kaukolämmön asennus

jortsu

Paljonko teillä kulunut kaukolämpö liittymään ja sen asentamiseen?? Meillä oli alustavassa suunnitelmassa sähkölämmitys ja varaava takka mutta tonttiin kuuluu maksaa kaukolämpöliittymä joten luonnollista että sen siihen sitten myös toteuttaa...

6

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teillä tulee olla

      tekninen tila mihin laitteisto sijoitetaan. Kunta rakentaa liittymän sinne tekniseen tilaan saakka. Teidän tulee laittaa lämmönsiirrin ym. liitokset itese. Varmaan helpompi katsoa esim. forttumin sivuilta mitä tarvitaa kun täältä kysellä kaukolämmönasentaminen maksaa tietty enempi kuin meillä meni ehkä noin. 9000 tuhatta sisältäen vesikiertoisen lattialämmityksen. tämä tarvikkeden hinta. asennuksen teimme itse, koska on luvat. esim.kaukolämmön saa asentaa vain forttumin luvan omaava asentaja.

      • Varakas

        Liittymä maksu 10000e moni kaupunki kyllä tarjoaa laitteetkin ja asennuksen pakettina.Hinta on varmasti kilpailukykynen, verrattuna et itse rupeaa etsimään ja löytää vapaita putkareita ym laitteita.Liittymä maksut ja lämmön hinta ovat tietenkin toimittaja kohtaisia.


      • varmuus on
        Varakas kirjoitti:

        Liittymä maksu 10000e moni kaupunki kyllä tarjoaa laitteetkin ja asennuksen pakettina.Hinta on varmasti kilpailukykynen, verrattuna et itse rupeaa etsimään ja löytää vapaita putkareita ym laitteita.Liittymä maksut ja lämmön hinta ovat tietenkin toimittaja kohtaisia.

        tuskin suurta luokkaa kun myydään liittymä pakolla ja asennetaan laitteet samalla sopimuksella?

        On myös vapaita putkiliikeitä joilla on asennusoikeudet kaukolämpöön. Sieltä löytyy jo kilpailukykyä jos löytyy.


      • hinta
        Varakas kirjoitti:

        Liittymä maksu 10000e moni kaupunki kyllä tarjoaa laitteetkin ja asennuksen pakettina.Hinta on varmasti kilpailukykynen, verrattuna et itse rupeaa etsimään ja löytää vapaita putkareita ym laitteita.Liittymä maksut ja lämmön hinta ovat tietenkin toimittaja kohtaisia.

        siis liittymämaksu? Espoossa ainakin oli niin, että liittymä maksaa 3070 euroa ja sisältää työtä sieltä tieltä 10 metriä taloonpäin. Elikkä käytännössä jos talo on lähellä tietä ei ton liittymämaksun lisäksi tule työkustannuksia kuin vasta siitä teknisestä tilasta eteenpäin.


    • hinta

      Valmistaloon vesikiertoinen lattialämmitys alakertaan noin 9000,- ja yläkertaan samaiset 9000,-. Sitten kunta veloittaa noin 2100,- ja kaukolämpöpaketti talotehtaan puolelta noin 4000,-. Kannattaa kuitenkin laskea kuinka kauan lämmittää sähköllä ennenkuin kulut katettu, mutta eihän sitä paljonko sähkön hinta nousee tai mitä maksaa kaukolämpö ensi vuonna. Sama se maalämmön kanssa, alku maksaa paljon mutta käyttö onkin sitten halvempaa.

      • mitku_

        Kannattaa muistaa että kaukolämpöbisness on monopoli businesta jota ei voi kilpailuttaa.
        Katsoin ettei ole mitään järkeä liittyä kaukolämpöön 2005 ainakaan Vantaalla,tosin ei olisi ollut mahdollistakaan Ylästön alueella,olisi tosiaan tullut torpalle hintaa jos olisi ollut mahdollisuus liittyä.!!
        En oikein jaksa uskoa että kaukolämmöllä lämmittäminen juurikaan sen halvempaa on kuin sähkölläkään,kyllä monopoliyhtiöt osaavat hintoja nostella niinkuin kävi esim Järvenpäässä->18% korotus.Lisäksi perusmaksu on aika kova kaukolämmössä ja kuitenkin joutuu kustantamaan sähköliittymän mikä Vantaalla oli lähes 1000€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1505
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe