kärhö kiertämään

puun runkoa

löysin taimistolta tuijan joka on leikattu paljaaksi ja päähän jäytetty pallo. Mietin jos kärhön voisi istuttaa kiipeämään runkoon? viihtyyköhän kärhö happamassa maassa, tarkoitus olisi tuijaa(lisänä on kauempana pari muutakin tuijaa) välillä lannoittaa havupuiden lannotteella. onko tuhoon tuomittu ajatus. nätti vain olisi...

4

881

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvaa

      monimetriseksi, jotkut jopa 6-8m.

      • jääkö se matalaksi

        puun runko on nimittäin vain 80cm eikä tuosta kasva.


    • Tarjukka

      Kirjoitin samasta asiasta, mutta väärään paikkaan. Huomasin vasta äsken että nämä on eritelty aiheittain.
      Olen ajatellut samaa männyn kohdalla, olen jostain joskus lukenut että niin voisi tehdä, mutta ajattelin että pilaanko puun, viimeistään silloin kun revin kuolleen kärhön varsia syksyllä pois puusta. Menevätkö männun oksat pilalle. Olisi kiva kuulla jonkun asiasta kokemusta saaneen mielipide.

      • syksyllä revit

        kärhön varsia pois? Haluatko aina uuden kasvun..?
        Siis itse en revi, enkä leikkaa kärhöä syksyllä enkä keväälläkään.. keväällä silloin kun kärhö oli nuori, muutamana vuonna leikkasin ja nyt se on tuuhea ja voi hyvin. Uusista oksan aluista napsasen pään pois, niin haarottuu, mutten kyllä revi kärhöä milloinkaan mistään. Minulla sitä kasvaa mm. kaariportissa villiviinin kanssa (molemmat lähtevät eripuolilta, mutta laskeutuvat toistensa "puolelle".
        Omavalintaisesti yksi kärhö on alkanut kiipeämään myös Serbian kuusen oksia pitkin ja yhteiselo näyttää olevan ok ja kaunis myös..
        Männyn en usko kärhöstä hermostuvan, kun se ei hermostu edes köynnöshortensiasta, joka sentään on hyvin voimakas ja todella takertuvainen.
        (Tämä on II/III-vyöhykettä.)

        -Mikä lajike sinulla on? Ja mikä vyöhyke? Talvella aremmat voivat tarvita suojausta, mutta esim. alppikärhöt eivät tarvitse.

        Muuten tuoksuköynnöskuusama on myös kiivetessään puuta (esim. vanhaa omenapuuta) pitkin erittäin kaunis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2519
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      74
      813
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      676
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      591
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe