Että kaloilla olisi vähän väliä nälkä? Minulla on neljä noin kolmen kuukauden ikäistä lehtikalaa (joista yksi on marmorilehtikala). Niillä on ainakin neljä kertaa päivässä nälkä. Mutta en tiedä, uskallanko antaa niille niin usein ruokaa?
Ne ovat minulla aivan uusia tulokkaita, mutta ne ovat kotiutuneet yllättävän hyvin.
onko
3
845
Vastaukset
- Rihma
Minkäs kokoisessa akvaariossa lehtikalasi ovat?
Mitä muita kaloja sulla sieltä löytyy?
On normaalia.
Lehtikallalla on aina nälkä, mutta pidä huoli siitä ettet ruoki kalojasi liikaa, siitä voi muodostua ongelma:
Akvaario likaantuu liikaruokinnasta ja sitten sulla on suodattimet täynnä jätöksiä ja vesi huonoutuu, levä alkaa rehottamaan jne.
Ruoki lehtikalojasi aamulla ja illalla, senverran kun ne parissa minutissa ehtivät syödä, älä enempää.
Pidä kerran viikkoon yksi päivä, jolloin et ruoki ollenkaan niitä. Paasto tekee hyvää.- onn
akvaario on 350l:a. Siellä on lehtikalojen lisäksi tummaleväpleko.
Millainen/ millaisia ongelmia muodostuu, jos syötän lehtikaloja liikaa? (olen aivan urpo näissä asioissa =)) - Rihma
onn kirjoitti:
akvaario on 350l:a. Siellä on lehtikalojen lisäksi tummaleväpleko.
Millainen/ millaisia ongelmia muodostuu, jos syötän lehtikaloja liikaa? (olen aivan urpo näissä asioissa =))-Kalat lihovat muodottomiksi, se tietää rasitusta elimistölle.
-Kalat tuottavat jätöksiä paljon.
-Suodatin joutuu kovemmalle rasitukselle, kenties suodatusteho huonontuu, veden laatu huononee. Kalat voivat sairastua.
-Kun kakka valtaa akvaarion, joudut siitä useammin vaihtamaan vettä, jotta vesi pysyisi hyvänä.
-Liikaruokinta aiheuttaa nitraattien ja fosfaattien nousun, mikä aiheuttaa harmillista levänkasvua ja altaastasi tulee ruma.
Pleko on hippusen pienessä altaassa, se kasvaa aikamoiseksi jötkäleeksi. Möisin sen isompaan altaaseen ja ottaisin tilalle jotakin muuta levänsyöjää tai pienempiä plekoja, jotka soveltuvat altaasi vesiarvoihin ja lämpötilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että383864- 156849
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 56723
- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632