Kiuruvedellä lienee puheenaiheet vähissä, kun ykkösuutisena on taajaman paskanhaju, joka kulminoituu taajaman läheisyydessä olevaan mullinavettaan.
Vierailin äitienpäivänä Kiuruvedellä ja totesin, ettei mistään paskanhajusta ollut tietoakaan, joten sen ei pitäisi ketään häiritä. Sitävastoin taajaman läheisyyteen oli ilmaantunut todella komea navetta, jonka takana lienee yritteliäs viljelijäperhe. Ao. navetan rakentamisesta lienee eräskin vasemmistolainen saanut palkkansa.
Paska on paskaa ja se haisee käsittelyssä ja paskanhajussa on se piirre, ettei se ketään tapa ja nämä valittajat tuskin itsekään vääntävät hajutonta paskaa.
Navetta kertoo yritteliäisyydesta joten pisteitä sen rakentajille. Totean vielä, että on lukuisia muita hyviä syitä muuttaa muualle, kuin paskanhaju, sillä se antaa työtä ja toimeentuloa sadoille kiuruvetisille.
Kiuruveden paskanhajusta
17
2302
Vastaukset
- oli hyvä
tuuri ku ee haissunna käävessäs vua ooppa vähä pitempää. Eekä vikaa oo siinä joka yrittää vuan siinä joka antaa luvan tehä liki taajamaa.
- paskan hajussa
ole se hyvä puolj, että män mihi tahtojaa ku vua paska haisoo ni ei tuu kot ikävä. Ja toenperrää sitä sanotaa et hajussa kasvaa.
- uutisjätkä
No on teillä avarat puheenaiheet siellä peräkylässä. Paskapöntöstä! Laajentakaa vähän näkyvyyttä. Avatkaa silmänne mailmaan horisonteille.
- viisaus
lapsi jouduin ajamaan vetelää lehmänpaskaa pellolle jopa 15 kuormaa päivässä hevosella ja lantaa roiskui jopa naamalle.Ja usko tai älä :: En käyny suihkussa 17 vuoteen ..
- nellukka03
mutta aata armias, on mualimassa paljon vähäpätösempiäkin asjoita VALITTOO kuin paskanhaju.
jA se on tuo katteeus se pistää valittammaan asijasta kuin asijasta.
minä toivon kaikkee hyvvee sinne kiuruveelle, ja moikataan kun tavataan!!!- Anonyymi
Peräkylän paviaanit haisoo paskalta, olisiko aika raivata ihmispolot roviolle kyteen!
- kaukana kiuruvedestä
kertoohan se yritteliäisyydestä, jos navetoita rakennetaan, mutta kertoo se tyhmyydestäkin. Kuka viisas nyt navettaa rakentaa...se tietää 7 päiväisiä työviikkoja ilman että näkeekään rahaa..kaikki menee mikä tuleekin. velkaa on niin, että ikä ei riitä sen maksamiseen. Ja terveys siinä hulluudessa menee, kun lomia on niin helkkarin vähän...paskaa touhua ja typerän ihmisen hommaa. Panna elämänsä pilalle moisen paskan takia!!!Tein sitä hommaa, mutta järkiinnyin ja nyt olen oikeassa työssä oikealla palkalla ja lomat pyörii.
- SE KEPULAINEN
KEPU KUN ON SYNTYNÄ TYHMÄKS NIIN MINKÄ SILLE MAHTAA .TERV.TUUNARI RAKSALTA
- Savolaiset tunteva
tällaisesta puhutaan niin kuin olisi joku uutisaihe Savossa paskanhaju. Sieltä se tulee lemu savolaisten vaipoista kun on jäänyt ripulin jälkeen vaihtamatta ja on oikein aamiaiskalakukot roiskuneet punttiin.
- muuallakin
Tällä perusteella haisee paska myös sinun pihallasi. Ei haisis jos olis navetta tehty muualle kuin torin laidalle.Olis ollut maita muuallakin, korvessa. Eihän se paskajaakkojen omaan nokkaan haise, kun sitä koko ajan haistelee.
- KALLEN
mätitahna.!
Mees syömään sinne paskalle haisevan navetan pihalle joka aamu aamupala niin tiedät missä mennään ja käyppä useemmin kylillä.
Siellä haisee pysyvä paska ja älä änkytä siellä...syö vaan sitä mätitahnaa.!!...sekin, että paskanhaju nousee päähän, vaikka teoreettisesti ottaen sen pitäisi olla mahdotonta. Lieneekö yhteisvaikutusta jo ennestään olevan kusen kanssa?
- kiuruvedelle
anna mun nauraa,siellähän meni jo nurin yks urakoitsija....ja siellähän on kierot ihmiset ja kunnantalolla niitä kusipäitä on lisää!
- Ex-kisisläinen
Asuin joskus muutaman vuoden Kiuruvedellä (en ole sieltä kotoisin). Oli kyllä ehdottomasti eksoottisin paikkakunta jossa olen asunut, niin hyvässä kuin pahassa. :) Hyvät muistot jäi siltä ajalta. Kiuruvedellä (niinkuin kaikkialla muuallakin) asuu suurimmaksi osaksi onnettomia luusereita ja kateellisia savolaisia sekä kieroja paskiaisia. Onneksi joukossa on muutamia todella ihania helmiä, joista jäi ystäviä loppuelämäksi! Mukava on käydä, onneksi ei tarvitse jäädä!
- Viddu
Kyllähän se paska vaan haisee
- hajuherne
Vieläkö paska haesoo?
- Anonyymi
Vielä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13110538
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422271Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411442Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331061Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987