Huomenna on alkamassa 10 rv. Harrastin tänään seksiä ja sen jälkeen/aikana alkoi verinen vuoto.. voiko olla keskenmeno alkamassa? Minkäänlaisia kipuja ei ole ollut, ja nyt parin viimeisen päivän aikana on raskauspahoinvointi oireet hiipunut vaikka väsymystä edelleen. Sidettä joutuu nyt käyttämään vaikka vuotoa ei hirveästi tule mutta kuitenkin. Tiedustelen tietenkin lääkäriltä jos jatkuu mutta olisi kiva jos olisi vastaavaa kokemusta jollakin joka ei olisi vaarallista. Pelottaa vähän. Sisätutkimuksessakin toki tuli hieman veristä vuotoa joten jos tämä nyt myös on vähän saman tyyppistä.tai vale menkat..
seksi alkuraskauden aikana..
lila
41147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni kolme hyvin sujunutta raskautta takana, joista kahdessa tuli veristä vuotoa juuri yhdynnän jälkeen raskauden alkuvaiheissa, joten tuo ei välttämättä ole merkki keskenmenosta.Olen kuullut että verinen vuoto alkuraskaudessa on jopa aika yleistä.
Keskenmenostakin kokemusta on, kun neljäs raskauteni meni rajusti kesken.Minulla särki alaselkää ja oli menkkamaista jomotusta alavatsalla.Sitten tuli verta holahtelemalla.Tosin tämä on aika harvinaista että menee kesken näin.Viikkojakin kun oli jo 16 3.
Mutta ota ihmeessä yhteyttä lääkäriin/neuvolaan jos asia mieltäsi painaa ja käy tarkistuttamassa tilanne.Hyviä vointeja ja toivotaan parasta :)
Hei, mulla samanlainen tilanne eli harrastin seksiä ja sen jälkeen ollut n. 6 päivää pientä vuotoa eli joutuu käyttämään ainakin pikkuhousu suojaa. Itseäni pelottaa myös onko kyseessä keskenmeno, keskiviikkona lääkäri joten sinne asti yritän sinnitellä. Rv 8 alkaa huomenna.
Itselläni meni kesken juuri tolla tavalla eli seksin jälkeen alkoi vuotamaan rv 8. ei ollut suurempia kipuja mitä nyt mahaan vähän sattui.
Mutta välttämättä keskenmeno ei ole, voi johtua myös kohdunkaulan hiussuonten katkeilusta yhdynnän aikana.
Juuh. Minäkin taidan sinnitellä ensiviikkoon jollon on lääkäri aika. Kun puhuin että pahoinvointioireet loppuivat niin kyllä ne nyt on takas tullu ja oksentanu olen jo kahtena päivänä, väsymys jatkuun jne...että toivotaan että raskaus jatkuu. Mutta onkohan yleisesti seksi huono juttu raskauden alkuaikana? Vaikka toisaalta sanotaan että itse ei voi keskenmenoa aiheuttaa, ja luulisi että siitä neuvolassakin varoteltaisiin ahkerammin. Vuodon kanssa on nyt se tilanne että ei sen yhden päivän jälkeen oikein mitään ole tullut. Ja loppuvuotokin oli lähinnä tummanruskeaa??outoa.. pidän myös sidettä vielä muttei olis oikein tarvettakaan.
Juuh, mutta katsellaan :)