kuin silikonivinkkeli,mutta käy hommaan yhtä hyvin.Kovemmilla paineilla ahtoilma kuumenee jyrkästi,mutta hyvin on prätkässä 1.5 barin paineetkin pysynyt sisällä.Tosin autokäytössä turbo joutuu ahtamaan kovemmin pidempiä aikoja,kuin moottoripyörässä,joten silloin letkutkin joutuvat kovemmalle rasitukselle.
pakokaasuletkua jonka käyttölämpötila on -30... 180°C ja on spiraalivahvistettua jolloin loivien mutkien teko on mahdollista. Sisäpinnaltaan myös sileä ja kestää öljyä. Itsellä jo liki parikymmentä vuotta toiminut mainiosti harrasteautossa.